Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Otazníky kolem Hirošimy

Od prvního použití atomové bomby v japonské Hirošimě uběhlo 64 let. Zemřelo tehdy na sedmdesát tisíc lidí. Druhý útok následoval o tři dny později v Nagasaki, kde sešlo ze světa dalších osmdesát tisíc vesměs civilních obyvatel. Následky radiace pak nesly celé generace.

Přesto je použití jaderné pumy až třetím nejhorším masakrem v dějinách lidství. V počtu obětí jej předčí bombardování Drážďan na konci druhé světové války, kde zápalné fosforové pumy zabily podle některých zdrojů až 150 tisíc lidí - většina těl obětí se vypařila, proto je určování sporné a kolísá v počtu desítek až stovek tisíc. První místo v této nechvalné hitparádě ale zaujímají kobercové nálety v Korejské válce, na rozkaz generála MacArthura a posvěcené prezidentem Trumanem. V jedné vlně bombardování zahynulo na půl milionu lidí. MacArthur mohl svůj světový rekord ještě překonat, když chtěl použít jaderné zbraně vůči Číně, nejlidnatější zemi světa. Všechny tři tyto události nesou rukopis mírové politiky USA. Přesto je použití jaderné zbraně mementem, pro celé dějiny, počátek nových časů.

Ještě dnes většina Američanů věří, že použití jaderných zbraní bylo správné a pomohlo zkrátit válku. Přesto z pohledu účasti Japonska v druhé světové válce zůstává jeden zásadní otazník: Proč Japonci zaútočili na tisíce kilometrů vzdálený Pearl Harbor namísto aby zaútočili na Vladivostok, ke kterému je z japonských břehů blíže než z Prahy do Plzně. Tím spíš, že se tak mohlo stát v době, kdy nikdo nepočítal, že by Rusové mohli válku otočit - do bitvy u Stalingradu chyběl ještě rok. Surovinově nesoběstačné Japonsko místo postupu na Sibiř proti sobě poštvalo nejsilnější ekonomiku světa. V době útoku na Hirošimu si navíc Rusové nárokovali kromě Kurilských ostrovů také ostrov Hokaido a hrozilo, že by konvečními zbraněmi dobyli Tokio dříve než USA, podobně jako Berlín. Proto se nad naléhavostí použití jaderných zbraní v té době vznáší mnoho pochybností.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře