Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA a Izrael, jediné země na světě, které jsou proti odsouzení blokády Kuby.

Valné shromáždění OSN 187 hlasy schválilo rezoluci proti blokádě Kuby,

Valné shromáždění OSN se již 31. rok po sobě znovu zabývalo blokádou Kuby a letos jedinými zeměmi, které hlasovaly pro zachování tohoto strašlivého zločinu proti kubánského lidu, byly Spojené státy a stát Izrael.  Ukrajinský režim, který se zdržel hlasování.

  • usa-a-izrael-jedine-zeme-na-svete-ktere-jsou-proti-odsouzeni-blokady-kuby
  • usa-a-izrael-jedine-zeme-na-svete-ktere-jsou-proti-odsouzeni-blokady-kuby
  • usa-a-izrael-jedine-zeme-na-svete-ktere-jsou-proti-odsouzeni-blokady-kuby
  • usa-a-izrael-jedine-zeme-na-svete-ktere-jsou-proti-odsouzeni-blokady-kuby
  • usa-a-izrael-jedine-zeme-na-svete-ktere-jsou-proti-odsouzeni-blokady-kuby

Navzdory odporu impéria Zla a jeho dvou nejvěrnějších spojenců, Valné shromáždění OSN tento čtvrtek opět drtivou většinou schválilo odsouzení americké ekonomické blokády Kuby. Ze 193 členů organizace hlasovalo 187 pro.

Odmítnutí Spojených států, které v roce 1960 uvalily na Kubu blokádu, bylo považováno za samozřejmé. Izrael, který páchá genocidu na palestinském lidu, má strach se postavit proti USA. Zdržení se Ukrajiny, země rovněž ve válečném stavu, která se minulý týden také zdržela při hlasování o rezoluci OSN o humanitárním příměří v Gaze, vyniklo v moři zelených hlasů, které ukázaly lidskost a hlasovaly proti blokádě.

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez před hlasováním vyzval plénum organizace, aby podpořilo „rozum a spravedlnost“, Chartu OSN a mezinárodní právo, a zvolal: „Nechte Kubu žít v míru, Kuba by byla „Bez blokády lepší“.

Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodriguez v projevu před shromážděním uvedl, že „blokáda brání Kubě v přístupu k potravinám, lékům a technologickému a zdravotnickému vybavení.“

Havaně je také zakázáno exportovat do sousedních Spojených států, uvedl Rodriguez, což omezuje přístup k velkému trhu pro její zboží a jen v roce 2022 to pro Kubu představovalo ztráty v hodnotě téměř pět miliard amerických dolarů.

Rodríguez řekl, že blokáda „je aktem genocidy (...), záměrným aktem hospodářské války“ s cílem oslabit kubánskou ekonomiku, způsobit hlad a zoufalství v jejích lidech a svrhnout vládu.

-----------------------

Zákaz vývozu amerického zboží na Kubu, vyjma léků a některých potravin, zavedla v říjnu 1960 vláda prezidenta Dwighta Eisenhowera rok a půl po vítězství kubánské revoluce a poté, co kubánská vláda mimo jiné znárodnila i majetek zahraničních firem. V lednu 1961 přerušily USA s Kubou diplomatické styky a rok nato uvalily embargo na veškerý obchod s Kubou.

Embargo bylo tedy poprvé implementováno v roce 1962. V posledních letech ho posílil bývalý americký prezident Donald Trump. Síť amerických zákonů a předpisů komplikuje finanční transakce kubánské vlády a přístup ke zboží a službám.

Americký diplomat Paul Folmsbee v krátkém projevu proti rezoluci uvedl, že embargo je zaměřeno na podporu „lidských práv a základních svobod na Kubě“ a že USA udělaly výjimky pro humanitární účely.

Dlouhodobý spor mezi Kubou a Spojenými státy ukazuje malé známky uvolnění, navzdory některým skromným gestům dobré vůle pod vedením amerického prezidenta Joe Bidena.

Biden podnikl malé kroky ke zmírnění blokády Kuby a na posílení konzulárních služeb, ale pro zrušení Trumpových sankcí učinil málo. 

Ke zrušení embarga vyzývá Valné shromáždění OSN opakovaně od roku 1992, Spojené státy hlasovaly pokaždé proti s výjimkou roku 2016, kdy se z rozhodnutí tehdejšího prezidenta Obamy hlasování zdržely.

-------------------------

Na rozdíl od rezolucí Rady bezpečnosti nejsou rezoluce Valného shromáždění závazné, ale odrážejí obecný názor a také určitým způsobem představují morální apel, který dává Kubě rok co rok nový impuls a důvod k odsouzení sankcí a blokády, které je vystavena ze strany Spojených států, stejně jako hrozných důsledků, které má blokáda pro její obyvatelstvo.

Usnesení odráží především globální konsensus v této otázce. Někteří odborníci připomínají postoj, který není pouze otázkou mezinárodních vztahů, ale je hluboce zakořeněn v mezinárodním právu a zásadách Organizace spojených národů.

Rezoluce Valného shromáždění je rovněž v souladu s principy Vídeňské úmluvy o smluvním právu, která zdůrazňuje význam plnění smluvních závazků v dobré víře a zejména zákazu donucovacích opatření zavazujících stát k podřízení se jeho suverénním právům.

 --------------------

Překlad CFP!

Zdroj: https://mundoobrero.es/2023/11/03/ee-uu-e-israel-unicos-paises-del-mundo-que-se-oponen-a-condenar-el-bloqueo-a-cuba/

Související:

https://www.investicniweb.cz/valne-shromazdeni-osn-potricate-vyzvalo-ke-zruseni-americkeho-embarga-vuci-kube

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 nowak 2023-11-04 09:30
....že by se svět čistil a odkryl kdo je skutečně na straně Satanáše a je pro vraždění lidí a zbytek světa se od Satanáše odděluje? Bude mít zbytek světa dost síly tyto Satanášovi pomocníky zlikvidovat? On se určitě bude chtít chránit všemi prostředky, no asi brzo uvidíme.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře