Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sliby se slibují, blázni se radují...

Pan čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve svém krátkém projevu na 6. schůzi Poslanecké sněmovny 24. ledna 2018 k návrhu na vydání zákona, kterým se mění o zajišťování obrany ČR se kriticky vyjádřil, že „máme neblahou pověst, že dodržování slibů nebereme dostatečně vážně (zřejmě se jedná o pověst ve světě, to je v poslední době velmi frekventované a populární tvrzení, že když se nám něco na někom nelíbí, třeba na M. Zemanovi, tak se hned říká, že nám kazí pověst ve světě, ale málokdy se řekne, jaká ta pověst byla před tím, než nám ji někdo pokazil), ať je to prý přijetí eura, nebo výdaje na obranu.

S panem Schwarzenbergem málokdy souhlasím, tentokrát mu však musím dát zapravdu. Je však otázka, komu tato kritika byla určena, protože to, že není plněn stanovený limit 2% HDP na obranu (a na umořování pohledávek NATO) je záležitost starší, než je sama TOP 09, která v nesplnění politických slibů hraje rovněž nezanedbatelnou roli.

  • sliby-se-slibuji-blazni-se-raduji

Tak např. Miroslav Kalousek, který coby příslušník , resp. předseda KDU-ČSL, později již jako člen (místopředseda) nově založené politické strany TOP 09, vykonával funkci ministra financí v Topolánkově, později Nečasově vládě. Tedy člověk, který měl na starosti finance a záležitosti plateb, které měl plnit, hlídat a řešit. Ovšem to pan Schwarzenberg jaksi taktně zamlčuje v naději, že vina bude dávána až vládám posledních let. Není ovšem od věci také panu Schwarzenbergovi připomenout, kdy a kým se začaly sliby neplnit. Byl to totiž právě sám Václav Havel, který na plnou hubu prohlašoval před celým národem a kromě mnoha jiných slibů že, cituji:

Z balkonu Melantrichu 1989: Slibuji vám, že funkci prezidenta vezmu na jedno volební období, ale pak bych se chtěl věnovat práci dramatika. Také vám slibuji na svou čest, že pokud se za mého volebního období nezlepší životní úroveň v ČSFR, sám odstoupím z funkce.

1990: Již nikdy do žádného vojenského paktu nepůjdeme.

Co z těchto (a mnoha dalších) slibů Havel dodržel? Kde je tedy počátek neplnění slibů, pane Schwarzenbergu? Kdo tedy začal kazit pověst ČR? Na druhé straně co by nám bylo nebo bude platné platit „slíbená“ 2 % HDP, když výzbroj Armády ČR je zaměřena především pro boj někde za humny republiky a armáda pro ochranu státních hranic a státu de facto neexistuje. To, že nám bude v případě ohrožení nápomocné NATO může do budoucna také znamenat, že „pro zajištění další bezpečnosti státu v rámci globalizace Evropy“ zde naši ochránci (tedy US armáda a NATO) zapustí kořeny stejně, jako vojska Varšavské smlouvy a Rudá armáda v r. 1968! Někdy je lepší sliby neplnit a když už plnit, tak aby to mělo nějaký smysl a efekt pro vlastní obranu republiky a jejich občanů!

Jiří B a ť a , 25. ledna 2018

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře