Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko a Venezuela se spojily, aby se vyhnuly mezinárodním sankcím

Centrální banky Moskvy a Caracasu vytvoří alternativu k transakčnímu systému Swift

Venezuelský prezident Nicolas Maduro si potřásá rukou s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Po návštěvě Brazílie navštívil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Caracas, aby se setkal s Nicolasem Madurem, jedním ze spojenců Vladimira Putina v regionu.

Prezident již dříve oznámil, že se s ruským vyslancem setká ve vládním paláci, aby potvrdil, že mezi nimi existuje "dobré, krásné a hluboké přátelství".

  • rusko-a-venezuela-se-spojily-aby-se-vyhnuly-mezinarodnim-sankcim

Lavrovova první zastávka byla na venezuelském ministerstvu zahraničí, kde se setkal s venezuelským ministrem Yvánem Gilem. Na závěr řekl: "S našimi venezuelskými přáteli obhajujeme právo každého národa utvářet svou budoucnost bez vydírání zvenčí".

Tato slova pronesl představitel národa, který v únoru 2022 napadl Ukrajinu. Šéf ruské diplomacie ujistil, že udělají vše pro to, aby Venezuelu osvobodili od "tlaku a sankcí Spojených států".

"Rusko a Venezuela prošly mnoha zkouškami kvůli nepřijatelné koloniální politice USA, která se snaží zmařit rozvoj našich zemí a zabránit vytvoření multipolárního světového řádu," řekl.

V této souvislosti venezuelský ministr zahraničí sdělil, že "v příštích týdnech" doufají, že v karibské zemi aktivují ruský platební systém MIR, zpočátku ve prospěch cestovního ruchu mezi oběma národy. Cílem je podle něj "osvobodit se od hegemonického dolaru jako regulátoru obchodních transakcí".

Venezuelská a ruská centrální banka pracují na vytvoření nového finančního systému, alternativy ke globální platformě Swift, Globální mezibankovní finanční telekomunikační společnosti, která je základem globálního finančního systému a kterou k převodům využívá 11 000 bank ve 200 zemích či teritoriích. Tento finanční systém vyloučil ruské banky jako trest ze strany Spojených států a Evropy pro vládu Vladimira Putina za válku na Ukrajině.

Lavrov zopakoval, že Venezuela je blízkým partnerem Moskvy a že oba národy mají "velmi bohatou agendu". Dodal, že jeho země bude i nadále podporovat Madurův režim a bude upřednostňovat "jakýkoli způsob", aby venezuelská ekonomika mohla být nezávislá na tlaku USA. "Budeme jim pomáhat bránit jejich práva. Nevíme, jaké budou výsledky tohoto boje," řekl Lavrov.

Na schůzce se rovněž diskutovalo o otázkách, jako je zvýšení dovozu a vývozu potravin mezi oběma zeměmi. "Jedná se o dvoustrannou spolupráci, která se mimo jiné týká energetiky, zemědělství, vesmíru, vzdělávání, dopravy, technické a vojenské spolupráce," uvedl Gil.

Lavrov se rovněž setkal s viceprezidentkou Delcy Rodríguezovou, s níž podle oficiálních informací zhodnotil projekty spolupráce podepsané v oblasti obchodu, energetiky, vědy a techniky a zemědělsko-potravinářského sektoru.

Nakonec se vydal do paláce Miraflores, kde několik hodin hovořil s Madurem, ačkoli nebyly poskytnuty žádné podrobnosti o projednávaných otázkách ani následné prohlášení. 

Rusko je pro Nicoláse Madura důležitým spojencem, neboť v roce 2019, kdy opozice a velká část mezinárodního společenství popřela jeho legitimitu a uzavřela finanční kanály, se Moskva stala nástrojem pro obcházení sankcí a dokonce i pro distribuci venezuelské ropy, která je základem poničené venezuelské ekonomiky.

Turné Sergeje Lavrova po Latinské Americe bude pokračovat návštěvou dalších dvou zemí. Po Caracasu má na programu setkání s Danielem Ortegou v Nikaragui a Miguelem Díazem Canelem na Kubě.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.larazon.es/internacional/rusia-venezuela-alian-evadir-sanciones-internacionales_2023042064406d88fc273000014dacc7.html

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Přemysl Javornický 2023-04-20 12:20
Diplomatická slova o nejistotě se brzy přemnění v lidská slova o vítězství nad satanskou kabalou a jejími služebníky. Ti všichni se budou zodpovídat za své zločiny.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře