Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Státní převrat v Guatemale

MARTA MARTIN

Zdá se, že spiknutí temných sil, které řídí exekutivu a část soudnictví v Guatemale, nejsou ochotni respektovat vůli guatemalského lidu vycházející z voleb 20. srpna po vítězství Hnutí Semilla v prezidentských volbách.

Guatemala zažívá pokus o státní převrat, když se obě moci (exekutivní i soudní) snaží zabránit nově zvolenému prezidentu Bernardu Arévalovi v nástupu do úřadu 14. ledna 2024.

A pokus o převrat z 12. července, kdy prokuratura unesla krabice, které obsahovaly výsledky voleb a nařídila pozastavení činnosti hnutí Semilla pokračuje nyní v antidemokratickém spiknutí guatemalských zkorumpovaných elit.

V jejím čele stojí generální prokurátorka María Consuelo Porras a šéf Úřadu speciální prokuratury proti beztrestnosti (FECI) Rafael Curruchiche. Oba jsou pod ochranou prezidenta Alejandra Giammatteiho.

  • statni-prevrat-v-guatemale

Tváří v tvář těmto okolnostem si někteří zkorumpovaní soudní úředníci nenechávají ujít příležitost a prosazují  právní kroky, jejichž cílem je diskvalifikovat zvoleného prezidenta Bernarda Arévala a jeho viceprezidentku Karin Herrerovou, pozastavit jejich ústavní výsady a pravomoce, jako je například právo jmenovat soudce... Dále byla pozastavena činnost strany Semilla a byli uvězněni akademici, kteří tuto stranu podporují; zkrátka, provádějí řadu svévolných akcí, jejichž cílem je vytvořit podmínky pro násilné přerušení demokratické kontinuity v zemi.

Přesto příkaz k pozastavení činnosti hnutí Semilla, který oficiálně vydal Nejvyšší volební soud (TSE), nemůže zvrátit výsledky, které Arévalovi přinesly vítězství ve volbách ze srpna tohoto roku, ani zrušit mandát 23 zákonodárců, které strana získala po vítězství ve druhém kole prezidentských voleb.

Proti tomuto pokusu o zásah do výsledků voleb se ostře postavila guatemalská sociální hnutí, která neváhala vyjít do ulic na obranu demokracie v zemi, která v srpnových volbách řekla dost korupci a dlouholetému uchvácení právního státu některými guatemalskými "elitami".

Domorodý odpor proti "paktu zkorumpovaných".

Byla to především domorodá hnutí, která vedla lidové mobilizace a celonárodní stávku. Vedení domorodého obyvatelstva navíc trvá na tom, že bude pokračovat v odporu proti generální prokuratuře tím, že bude pokračovat v protestu v sedě před její budovou, který provádí od 2. října.

Vítězství Arévala a hnutí Semilla vyvolalo strach a nejistotu mezi "paktem zkorumpovaných", což je termín používaný v Guatemale pro označení koalice nelegálních ekonomických a politických sítí, která zahrnuje úředníky, politiky, armádu, podnikatele a zločinecké struktury, jež kolonizovaly stranický systém ve prospěch svých zájmů, po léta podkopávaly demokracii a chránily svá privilegia na úkor obyvatelstva, které má dost korupce, pronásledování a neustálého porušování svých základních práv.

Je načase, aby mezinárodní orgány jednaly a přijaly nezbytná opatření na ochranu demokracie v Guatemale a vůle lidu, který se prostřednictvím volebních uren rozhodl vytyčit cestu pryč od tohoto zkorumpovaného paktu, který již neslouží ani Spojeným státům kvůli své obrovské diskreditaci.

Je načase říci dost a zastavit tento státní převrat. Mezinárodní organizace by se měly pro jednou vzchopit, jednat a ukázat, že pochopily, že národy světa se nezastaví, dokud nebudou dekolonizovány nejen od impéria a jeho lokajů, ale také od elit, které samy po léta živí.

Zdroj: https://mundoobrero.es/2023/12/09/golpe-de-estado-en-guatemala/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 Jaro Jaroslav 2023-12-12 14:35
Guatemala( navštívil som zo susedného Mexika) ma 95% populacie " Mayov", teda Chanes ludí Hadej kultúry, a preto ma nikdy neptekvapuje že volia hned ako druhý po USA(= USraela) v prospech Izraela! Či už uznaním Kananejcami založeneho Jeruxalema ako " hlavné mesto" Izraela, alebo proti rezoluciam odsudzujucim Izrael a jeho Izraelsku Demoličnú ci Diapers nosiacu armadu demolujucu Gazu bombami...( Do tunelov majú strach, tak nosia diapers, povedal šéf Hamasu)...Je verejným " tajomstvom" že nosatí židia majú pôvod v Hadích kultúrach Mezoameriky, ako aj to, že vsetci nosatí Indiáni Ameriky sú semiti, ako aj ich jazyky sú Semitské, ako je jazykova skupina Naguatl z mena Naga= Kobra! Ci netančí moderny,nosatý žid Hadí tanec Nagila-naga??? Tem má oslavovať ich semitské víťazstvo nad slnkom,svetlom a gójmí= nežidmi, pololuďmi-poloz verou! A sionisti si myslia že sú " Bozí supremacisti" poverení vyvraždiť kohokoľvek, nielen Palestíncov...A tak je zrejmé, že to budú oni kto bude vyvrazdení na konci ich vojen...
Citovat
#1 miroslav petr 2023-12-12 12:46
Píše to muž nebo žena? Je-li to žena proč se stydí za to, že je žena? Všichni Slované používají po staletí koncovku ová u žen. Vyjímkou jsou cizí jména, tam se označuje pan či paní. "Užiteční idioti" nechápou, že podporují Agendu 2030 a že si kopou vlastní hrob do bídy, hladu, otroctví a že důchod bude za 20-30 let zcela zrušen protože se záměrně ničí rodina!! příklad--Clinto nová se nepíše, ale mrs Clinton...
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře