Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lula na svobodě, boj pokračuje

V pátek 8. listopadu byl z věznice v městě Curitiba v Brazílii propuštěn bývalý prezident a představitel Strany práce Lula da Silva.

  • lula-na-svobode-boj-pokracuje

Před věznicí ho přivítalo několik stovek jeho příznivců, kteří skandovali „ať žije Lula“. Lula strávil ve vězení 580 dnů poté, co ho soud za podíl v korupční kauze, která se týkala peněz pro Stranu práci i brazilské státní ropné společnosti Petrobas. Na svobodu se mohl dostat proto, že brazilský nejvyšší soud změnil rozhodnutí, podle kterého jsou lidé hned po prvoinstančním rozsudku posláni do vězení, aniž by vyčerpali všechny odvolací možnosti. Lulovo propuštění vyvolalo vlnu emocí po celém světě.

Levice ho podporuje jakožto představitele politiky, která z dobu, kdy byl u moci (2003 – 2010) pozvedl díky rozsáhlé sociální politice desítky milionů lidí z chudoby. Představitele Bolsonarova režimu a finanční trhy samozřejmě zpráva šokovala a brazilská burza oslabila o 1,8% Není se co divit. Lula může hrát důležitou roli ve sjednocení brazilské levice. Konec konců nebýt jeho uvěznění, nebyl by s největší pravděpodobností Jair Bolsonáro nikdy zvolen.

A „shodou okolností“ se soudce, který poslal Lulu do vězení, stal v Bolsonarově vládě ministrem spravedlnosti. Sám Bolsonaro to dokonce komentoval tak, že kdyby tohoto bývalého soudce nebylo, on by se nikdy nestal prezidentem. Další pochybnosti ohledně žaloby vůči Lulovi vyšly na povrch v červnu, kdy na veřejnost unikly zprávy, které dokládají, že tehdejší soudce koordinoval a radil vyšetřovatelům, na co se mají zaměřit a kam směřovat.

Není proto divu, že většina Lulových stoupenců, včetně Luly samotného, považuje stíhání za snahu kriminalizovat levici. „Je na tom snad Brazílie lépe,“ ptal se Lula ve svém projevu před věznicí a poukázal na to, že dnes lidé pracují v prekarizovaných pozicích pro Uber a doručují na kole pizzu. Jak dopadnou všechny případy vyšetřování korupce, ve kterých Lula a jeho spolupracovníci figurují teprve uvidíme, ale je nepochybné, že brazilská levice, stejně jako levice v Latinské Americe dostala po úspěšných volbách v Argentině, další posilu.

Autor: Kateřina Konečná |

Zdroj: https://konecnakaterina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=734937

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře