Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Putin: USA nám mají nejméně co vyčítat. Nechceme Krym připojit k Rusku, státní převrat na Ukrajině není legitimní, vojenská akce není zatím zapotřebí, případné sankce vůči Rusku ovlivní všechny strany

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Ruský prezident Vladimír Putin na adresu událostí na Ukrajině uvedl, že v této zemi proběhl státní převrat, jehož příčiny jsou velmi komplexní. Na adresu protestujících Putin uvedl, že chápe jejich postoj a snahu o změnu systému v zemi, ale musí se tak dít legitimní cestou. Putin uznal Viktora Janukovyče legitimním prezidentem Ukrajiny.

  • putin-usa-nam-maji-nejmene-co-vycitat-nechceme-krym-pripojit-k-rusku-statni-prevrat-na-ukrajine-nebni-legitimni-vojenska-akce-neni-zatim-zapotrebi-pripadne-sankce-vuci-rusku-ovlivni-vsechny-strany

Podle Putina se Janukovyč obrátil na Putina s žádostí na pomoc a Rusko se zavázalo tuto žádost vyslyší. Pokud by došlo na vojenské řešení celé situace, bude to podle Putina v souladu s mezinárodním právem. Nové vedení Ukrajiny nemá, podle Putina, mandát rozhodovat  budoucnosti země. Podle Putina jen "jedni podvodníci vystřídali jiné podvodníky".

Na adresu Krymu ruský prezident uvedl, že nestojí o jeho připojení k Rusku a nechce vyvolávat žádné separatistické nálady, zároveň ale rozhodně stojí za svým právem chránit všemi dostupnými prostředky ruské obyvatele Krymu i Ukrajiny. Podle Putina neoperují na Krymu oficiální ruské vojenské jednotky, ale pouze místní "ozbrojené síly sebeobrany". Na ruskou stranu údajně přešlo již cca 22 000 ukrajinských vojáků včetně několika baterií raketových systémů S-300. Ukrajina tyto informace nepotvrdila.

Rusko oznámilo, že přerušilo vojenské cvičení svých jednotek u ukrajinské hranice. NA adresu případné přímé vojenské intervence v zemi Putin prohlásil, že zatím není takové řešení nutné.

V reakci na napětí ohledně Krymu USA přerušila až do odvolání všechna plánovaná obchodní a investiční jednání s Moskvou a všechny plánované společné vojenské akce. Kreml kontroval hrozbou opatření, která by mohla ohrozit stabilitu dolaru a jeho pozici světové rezervní měny. Pohrozil také odmítnutím splátek půjček americkým bankám. Putin také na adresu USA poznamenal, že Spojené státy mají nejméně co kritizovat ruskou angažovanost na Krymu vzhledem k jejich vojenské angažovanosti V Afghánistánu, Iráku či naposledy v Lybii, kde jednaly zcela bez jakékoli autorizace ze strany OSN.

Podle Putina je nutné si uvědomit, že kvůli všeobecné propojenosti budou mít případné sankce vůči Rusku důsledky pro všechny zúčastněné strany.
 
 

Facebook komentáře

Nejčtenější