Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Prezident Brazílie Lula da Silva prohlásil, že za válku jsou odpovědné Rusko i Ukrajina

GABRIEL MANSUR

23. duben 2023 

Prezident Luiz Inácio Lula da Silva v sobotu (22. 4.) během diplomatické návštěvy Portugalska prohlásil, že při komentování války ve východní Evropě, která trvá již více než rok, nikdy nesrovnával odpovědnost Ruska a Ukrajiny.

Lula byl znovu dotázán, zda zastává názor, že za konflikt jsou odpovědné také Spojené státy a Evropská unie včetně Portugalska.

V prohlášení pro tisk v lisabonském paláci Belém prezident uvedl, že postoj Brazílie odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu byl již vyjádřen na půdě Organizace spojených národů (OSN), a zopakoval, že "ti, kdo nemluví o míru, přispívají k válce".

  • prezident-brazilie-lula-da-silva-prohlasil-ze-za-valku-jsou-odpovedne-rusko-i-ukrajina

"Nikdy jsem tyto dvě země neztotožňoval, protože vím, co je invaze, vím, co je územní celistvost. Všichni si myslíme, že Rusko udělalo chybu. A odsoudili jsme to ve všech rozhodnutích OSN. Ale válka už začala a je třeba ji zastavit. A aby se válka zastavila, musí být s kým mluvit a Brazílie je ochotná," řekl Lula v Portugalsku.

Prezident rovněž zopakoval, že brazilská vláda podporuje mírové řešení prostřednictvím jednání.

"Současně s tím, že moje vláda odsuzuje narušení územní celistvosti Ukrajiny, hájíme vyjednané politické řešení konfliktu. Naléhavě potřebujeme vytvořit skupinu zemí, které se pokusí zasednout k jednacímu stolu s Ukrajinou i Ruskem a nalézt mír," uvedl Lula.

Na rozdíl od Luly portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa zdůraznil potřebu okamžitého stažení ruských ozbrojených sil z ukrajinského území jako základní podmínku pro nalezení odškodnění pro lidi, kteří utrpěli agresi, ale také jako východisko pro budování trvalého míru.

Když nechce jeden, nebudou bojovat dva.

Lula během svého projevu potvrdil, že ani Rusko, ani Ukrajina zatím nechtějí válku zastavit. Petista rovněž uvedl, že nenavštíví ani jednu ze zemí, dokud v nich nebude vládnout mírové klima.

"V případě války Rusko nechce přestat, Ukrajina nechce přestat [...]. Je lepší najít východisko u jednacího stolu než se stále snažit najít východisko na bojišti," řekl.

V rozhovoru společně s portugalským prezidentem se portugalský novinář Luly zeptal, zda trvá na svém stanovisku, že Evropská unie přispívá k válce na Ukrajině. Lula poté potvrdil, že ti, kteří nemluví o míru, přispívají k válce.

Jako příklad připomněl, že Německo požádalo Brazílii o zbraně, které by dodalo svým spojencům na Ukrajině, a Brazílie odmítla. Nepřímo tak kritizoval evropské země, které podle něj místo snahy o dialog podněcují konflikt dodávkami zbraní, munice a vojenských sil. Tato prohlášení vyvolala znepokojení v evropských zemích a v USA. USA měly pocit, že Lula reprodukuje ruské a čínské názory na válku.

"Podívejte se, pokud nemluvíte o míru, přispíváte k válce. Řeknu vám jeden případ: kancléř Olaf Scholz šel požádat Brazílii, aby mu prodala rakety, které by daroval Ukrajině. Brazílie odmítla prodat, protože kdyby to udělala, byla by Brazílie ve válce. A Brazílie se války účastnit nechce. Brazílie chce budovat mír," prohlásil prezident Lula.

Překlad CFP!

Zdroj: :https://www.jb.com.br/internacional/2023/04/1043357-lula-nega-ter-igualado-culpa-de-russia-e-ucrania-na-guerra-cobra-nova-governanca-para-conter-aquecimento-global.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře