Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Milei chce jednat o budoucnosti Malvín. Věc je vyřešena, tvrdí Sunak.

Britskou konzervativní vládou nepohnula ani skutečnost, že Javier Milei je prvním zvoleným argentinským prezidentem, který se prohlásil za obdivovatele Margaret Thatcherové , „velké vůdkyně“, kterou její království znalo jako „železnou lady“. 

Rishi Sunak , premiér indického původu a ekonom jako libertarian, odmítl jeho výzvu k dialogu o suverenitě Falkland .

„ Věc je vyřešena,“ řekl britský premiér poté, co ho Milei vyzval, aby vyjednával o suverenitě Malvín, o které vedly obě země válku v roce 1982.

  • milei-chce-jednat-o-budoucnosti-malvin-vec-je-vyresena-tvrdi-sunak
 

Brity neobměkčilo ani to, že Milei (53) řekl, že považuje Thatcherovou za jednoho z „velkých vůdců lidstva “ . Dodal, že zesnulá premiérka „měla hlavní roli při pádu Berlínské zdi...

Zatímco Mileiova chvála Brity překvapila, nestačilo to pohnout konzervativním kabinetem. Vláda, která je oslabena neúspěchem její migrační politiky vůči Rwandě, Brexitem, který se ukázal jako neúspěch, a s nadcházejícími všeobecnými volbami, které mohou prohrát labouristé.

Někteří britští politici si dokonce mysleli, že ostrovy v jižním Atlantiku by mohly být cílem pro žadatele o azyl, které v Británii nechtějí, poté, co Nejvyšší soud prohlásil Rwandu za „nelegální, protože není bezpečným místem“.

Mluvčí premiéra řekl, že britské vlastnictví souostroví v jižním Atlantiku bylo „rozhodně vyřešeno před nějakou dobou“.

Když se Sunakův mluvčí zeptal na návrhy Mileie na zahájení jednání, řekl , že „není pochyb o tom“, že Falklandy jsou Britské. Uvedl, že suverenita byla „rozhodně vyřešena před časem“.

Grant Shapps, ministr obrany, také znovu potvrdil britské nároky na souostroví. Řekl, že Spojené království bude v případě potřeby ostrovy bránit . Oznámil příjezd HMS Forth, hlídkové lodi Královského námořnictva, do jižního Atlantiku, aby ulehčila námořníkům, kteří nedávno dokončili devítiměsíční turnus, na palubě HMS Medway.

„ Falklandské ostrovy jsou britské. To je nesmlouvavé a nepopiratelné ,“ napsal na Twitter/X stejným jazykem, jaký používá Milei. "99,8 % ostrovanů hlasovalo pro setrvání v Británii a my vždy hájíme jejich právo na sebeurčení," poznamenal.

Milei, podle Britů

Britský tisk rozebral triumf libertariána, jeho biografii, jeho ideologii, jeho klonované psy, jeho anarcholiberalismus, jeho motorovou pilu, jeho dolarizaci, jeho ekonomické přizpůsobení, riziko hyperinflace a případné uzavření centrální banky. Úterý, dva dny po volbách v Argentině. Nebyly jediné noviny nebo televize, které by to nezveřejnily.

Tam odhalili, že zvolený prezident řekl, že je třeba vynaložit úsilí na znovuzískání Falkland diplomatickou cestou.

Během televizní debaty se Sergiem Massou,  prezidentským rivalem, se kandidát za peronisty (Massa) pokusil kritizovat samozvaného „anarchokapitalistu“ za jeho lásku k Thatcherové. Tam Milei zopakoval své odhodlání vznést nárok na Falklandy.

„Co navrhuji? O suverenitě Argentiny nad Malvínami se nedá vyjednávat . Malvíny jsou Argentinské,“ prohlásil nově zvolený prezident. "Teď musíme najít způsob, jak ji obnovíme." Je jasné, že varianta války není řešením. Měli jsme válku, kterou jsme prohráli. "Nyní musíme vyvinout veškeré úsilí, abychom získali ostrovy zpět diplomatickou cestou," řekl Milei.

Nově zvolený prezident věří, že Falklandy by mohly být předány na základě smlouvy podobné Čínsko-britské společné deklaraci, která stanovila návrat Hongkongu do Číny v roce 1997. Tvrdil však také, že jednání musí brát v úvahu „přání “ obyvatel ostrovů. Něco, o čem kritici v Argentině tvrdili, že to znamená vzdání se nároku země.

Argentinští diplomaté historicky hovoří o zájmech, nikoli o touhách ostrovanů, kteří se neúčastnili přímých jednání s Argentinci o budoucnosti ostrovů. Diplomatická jednání probíhají s britským ministerstvem zahraničí.

V referendu v roce 2013 hlasovalo 99,8 % obyvatel Falklandských ostrovů pro setrvání v Británii.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.clarin.com/politica/asunto-resuelto-portazo-britanico-negociar-milei-malvinas_0_DUNqtCjjjN.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře