Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Do Ruska přijel Snowden starší

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Edward Snowden není zrádce, je to člověk, který usvědčuje. O tom je přesvědčen otec bývalého amerického rozvědčíka, který odhalil světu metody shromažďování údajů americkými zvláštními službami.

  • do-ruska-prijel-snowden-starsi

Snowden starší přiletěl do Moskvy, aby se tu setkal se svým synem a pohovořil si s ním o tom, co dál. Je přesvědčen, že Spojené státy nejsou na seznamu zemí, kam by se Edward mohl v budoucnu přestěhovat – tam nemůže počítat s tím, že se vůči němu budou chovat spravedlivě, nebo že tu bude třeba jen v bezpečí.
Otec a syn Snowdenovi se neviděli půl roku. Američtí advokáti naléhavě doporučovali otci, aby se synem nekontaktoval. Příbuzenské city ale byly silnější. Lonnie Snowden přiletěl do Moskvy, kde ho uvítal ruský konzultant Edwarda Snowdena v oblasti právních otázek, advokát Anatolij Kučerena.

Snowden starší má v plánu zůstat v Moskvě pár týdnů. Za tuto dobu hodlá posoudit se synem, co má dělat dál, až skončí doba, po kterou má povolen pobyt v Rusku. Kam Edward zamíří, není zatím jasné, sotva to ale budou Spojené státy, soudí Lonnie Snowden.

-Nejsem si jist tím, že se můj syn vrátí do Ameriky. Je to jeho rozhodnutí, a já ho respektuji. Cítím obrovskou vděčnost vůči těm, kdo pomohli mému synovi. Můj syn je v bezpečí a je svobodný.

V USA byl Edward Snowden obviněn ze špionáže. Podle tohoto paragrafu může být odsouzen i k trestu nejvyššímu – trestu smrti. Nebezpečí, že ho polapí američtí agenti, bude uprchlíkovi hrozit po celý zbývající život, ať už se v budoucnu bude věnovat čemukoli, soudí politolog Alexej Muchin:

-Snowden předal část svých informací médiím, která dál zveřejňují další a další odhalení. Musíme podotknout, že to je, jak se ukázalo, výhodné pro americké zvláštní služby a pro ty korporace, o nichž se objevila zmínka v usvědčujících zprávách. Korporace získaly dodatečné klienty a americké zvláštní služby byly démonizovány, aby pak v budoucnu mohly činit morální nátlak na světové společenství.

Poprask, k němuž došlo v Evropě po zveřejnění informací o tom, že USA špehují občany a dokonce vedoucí politické činitele spřátelených zemí, poutichl. USA ale nepřislíbily, že se jejich zvláštní služby svých metod vzdají. Tenhle případ stále nenechávají na pokoji snad jen v Latinské Americe – brazilská prezidentka Dilma Rousseffová nastolila otázku o špionáži z tribuny Valného shromáždění OSN. Tento případ ale pokaždé skončí u vnitrostátního vyšetřování.

A Edward Snowden se zatím učí rusky, čte knihy a touží po tom, aby mohl pokračovat v lidsko-právní činnosti.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2013_10_10/Do-Ruska-prijel-Snowden-starsi/

Facebook komentáře