Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nejvyšší volební soud (NVS) v Brazílii vetoval kandidaturu Luly da Silvy

Většina ze soudců hlasovala proti tomu, aby se bývalý prezident objevil v příštích říjnových volbách. "NVS spáchá další soudní násilí proti Lulovi a lidem, kteří ho chtějí zvolit za prezidenta," uvedl mluvčí Strany práce (Partido Trabajador -PT) ve svém prohlášení.

  • nejvyssi-volebni-soud-nvs-v-brazilii-vetoval-kandidaturu-luly-da-silvy
Většina členů volebního soudu v Brazílii tento pátek rozhodla, že bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva se nebude moci účastnit v říjnových prezidentských volbách kvůli odsouzení za korupci.
 
Lulovi právníci uvedli, že se vůči nepříznivému rozhodnutí odvolají k Nejvyššímu federálnímu soudu Brazílie.
 
Lula byl vyloučen z voleb kvůli  zákonu o "čistém záznamu", který brání tomu, aby osoba odsouzená v druhém stupni se účastnila voleb.
 
Lula si od dubna odpykává trest 12 let a jeden měsíc za korupci a praní špinavých peněz ve vězení v Curitibě. V červenci 2017 byl shledán vinným, že získal jisté benefity (např. byt), který mu nabídla stavební firma, za zprostředkování smlouv s Petrobrasem. A rozsudek byl v lednu tohoto roku potvrzen a prodloužen odvolacím soudem.
 
Lula, který čelí dalším pěti soudním procesům, prohlásil, že se cítí nevinen a odsoudil mediální a soudní pronásledování, které mu brání v návratu k moci.
 
Předvolební průzkum provedený společností Datafolha minulý týden přiznal Lulovi 39%, což je o 20 bodů více než by dostal jeho pravicový protikandidát Jair Bolsonaro, jeho největší soupeř. Průzkum rovněž naznačuje, že Lula porazí každého soupeře v druhém kole.
 
NVS analyzuje další možnosti, jak zabránit Lulovi objevit se jako kandidát v prezidentských televizních reklamách, které se začnou vysílat na různých televizních stanicích od soboty.
 
Výbor OSN pro lidská práva požadoval, aby Brazílie "přijala veškerá nezbytná opatření k zajištění Lulových politických práv včetně možnosti kandidovat ve volbách, i přesto, že je ve vězení.
 
Překlad CFP
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře