Ve strategii udržení hegemonické kontroly nad tím, co Spojené státy stále považují za své neokoloniální provincie, existuje technika, řada doktrinálních praktik, díky nimž je právní válka životaschopná k neutralizaci regionální nezávislosti a delegitimizaci vlád, které nejsou v souladu s americkými zájmy v Nové studené válce.
Peruánský kongres má politickou moc, zatímco peruánská oligarchie má ekonomickou moc a média, což umožňuje právní a informační válku jako součást komplexní hybridní války.
Andrew Korybko nazval tuto regionální dynamiku operací Kondor 2.0 - namísto tvrdých vojenských převratů je změna režimu podporována samotným právem pod tvrzením, že cílem je ochrana právního státu.
Moc peruánské legislativy a soudnictví se stává akutnější, protože se stává komplexnější v rámci geopolitického kalkulu nové studené války v důsledku globálního systémového přechodu k multipolaritě, kdy se Spojené státy a jejich vazalové snaží tento globální přechod na neurčito zpomalit a pokud možno zvrátit.
V červenci 2021 se Castillo stal peruánským prezidentem s více než 50 % hlasů a Národní volební porota, která dohlíží na volební procesy, prohlásila Pedra Castilla, kandidáta Svobodného Peru, za vítěze po přepočítání hlasů ve druhém kole voleb, které provázely týdny právních námitek a bojů. Původní obvinění Keiko Fujimoriové z podvodu posloužilo k pozdržení výsledků voleb, takže Castillo musel čekat více než měsíc na složení přísahy, což svědčí o tom, že jeho vláda je stále v defenzivě, a to i od volební kampaně, a nakonec mu nebylo umožněno vládnout. Stejně tak se peruánský tisk snažil vytvořit rozpory uvnitř hnutí PPNPL, aby ho oslabil, a tak ho snáze rozložil a/nebo kooptoval.
Právě v médiích a na sociálních sítích K. Fujimori a jeho strana prosazovali myšlenku podvodu, což bylo obvinění, které peruánský volební orgán popřel právě v předvečer vítězství Pedra Castilla. Vzhledem k tomu, že cílem je navenek vyprovokovat asymetrické konflikty založené na sabotáži konkrétních geoekonomických zájmů, byla informační válka od počátku vetkána do hybridní války proti Castillově vládě prostřednictvím značného množství národních, regionálních a mezinárodních médií, která prostřednictvím právní války regulují a podporují ideologicko-právní matrici. Ti, kdo provedli zatčení prezidenta Castilla Terronese, jednali v úzké koordinaci s národní prokurátorkou Patricií Vargasovou, s nejvyšším soudcem Juanem Carlosem Checkleyem Soriou, který spolu se soudcem kapitánem Cesarem San Martinem Castrem koordinoval své kroky s vedoucími představiteli Kongresu, zejména s jeho předsedou Josém Zapatou.
Tento hybridní válečný státní převrat byl proveden zevnitř peruánské zákonodárné a soudní moci, které byly nabourány a kooptovány vládou USA a jejími četnými agenturami a odděleními, které umožňují takové pronikání a neokolonizaci. Castillovi se nepodařilo přeskupit lidové síly, aniž by se mu podařilo prohloubit a provést změny v peruánském právně-politickém systému, které by se rozešly se stávajícím stavem, a spoléhal se na počínající lidové hnutí, které vyvolalo jeho zvolení. Lawfare pracuje pod záminkou, že boj proti korupci a obrana demokracie podporuje chybné soudní procesy, které neobstojí ani při nejmenším právním zkoumání. Castillo chtěl stabilizovat zemi v rámci intenzivní hybridní války pomocí informační války, která zvyšuje sílu právní války.
Dina Boluarte jako současná prezidentka čelí několika demonstracím požadujícím její odstoupení, které si dosud vyžádaly 60 mrtvých a tisíce zraněných. Státní převrat proti vládě Pedra Castilla byl proveden s jasnou podporou USA ze strany jižního velitelství a samotného ministerstva zahraničí USA. Peruánská policie použila brutální sílu s použitím ostré munice, aby se vypořádala s protesty požadujícími uzavření Kongresu a Boluarteho rezignaci. Tvrdé represe, jimiž peruánský lid trpí, lze vysvětlit přetrvávající politikou Národní bezpečnostní doktríny, kterou se řídí peruánské bezpečnostní síly. Kromě toho, že američtí důstojníci pravidelně dostávají zpravodajské informace a výcvik z Pentagonu, často vstupují do peruánské armády. Propojení mezi americkou a peruánskou armádou je silné, což naznačuje, že neustále provádějí společná cvičení a výcvik, takže celá peruánská velitelská struktura je prostoupena jižním velitelstvím USA.
Následující roky vlády Alberta Kenia Fujimoriho Inomota, který byl prezidentem Peru v letech 1990-2000, se vyznačovaly zjevnou nerovnováhou mezi republikánskými složkami moci, které jsou zase napojeny na kontrolní zařízení USA. Jestliže Fujimori ztělesňoval neokolonialismus tím, že soustředil moc v rukou zástupců výkonné moci, v této postfujimoriovské éře je to nyní Kongres, který ztělesňuje tyranii.
Fujimoristé sice nejsou jedinými peruánskými stoupenci Spojených států v této jihoamerické zemi, ale rozhodně jsou nejmocnější a slouží jako spojovací článek mezi Spojenými státy a menšími americkými zmocněnci. Fujimorismus se z pouhého pozůstatku dominantní sítě otřesené uvězněním vůdčí osobnosti Alberta Fujimoriho na počátku roku 2000 stal hnutím, které se spolu s jeho dcerou Keiko Fujimoriovou stalo samostatnou silou, dědicem regionálního vojensko-oligarchického dědictví, nyní přeformulovaného a aktualizovaného na dobu legální války jako součást komplexní hybridní války USA proti regionální suverenitě.
Hybridní válka byla proti Castillovi vyhlášena již dlouho před jeho nástupem do úřadu a dokonce ještě předtím, než se stal kandidátem. V koloniálních provinciích Spojených států a jejich spojenců ze Zlaté miliardy v Americe je hybridní válka normou. Castillova pozice v PPNPL nebyla nikdy dostatečně silná, jako pouhý kandidát vítaný stranou by neměl bezvýhradnou podporu všech. PPNPL se musela potýkat s tím, že ostatní strany se připojily k neoficiální alianci v rámci fujimorismu, která dosáhla více než 2/3 potřebných ke schválení procesu uvolnění Castilla.
Od roku 2011 se v Peru vystřídalo osm prezidentů, z nichž poslední byla Dina Boluarteová, která se ujala prezidentského úřadu po odvolání Pedra Castilla. Za posledních deset let se v Peru vystřídal nebývalý počet prezidentů, od Ollanty Humaly (2011-2016), Pedra Pabla Kuczynského (2016-2018), Martína Vizcarry (2018-2020) až po nakonec Manuela Merina (2020) těsně před Castillem. Fujimorismus, jakožto nejvýznamnější ze sítí amerických zmocněnců v této zemi, se však neomezuje pouze na systematické umožňování podvodných odvolání z uvolněných funkcí, ale vytvořil významné změny v soudním prostředí, jako je změna zákona o právu na účast a občanskou kontrolu, která vyžaduje, aby každé referendum o ústavní reformě bylo vypsáno na příkaz Kongresu.
Velvyslankyně USA v Peru od roku 2020 Lisa Kenna je veteránkou CIA a byla jednou z prvních, kdo uznal prozatímní vládu Diny Boluarteho, současného peruánského prezidenta. S ministrem obrany této andské země se podezřele setkala pouhý den před státním převratem, který proběhl prostřednictvím prezidentova uvěznění bez soudu. Castillova neschopnost jmenovat kabinet, který by sdílel jeho představy o vládě, je nanejvýš překvapivá, vzhledem k tomu, že jmenování Miguela Ángela Rodrígueze Mackaye a Césara Landy ministrem zahraničí s sebou přináší až příliš velkou historii vazeb na společnou americko-peruánskou právní matérii hybridní války.
Proamerickým zástupcům, kteří se hemží v zákonodárném sboru, soudnictví a ve všech sdělovacích prostředcích, se podařilo neutralizovat demokratický mandát peruánského lidu. Systémové útoky prostřednictvím právního systému a jejich kontrola vnímání prostřednictvím informační války podkopaly vnitřní soudržnost zákonodárného sboru, roztříštily a izolovaly PPNPL. Mechanické praktikování lawfare z pohledu zplnomocněného agenta zákonodárce se promítá do uplatňování všech nástrojů parlamentního filibusteringu s cílem zablokovat jakýkoli pokrok Castilla a PPNPL obecně, a tím je donutit a uvěznit, aby se vypořádali s právní válkou zákonodárného sboru. Roztříštěnost peruánské politické scény omezuje jejich schopnost politicky jednat, neboť ačkoli mnozí političtí pozorovatelé v zemi mohou identifikovat hrozby pro jejich demokratickou bezpečnost, jako stát nemají politickou vůli zformulovat struktury a nasadit personál nezbytný k tomu, aby těmto hrozbám důsledně čelili.
Miguel Santos García
Překlad CFP!
Zdroj: https://www.mundo24.info/america-latina/modus-operandi-del-lawfare-peruano.html