Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Obama navštíví Brazílii no a Klaus Argentinu.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Vláda USA potvrdila Obamovu návštěvu Brazílie v polovině tohoto měsíce. Učinila tak prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí, které tak popřelo spekulace z amerických médií o možném odložení Obamova turné kvůli rozpočtové debatě v Kongresu.

Americký prezident bude dva dny v Brazílii. 19. března navštíví hlavní město Brasílii, kde se setká se svým protějškem brazilskou prezidentkou Dilmah Rousseff a 20. března se přesune do Rio de Janeira, kde navštíví chudinské čtvrtě (tzv. favely) a pronese projev.

Američtí úředníci dorazí do Brazílie příští týden doladit detaily návštěvy. Výběr Brazílie je některými komentátory vysvětlováno jako uznání její vůdčí role nejen v tomto regionu.

Mezi tématy jednání by měla být, kromě dvoustranných obchodních dohod, i snaha o koordinaci postupu na mezinárodní scéně mezi Washingtonem a Brazílií. Američané by chtěli využít brazilských zkušeností zejména při prosazování svých ekonomických zájmů v Africe, kde má již Čína silnou pozici.

Dne 21. března Obama navštíví Chile. Argentinu Obama tentokrát ze svého turné vynechal, protože mezi Argentinou a USA v posledních týdnech zuří diplomatická válka, způsobená zadržením „citlivého" zboží, určeného pro „diplomatické" účely americké ambasády.

Na druhou stranu Argentinu na konci března navštíví V. Klaus. O čem se však tento konzervativní Thatcherista bude bavit s bývalou členkou ultralevicové gerilové skupiny Montoneros a dnešní, nebojím se říct, že až populistickou prezidentkou Argentiny Cristinou Fernandéz Kirchner, netuším. Snad to ale oba dva spolu těch pět minut vydrží. A pak už se zase můžeme těšit na nekonečný seriál jeho cestovních zápisků, či zápisníků... Počítám, že tentokrát se jeho veličenstvo s celým svým ansámblem za peníze zbídačených daňových poplatníků podívá na vodopády Iguazú, na ledovec Perito Moreno, a to by v tom byl čert, aby si alespoň na skok neodskočil do Antarktidy, samozřejmě na prohlídku české výzkumné stanice na ostrově Jamese Rosse.

Facebook komentáře

Nejčtenější