Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kuba devalvuje svoji konvertibilní měnu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Kubánská vláda se rozhodla devalvovat konvertibilní peso o 8 procent a tím obnovit paritu s americkým dolarem. Konvertibilní peso bylo zavedeno před šesti lety za účelem zmírnění dopadů hospodářské krize.

V prohlášení zveřejněném ve vládním listu "Granma" prezident Centrální banky Kuby, Ernesto Medina, řekl: "Toto rozhodnutí znamená diskrétní krok zaměřený na podporu zlepšení bilance cizích měn a představuje stimul pro vývoz a zvýšení domácí výroby nahrazující dovozy. "

Medina také řekl, že opatření přijatá Výborem pro měnovou politiku podpoří vytvoření příznivějších podmínek v zahraničních finančních vztazích, což pomůže zemi, jež prochází obtížnou hospodářskou situací v důsledku světové finanční a hospodářské krize a škod způsobených hurikány v roce 2008, embargem USA a nízkou produktivitou velkých sektorů ekonomiky.

Fidel Castro stáhl americký dolar z oběhu a v říjnu 1994 ho nahradil konvertibilním pesem tzv. CUC, jenž je směnitelné za cizí měnu. CUC tak na ostrově existuje společně kubánským národním pesem CUP, jenž funguje jako platidlo i oběživo většiny Kubánců. Konvertibilní peso je 24 kubánských pesos za prodej a 25 na nákup. Tento kurz bude zachován i přes devalvaci CUC vůči dolaru a dalším cizím měnách. Od jeho zavedení byl CUC pevně svázán s dolarem v kurzu 1:1, ale v roce 2005 kubánská vláda CUC revalvovala o osm procent, což však již neodpovídá ekonomickým potřebám země,  uvedl Medina.

I přes nový směnný kurz mezi dolarem a CUC by při výměně měla i nadále platit deseti procentní daň, jež se platí jako kompenzace za náklady a rizika spojené s americkým embargem vůči ostrovu.

Z devalvace CUC bude mít prospěch mezinárodní cestovní ruch, jenž je jedním z hlavních zdrojů devizových příjmů Kuby, kterou v loňském roce navštívilo přes 2,5 milionů návštěvníků, což je nejvyšší úroveň v historii.

Sjednocení národního a konvertibilního pesa, je jedním z témat, které mají být projednány na šestém sjezdu vládnoucí Komunistické strany Kuby, který se bude konat 16. - 19. dubna tohoto roku.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější