Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Intelektuálové pochybují o politice Argentiny ve věci Falklandských-Malvínských ostrovů

  • malvinas--644x362
Skupina argentinských intelektuálů zpochybnila vládní ambice, které se týkají nadvlády nad Falklandskými-Malvínskými ostrovy. Skupina 17 spisovatelů naléhá na představitele argentinské vlády, aby uznali právo ostrovanů na zvolení si vlastní identity. Zároveň se také domnívají, že dávání prostoru pro jednání podkopává suverenitu země v nároku o nadvládu na ostrovy.

 

Ostrované se, podle vyjádření britského premiéra Davida Camerona, cítí být občany Spojeného království, jehož zaoceánským územím Falklandské-Malvínské ostrovy jsou.

V lednu premiér David Cameron obvinil Buenos Aires z přijetí „koloniálního postoje" vůči Falklandským ostrovům. Uprostřed rostoucího napětí před 30. výročí argentinské invaze, premiér sdělil, že v úterý svolal schůzi Rady národní bezpečnosti, kde bylo diskutováno právě téma ostrovů. Setkání se uskutečnilo poté, co Argentina přesvědčila členy obchodního bloku Mercosur - Brazílie, Paraguaye a Uruguaye – aby zavřely své přístavy pro lodě plující pod vlajkou Falklandských ostrovů. Premiér také uvedl, že Británie podporuje právo obyvatel Falklandských-Malvínských ostrovů na sebeurčení. „Tito lidé chtějí zůstat Brity. Dle našeho názoru od nich však chtějí Argentinci něco jiného."

Argentina obviňuje Británii z militarizace jižního Atlantiku a protestuje proti politice Británie v OSN. Prezidentka Argentiny Cristina Fernandez de Kirchner se mezitím snaží přenést problém Falkland-Malvín na úroveň Mercosuru. Ministr zahraničí Argetniny Héctor Timerman předstoupil před Radu bezpečnosti Organizace spojených národů s tím, že militarizace v jižním Atlantiku znamená vážné ohrožení mezinárodní bezpečnosti v době, kdy se zvyšuje napětí i v dalších zemích a regionech,..."

„Příští rok uplyne 180 let od uchvácení Malvín," řekla prezidentka Kirchnerová při svém projevu. "Je to anachronismus v jednadvacátém století nadále udržovat kolonie. Znovu dochází k militarizaci jižního Atlantiku." řekla prezidentka v reakci na vyslání britské jaderné ponorky do falklandských-malvínských vod.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře