Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Experti: Státní dumu čekají velké změny

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • medvedev-represe
Dne 21. prosince se sejde Státní duma Ruska v novém složení na své první zasedání. Patřičný výnos už podepsal prezident RF Dmitrij Medveděv. Oznámil to v úterý 13. prosince na setkání s vedením stran, které budou zastoupeny v parlamentu. Dmitrij Medveděv vyjádřil jistotu v tom, že volební komise a soudy důkladně prozkoumají všechny stížnosti na porušení ve volbách a přijmou spravedlivá rozhodnutí.

To hlavní ale je, že vliv opozice na přijetí rozhodnutí značně zesílí. Oponenti moci dostanou téměř polovinu všech výborů Státní dumy – 14 z 29. Komentář politologa Michaila Remizova.

„Prezident navrhuje už v rámci nové Státní dumy dělat kroky vstříc jak opozici, tak i těm, kdo nejsou zastoupeni v parlamentu. To může být mj. takový model rozdělení výborů, kdy budou mít opoziční strany větší roli a větší počet funkcí".

Experti jsou řesvědčeni, že když mluvil o pokračování v politických reformách, odpověděl prezident RF fakticky všem, kdo vyšli do ulic. Medveděv uznal, že „je třeba přistupovat na rozhodnější kroky pro odstranění nahromaděných omezení politické činnosti". Tu je názor šéfa Centra politické konjunktury Sergeje Michejeva:

„Myslím si, že Medveděv říká možná především o snížení omezení při registraci politických stran. Což umožní všestranněji zastupovat nálady společnosti. Tím spíše, že v příštích volbách bude prah nikoli 7, ale 5 procent".

Iniciativy prezidenta RF pro posílení role opozice ve Státní dumě a pro nové reformy svědčí o tom, že v uplynulých letech se moci podařilo sformovat stabilní politický systém, tvrdí experti. A teď je možná liberalizace, podotýká viceprezident Centra pro modelování strategického rozvoje Grigorij Tofimčuk.

„Parlamentní systém se v RF upevnil do té míry, že právě v tomto svolání Dumy bude možno přistoupit na takový krok. Nebyl naplánován uměle, stalo se to přirozenou cestou díky přijetí a realizaci oprav volebních zákonů. Ještě nebyla zkušenost, že by nějaké klíčové, možná dokonce i silové výbory byly odevzdány zástupcům opozice. Myslím si však, že v tom nebudou žádné výstřelky ani selhání".

Parlament se stává fakticky plnohodnotným diskusním pódiem, a strana vlasti – „Jednotné Rusko" – bude muset vytvářet koalice, aby přijímala klíčová rozhodnutí.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2011/12/14/62202742.html

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře