Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Brazílii zvítězila levice

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Druhé kolo prezidentských voleb v Brazílii skončilo vítězstvím kandidátky za Stranu práce (PT). Dilma Rousseff získala 55.752.092 hlasů (56,05 %) a José Serra ze Sociálnědemokratické strany Brazílie (PSDB) 43.710.422 (43,95 %). Ve státě Sao Paulo zvítězil Serra, zatímco Dilma triumfovala na severu země. Třetí skončila kandidátka Strany zelených (PV) Marina Silva, která získala 19,37 % hlasů a v podstatě donutila Dilmu bojovat ve druhém kole. Ve druhém kole se Strana zelených jednoznačně nepřiklonila k žádnému z kandidátů.

 

Zároveň s prezidentskými volbami se uskutečnily i volby do vlád jednotlivých států federace.

V těchto volbách si Sociálnědemokratická strana Brazílie udržela moc ve státech Sao Paulo a Minas Gerais, Paraná nebo Goiás a dalších čtyřech státech. PT zvítězila v Rio Grande do Sul a v Distrito Federal, jakož i v dalších pěti státech. Naproti tomu ztratila vládu ve státech Pará a Piaui. Ve volbách do obou komor brazilského Kongresu posílila PT a její spojenci.

Ve srovnání s rokem 2006 však PT ztratila, protože Dilma zvítězila před Serrou „pouze" o  12 %, zatímco Lula v roce 2006 rozdrtil Alckmina z PSDB o 21,5 %.

Dilma bude bezesporu pokračovat v politice Luly da Silvy, tudíž hlavními body její vlády budou snižování chudoby v zemi, spravedlivější distribuce důchodů prostřednictvím sociálních programů, vytváření podmínek pro zvyšování zaměstnanosti....

Ve svém prvním projevu ve funkci prezidentky země dále slíbila podporovat svobodu tisku, hájit lidská práva, zjednodušit daňový systém, zasazovat se o udržitelný rozvoj prostřednictvím veřejných investic nebo vytvářením vhodných podmínek pro soukromé investice...

Hlavním vzkazem těchto voleb je, že poprvé se do čela Brazílie postaví žena a že bude pokračovat politický projekt konsolidace země pod vedením jedné politické strany, která tak pomocí demokratických voleb bude u moci již cca deset let.

 

 

Facebook komentáře