Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Primátor Bém si právní analýzy k propadu Stromovky asi vymyslel

  • bem-x
Primátor Prahy Pavel Bém zřejmě lhal. Tvrdil, že magistrát má k dispozici právní analýzy, ospravedlňující rezignaci hlavního města k vypátrání viníka nehody, při níž se nad stavbou tunelu Blanka předloni propadla louka v parku Stromovka.

Pražský magistrát sice podal ve věci trestní oznámení, ale když jej policie odložila, nijak se proti tomu nebránil. Tento postup přitom zdůvodňoval právními analýzami.
„Jakékoliv odvolání by přineslo stejný výsledek a v tomto ohledu máme právní analýzy, které říkají jednoznačně, že to, co jsme mohli udělat, to jsme udělali a všechny otázky, které kladete, jsou správné, ale na nesprávném místě," řekl primátor Bém v pořadu Reportéři ČT odvysílaného 16. listopadu 2009 (1).
„Obrátili jsme se na magistrát se žádostí o poskytnutí právních analýz zmíněných primátorem. Ukázalo se, že nic podobného neexistuje. Magistrát nám zaslal pouze závěry šetření Českého báňského úřadu, které ale s trestní odpovědností za propad Stromovky nemají nic společného a žádný právní výklad směrem k trestnímu oznámení magistrátu neobsahují," řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika.
Ještě dříve než pražský magistrát podalo trestní oznámení na neznámého pachatele za obecné ohrožení právě sdružení Arnika, a to dokonce dvakrát, protože krátce po sobě došlo ke dvěma nehodám (2). Také v obou těchto případech policie trestní oznámení odložila.
Jak dokázali reportéři České televize ve své reportáži, policie se trestním oznámením Arniky zabývala pouze formálně. Z kusých výpovědí pracovníků Metrostavu došli vyšetřovatelé k závěru, že na místě nehody bylo méně než sedm lidí, a podle zákona se proto nemůže jednat o trestný čin obecného ohrožení. Z rekonstrukce situace na stavbě v době nehody však vyplývá, že lidí tam muselo být mnohem více.
„Policie naše trestní oznámení doslova zametla pod koberec, odložila jej v rozporu se zákonem. Poté, co nyní vyšlo najevo, že ani magistrát nemá k celé věci žádné další právní podklady, jsme se obrátili na státní zastupitelství a žádáme nové prošetření celého případu," uvedl Martin Skalský.
Sdružení Arnika již dříve vyjádřilo svou obavu z toho, že za laxním přístupem policie může být politický tlak. Stavba tunelu Blanka je dnes největší investicí Prahy hrazenou z veřejných rozpočtů a primátor Bém s ní do značné míry spojil svou politickou kariéru. Stavbu navíc provádí společnost Metrostav, o níž je známo, že má přátelské vztahy s vedením města.

Poznámky:
(1) Viz reportáž ČT

(2) K prvnímu propadu došlo v květnu 2008, k druhému pak v říjnu téhož roku.

Tisková zpráva Arniky z 13.10.2008
Krátery ve Stromovce: důvodem může být nejasná odpovědnost za monitoring podloží

fotomontáž ateo.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře