Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Micheletti si Zelayovi řekl o předsednictví vlády

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • micheletti
Pučistický soudce a interimní prezident Roberto Micheletti předal ve středu prostřednictvím Rafaela Pinedy Ponceho Manuelu Zelayovi dopis, v němž ho požádal o SVÉ jmenování do funkce předsedy vlády národního usmíření, která má být vytvořena podle dohod, uzavřených za asistence amerického diplomata Toma Shannona 30. října.

Zároveň současný pučistický předák skromně navrhl jmenování vlády, složené z deseti jemu oddaných osob. Jak v dopise doručeném na brazilské zastoupení stojí, pokud o tom bude Zelaya uvažovat, justiční orgány Hondurasu nebudou stát v cestě jeho návratu do úřadu prezidenta Hondurasu. Micheletti současně inicioval svolání parlamentu a kongresu, které se obrátilo ovšem ihned o radu na honduraský Nejvyšší soud.

Začátkem tohoto týdne bylo oznámeno, že parlament se do voleb nesejde, nicméně pod vlivem „řezníka z Tegucigalpy", jak může být Micheletti směle nazýván, ustoupil

„žhavým" argumentům v hlavních Policia Nacional asi i předseda parlamentu, José Angel Saavedra.

Pokud dobře interpretujeme Michelettiho myšlenkové pochody, nastoupí řádně zvolený prezident na tři týdny do funkce, aby svou přítomností posvětil průběh voleb naplánovaných na 29. listopadu, které by jinak nebyly uznány (třeba OAS, nebo i USA). Žádná země přitom zatím nepočítá s tím, že by do volebních středisek v zemi delegovala nezávislé pozorovatele. Mandát Manuela Zelayi vyprší automaticky 26. ledna 2010, kdy do rukou soudce Nejvyššího soudu složí přísahu nový honduraský prezident, nicméně vláda (v zemi působí pět politických stran) nemusí být ještě ustavena. Micheletti by tak vládl (byť v demisi) v přesahu Zelayova prezidentství, což ho přirozeně bude ponoukat k odplatě. Zelayova ministryně zahraničí Patricie Rodasová, která úřaduje na honduraském velvyslanectví v Managui (Nikaragua), okamžitě požádala nótou svůj americký protějšek, Hillary Rodham Clintonovou, o vysvětlení,

zejména proto, že podtajemník pro západní hemisféru a designovaný americký velvyslanec v Brazílii, Thomas Shannon, sdělil v interview televizi CNN, že jím zprostředkovaná dohoda obou stran honduraského konfliktu „otevírá nové možnosti".

Otevírání či uzavírání čehokoli je pro pučisty přirozeně nezávazné. Pro nás je ovšem signifikantní to, že pučistický demiurg si řekl o jmenování do funkce u svrženého a neuznávaného prezidenta, kterého dodnes tituluje seňor Zelaya. Nebylo by to zas až tak divné (na mezoamerické poměry), kdyby tak neučinil předtím, než je Zelaya opětovně uveden do úřadu, protože dnes je prezident skutečně jen seňorem Zelayou, nacházejícím se na brazilském zastoupení v Tegucigalpě. Chtěl-li být předsedou vlády, měl možnost se kdykoli dříve dohodnout na tajném dodatku protokolu (ne že by to bylo to pravé -- ale běžné). To ovšem pistolníci a „matadores"(vrazi) běžně nedělají. Ti dělají ze zemí „mataderos", totiž jatka.

Facebook komentáře