Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Penzisté by si zasloužili důstojný život

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Důchod je odměnou za celoživotní práci občanů, nicméně odchodem do penze markantně klesá jejich životní úroveň. Česko evidentně posílá na důchody málo peněz.

V současné době dává Česká republika na penze asi deset procent svého hrubého domácího produktu. Může nás však těšit, že tento podíl postupem času roste. Na druhou stranu je dost tristní skutečnost, že poměr důchodu vůči mzdě klesá více a více, a to vzhledem k demografickým změnám. Největší výdaje na důchody má tradičně Rakousko. Pod naši úroveň se zařadily už jen státy jako Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko a Slovensko.

 

  • penziste-by-si-zaslouzili-dustojny-zivot

V současné době se nacházíme v situaci, kdy současní mladí lidé nebudou mít na penzi třeba nikdy nárok, neboť nebudou v budoucnu peníze, tím pádem by si už měli začít šetřit na stáří nyní. Občané se na stát v žádném případě spolehnout nemohou. Důchodový věk se totiž prodlužuje, ti, co se narodili v roce 2013, budou mít tento věk až v neuvěřitelných 73 letech.

Bohužel se neblýská na lepší časy. Pokud se podíváme na legislativní změny, tak důchody lidí s nižšími příjmy budou i nadále klesat. V roce 2010 bylo v České republice o 51 500 občanů více postiženo chudobou než v roce předchozím, především důchodců a nezaměstnaných.

Celý důchodový systém by měl být přenastaven tak, aby staří lidé žili důstojně a za svoji celoživotní práci byli řádně odměněni. Těžko si dnes dokážu představit osmdesátiletého řidiče sanitky či pilota. Bohužel se tyto »komické« představy mohou proměnit v krutou realitu.

Pavel JANEČEK, kandidát KSČM do Zastupitelstva města Náchoda

Facebook komentáře