Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Zase Marek Benda. A zase špatně, hodně špatně. Jak dlouho ještě?

 

Je pozoruhodné, že poslanec Marek Benda (ODS) se vždy, jedná-li se o problematické otázky nebo názory projednávající se v poslanecké sněmovně a dotýkající se většiny občanů této republiky, angažuje způsobem, který nejen (negativně) rozvášní opozici, ale potažmo, jak jinak, naštve (kulantně řečeno) i většinu občanů tohoto státu. Stačí připomenout jeho vášnivou obhajobu bratrů Mašínů a zvláště pak církevních restitucí, kdy se proslavil plamenným konstatováním, že „Co bylo ukradeno, musí být vráceno“. Dnes je to podobná reakce v případě, kdy chudák Benda (zřejmě netrpělivě) čeká na zvýšení svého poslaneckého platu, který je ohrožen, neboť se o odsouhlasení zákona na zvýšení platů vede dost ostrá politická debata.

  • zase-marek-benda-a-zase-spatne-hodne-spatne-jak-dlouho-jeste
  • zase-marek-benda-a-zase-spatne-hodne-spatne-jak-dlouho-jeste

 

I v tomto případě se však M. Benda neopomenul připomenout pozoruhodným názorem, že „takové řešení ( názory a návrhy poslanců Tejce z ČSSD a Klasnové z VV) , které by povýšilo soudní moc nad ostatní, považuje za absurdní a nepřijatelné“. Připomíná, že od začátku prý byl zákon koncipován tak, aby obě tyto moci – zákonodárná i soudní – byly na sebe platově navázány. To vysvětluje zřejmý záměr a očekávaný efekt předkladatelů, resp. M. Bendy samotného, coby šéfa ústavně-právního výboru. Chce tím snad poskanec Benda naznačit, že by parlament měl být roven Ústavnímu soudu? U (JUDr!) M. Bendy by to nebylo zas až nic tak překvapujícího, on vždy a ve všem míří hodně vysoko a proto zřejmě také tak rád (vzhledem ke své subtilní postavě) tak rád vyskakuje ze svého poslaneckého křesla. Na takto fatální, si vysvětlující zvýšení platů upozornil sám předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, odkud take požadavek na zvýšení platů, resp. dorovnání platů v předpokládaném koeficientu 3 vzešel.

Problém je totiž v tom, že platy politiků i soudců jsou řešeny jedním zákonem, a  tak by růst příjmů jedné skupiny (soudců) znamenal pohyb i u skupiny druhé (poslanců), čehož se zřejmě drží poslanec Benda. Samozřejmě jde o závažný nedostatek či chybu legislativy, nicméně nikdo nedělá nic, aby se věci narovnaly tak, jak to podle předsedy Ústavního soudu má správně být. Proč by se také snažili, když by se jim měl, na základě zákona (a je jedno, zda je dobrý nebo špatný) zvýšit plat. Pokud jde totiž o peníze, pak je pro politiky všechno v pořádku, I kdyby to bylo na hlavu postavené a nelogické.

Abych byl ale spravedlivý, někteří politici přece jen hledají řešení (pozdě, ale přece), z nichž nejschůdnější je jeví (bohužel ne pro M. Bendu) návrh J. Týce, který navrhuje zvýšení platů všem i když nikoli koeficientem 3, jak požadují soudci, ale jen 2,7, přičemž by se politikům snížily náhrady tak, aby jejich příjmy zůstaly na současné úrovni. Pravda, řešení poněkud šalamounské, ale relativně s dobrým úmyslem tak, aby se “vlk nažral a koza zůstala celá”!

Ovšem jak již bylo řečeno, resp. napsáno, nebyl by to poslanec Benda, aby se zase nejen zviditelnil, ale také, jak z jeho kritického vystoupení zpravidla vyplývá, aby nenas..l zbytek národa. Zkrátka, poslanec Benda svou rétoriku neopustí snad ani na svém vlastním pohřbu. Aby bylo učiněno spravedlnosti zadost (alespoň z mé strany, když už ne z těch míst k tomu povolaných), není M. Benda ve svých “pozoruhodných” (slušně řečeno) názorech sám. Jemu zdárně sekundují jak jeho staronový šéf ODS Nečas, tak koaliční partner Kalousek, nedávno odstoupivší Drábek a ještě stále se o něco pinožící Heger, všichni z TOP09, případně další. Samozřejmě, že každý na své parketě, na svém písečku, ale i tak to dohromady stačí na to, aby to co jde z vlády, nebo zásluhou koalice ze sněmovny nestálo za víc, než za (zde se musím hodně brzdit) zlámaný groš. Někdy ani to ne když vzpomenu na právě schválený daňový balíček a důchodovou reformu. Jenže, co jsme si navařili (v parlamentním volebním guláši 2010), to si musíme i sníst, i když je nám z toho nadlouho setsakramentsky blbě.

7.listopadu 2012 Jiří B a ť a

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře