Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putin o skandálu ve FIFA: USA chtějí rozšířit svoji jurisdikci

Ruský prezident Vladimír Putin označil za velmi zvláštní, že zatýkání činitelů FIFA proběhlo na základě žádosti americké strany, která se pokouší rozšířit svoji jurisdikci i na další země.

 

Ve středu vešlo ve známost, že řada vysoce postavených činitelů FIFA byla v Zürichu zatčena na základě obvinění z korupce. Nejvyšší státní zástupkyně USA hovořila o rozsáhlé korupci v posledních dvou desetiletích v souvislosti s žádostmi o konání mistrovství světa a s obchody v oblasti marketingu a vysílacích práv. Obvinění zahrnují také podvody, vybírání výpalného a praní špinavých peněz.

  • putin-o-skandalu-ve-fifa-usa-chteji-rozsirit-svoji-jurisdikci
„Pokud jde o zatýkání, ke kterému došlo, tak to vypadá minimálně velmi zvláštně, protože k zatýkání došlo na základě žádosti americké strany na základě obvinění z korupce", řekl Putin, když odpovídal na otázku novinářů o vyšetřování FIFA ze strany úřadů USA a Švýcarska.

Jedná se zde o mezinárodní činitele. „Můžeme předpokládat, že někdo z nich něco porušil. Já to nevím. Je ale naprosto jisté, že USA se to nijak netýká. Oni ti činitelé nejsou občany USA. A jestli k nějaké události skutečně došlo, tak k ní nedošlo na území USA, z čehož vyplývá, že se to USA nijak netýká. Jedná se o další zjevný pokus rozšířit svoji jurisdikci na jiné státy", dodal prezident.

Putin nevylučuje, že v situaci s FIFA partneři z USA, aby dosáhli svých zištných cílů, využijí stejné metody, jako se zakladatelem WikiLeaks Julianem Assangem a bývalým příslušníkem amerických tajných služeb Edwardem Snowdenem.

„Bohužel, naši američtí partneři využívají k dosažení svých zištných cílů takovéto metody. Dělají to nezákonně a pronásledují lidi. Já nevylučuji, že ve vztahu k FIFA jde o ten samý případ, byť nevím, jak to tam celé dopadne. Nicméně, to že k tomu dochází v předvečer voleb prezidenta FIFA, na tuto myšlenku navádí", řekl Putin, když odpovídal na otázky novinářů ohledně situace kolem FIFA.

Putin poznamenal, že USA se pokoušení o to, aby nebyl znovu zvolen současný prezident organizace Blatter.

„Jedná se o nejhrubší porušování principu fungování mezinárodních organizací", řekl Putin.

„Jak víme, podle mě, v pátek se měly konat volby prezidenta FIFA a pan (prezident FIFA Josef) Blatter má všechny šance k tomu, aby byl zvolen znovu. A my víme, jakému tlaku byl vystaven, aby zakázal konání Mistrovství světa ve fotbalu v roce 2018 v Rusku. My známe jeho pozici, která nemá nic společného s nějakými zvláštními vztahy mezi FIFA a Ruskem. Jedná se o společnou a principiální pozici", řekl Putin.

Ruský prezident také poznamenal, že sport musí pozitivně ovlivňovat politiku a sloužit jako místo pro dialog.Více: http://cz.sputniknews.com/svet/20150528/471547.html#ixzz3bd5V3BFv

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře