Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Argentina musí přestat záviset na MMF a Spojených státech

Alberto Fernández řekl Putinovi: Argentina musí přestat záviset na MMF a Spojených státech.

Výroky argentinského prezidenta v Moskvě na téma MMF a USA kritizuje argentinská pravicová opozice jako „nezodpovědné“.

Návštěva prezidenta Alberta Fernándeze v Moskvě a Číně začala tento týden kontroverzně poté, co vůdce Peronistů prohlásil, že Argentina musí „přestat být závislá na Mezinárodním měnovém fondu a Spojených státech“.

Opoziční zákonodárci odsoudili výroky přednesené ruskému vůdci Vladimiru Putinovi jako „nepochopitelné a neopodstatněné“ a také poškozující zájmy Argentiny.

  • argentina-musi-prestat-zaviset-na-mmf-a-spojenych-statech

Prezidentova návštěva v Moskvě trvala méně než 24 hodin, ale zdroje z jeho delegace informovaly reportéry, že dopadla dobře. 

Fernándezova schůzka s Putinem začala ve čtvrtek v 7:55 buenosairského času po krátkém zpoždění protokolu kvůli Covidu-19, přičemž argentinský prezident vysvětlil Putinovi, že ekonomický dopad argentinské úvěrové dohody s Mezinárodním měnovým fondem z roku 2018 a vliv Spojených států. působí na Argentinu negativně.

"Argentina zažila velmi zvláštní situaci v důsledku své zadluženosti a ekonomické situace, kterou jsem zdědil," řekl prezident Putinovi. "Od 90. let 20. století se Argentina poohlíží po Spojených státech a argentinská ekonomika do značné míry závisí na dluhu MMF a vlivu USA ve fondu."

Zdůraznil, že během období bývalých prezidentů Néstora Kirchnera a Cristiny Fernández de Kirchner se tito vůdci snažili „vymanit se ze svěrací kazajky“, kterou měla Argentina s Washingtonem a která umožnila sepsat strategickou dohodu s Ruskem.

„V roce 2015 jsme měli vládu, která znovu obrátila svůj pohled na Spojené státy a vytvořila obrovský dluh, který máme,“ pokračoval Fernández a měl tím na mysli svého předchůdce ve funkci prezidenta Mauricia Macriho.

"Jsem rozhodnutý, že Argentina musí přestat být závislá na Fondu a Spojených státech, a zde věřím, že Rusko má důležité místo," uzavřel.

V Buenos Aires se tyto poznámky setkaly s úžasem mezi opozicí, která Fernándeze zuřivě kritizovala. Prezident minulý pátek oznámil, že jeho vláda dosáhla dohody o restrukturalizaci svého dluhu ve výši 44,5 miliardy USD s MMF, přičemž jednání o dokončení dohody stále probíhají.

Bývalý ministr zahraničí Jorge Faurie je popsal jako „nepochopitelné a neopodstatněné“ a varoval, že „otevírají dveře regionu, aby se stal dějištěm konfrontace a napětí v celosvětovém měřítku“.

Sám Macri na sociálních sítích napsal, že jsou „rizikové“ a mohou „ohrozit dohodu“ s multilaterálním věřitelem.

"Není čas na improvizaci," uvedl vůdce opoziční koalice Juntos por el Cambio v příspěvku na svých sociálních sítích.

Následující den se na předem naplánovaném setkání sešel šéf kabinetu Juan Manzur s americkým velvyslancem v Argentině Marcem R. Stanleym k jednání v Palacio Bosch.

Argentina je Rusku vděčná

Prezident Fernández v Moskvě poděkoval Rusku za jeho pomoc při poskytování vakcín Sputnik Covid-19 a řekl, že země „nám přišla na pomoc“. Podle diplomatických zdrojů citovaných tiskovou agenturou Noticias Argentinas argentinský vůdce poděkoval Putinovi za „záchranu životů“ během pandemie.

Ruský vůdce zase pochválil očkovací kampaň prováděnou v Argentině a poukázal na „obchodní a ekonomický“ potenciál mezi těmito dvěma zeměmi. 

"Existuje mnoho oblastí, ve kterých můžeme formulovat a koordinovat naši spolupráci," prohlásil Putin.

Na závěr setkání uspořádaly obě hlavy států tiskovou konferenci, na které zdůraznily své „podobné přístupy a témata, na kterých se shodují“.

„Chráníme suverenitu a nadřazenost mezinárodního práva. Budeme koordinovat naše přístupy na mezinárodních platformách v rámci OSN a spolupracovat v rámci G20. Chtěl bych poděkovat Fernándezovi za podstatný a konkrétní dialog,“ řekl Putin.

Podle zpráv ruský vůdce později argentinskou hlavu státu provedl po své kanceláři a ukázal mu osobní fotografie svého otce a matky a vyprávěl mu příběh své rodiny.

– TIMES/NA

zdroj: https://batimes.com.ar/news/argentina/alberto-tells-putin-argentina-has-to-stop-depending-on-imf-and-united-states.phtml

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře