Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Peheho paranoia a nákaza ukrajinským virem typu „EUsa-bola“!

Do jisté doby byl pro mne Jiří Pehe relativně slušným a přijatelným politologem, i když jeho občasné názorové úlety byly také někdy na hranici únosnoti. Je to dáno jeho černo-bílým viděním reality. To co se však dočítám v článku v Parlamentních listech : Že Západ chce zničit Rusko? Bláboly z Kremlu. Moskva si nedovolí zaútočit na žádnou zemi NATO, mne však šokovalo. Nevím, za jakých okolností a konstelaci hvězd byl tento rozhovor veden, ale z obsahu lze vytušit, že v daný moment mohl být pan Pehe poněkud psychicky rozhozen, rozladěn.

Na druhé straně zase nelze očekávat, že by se když ne zrovna zdrženlivě, pak alespoň objektivně vyjadřoval k dané tématice. Jinými slovy, zůstal tak říkajíc svůj. Ale přesto!

  • peheho-paranoia-a-nakaza-ukrajinskym-virem-typu-eusa-bola

Dost kontroverzně působí jeho odpověď na otázku, zda je logické, že se bude Rusko bránit proti přibližování NATO k hranicím Ruska: Co je na tom logického? Vyhrožuje snad NATO Rusku útokem? NATO je společenství demokratických států a Rusko to dobře ví. Všechny ty řeči ruské propagandy o nebezpečí ze Západu jsou jen vymýváním mozků obyčejných Rusů - tak jak se to v Rusku ostatně dělo po většinu jejich historie. I bývalé sovětské republiky do NATO nikdo nenutil, samy se tam hlásily, protože se bály Ruska, říká Pehe.

Nemohu se zbavit dojmu, že pan Pehe ztrácí soudnost. Otázka, zda snad NATO vyhrožuje Rusku útokem je faktorem velmi irelevantním, neboť je všeobecně známo, že snaha NATO dostat se blíže, resp. až k samotným hranicím Ruska je víc než jasná a rozhodně to není proto, aby k sobě měli blíže, když si obě strany budou chtít zahrát mariáš nebo šachy. Tím se pan Pehe do značné míry zesměšnil, ostatně není to v tomto článku poprvé. Stejně tak paradoxně zní jeho názor, že Všechny ty řeči ruské propagandy o nebezpečí ze Západu jsou jen vymýváním mozků obyčejných Rusů - tak jak se to v Rusku ostatně dělo po většinu jejich historie.! Paradoxně proto, že sami západní politici z EU velmi halasně vytrubovali do světa, jak je Rusko nebezpečné, protože chce uchvátit Ukrajinu, Estonsko, Litvu, Polsko, snad i Slovensko a bůhví co ještě. To je také důvod, proč se NATO snaží dostat se blíže k hranicím Ruska. Podle Peheho jsou obyčejným Rusům vymývány mozky tvrzením, že existuje reálné nebezpečí ze Západu, zatímco na druhé straně jsou jiným lidem vymávány mozky západní propagandou, že Rusko ohrožuje bezpečnost Evropy, protože chce obsadit Ukrajinu, Pobaltí, Polsko atd. Bylo asi dobré, kdyby si pan Pehe ujasnil, koho chce hanit a pomlouvat, resp.komu chce nasadit psí hlavu!

Pozoruhodný je také jeho názor, že „Ruská politika je založená na lžích, takže je těžké si vybrat z jejich protiargumentace něco, čemu bychom měli věřit“. Nemá smysl odporovat názoru, zda ruská politika lže nebo ne, otázka však je , zda Západ, tj. představitelé EU a NATO mluví pravdu a nic než pravdu? Proč Pehe straní jedněm a druhé nestoudně viní ze lží? Jen úchyl si může myslet, že západní politici jsou na tom nějak s pravdomluvností lépe, než v tomto případě zmínění Rusové. Není od věci panu Pehemu připomenout, že je řeč o mezinárodní ne vnitřní politice, notabene s vojenskou problematikou a s účastí USA, EU a NATO na jedné a Ruské federace na stravě druhé. Nebo si pan politolog myslí, že se v politice nelže, diplomaticky řečeno nekličkuje, netaktizuje, nemanévruje atd? To snad ne!

Bez zajímavosti není ani názor, ve kterém si pan Pehe myslí, nebo je snad přesvědčen, že Západ mohl a měl Ukrajině dodat zbraně. Ukrajinská vláda chce bojovat, ale nemá se Rusku čím bránit. To už je názor hodný neužitečného idiota a ne politologa, nechť se pan Pehe na mne nezlobí, to je názor militantně založeného prozápadního politika. Tím totiž vlastně přiznává, že pokud by Ukrajina měla zbraně, tak by si troufla, za podpory dalších, vyvolat přímou válku s Ruskem! To by zřejmě byl pan Pehe spokojen! A jsme zase u výše Pehem zmíněného a zesměšněného tvrzení o vymývání mozků v případě nebezpečí zvenčí! Prostě, pan Pehe v tom tápe jak slon v porcelánu. Až se nechce věřit, že to říká sám Pehe!

Že panu Pehemu poněkud „šibe“ dokazuje i jeho konstatování, že NATO není aliance, která nějaký mírumilovně se chovající stát (rozuměj Rusko) promyšleně obkličuje a chce ho zničit. Že chce chytit Matičku Rus do pasti a rozdělit, je jen paranoidní blábol současného Kremlu, kterým ospravedlňuje vlastní agresivní politiku. Pan Pehe často mluví o paranoi u jiných, ale obávám se, že jí sám trpí a to ve vážném stadiu. Není proto od věci připomenout snahu amerických jestřábů prostřednictvím NATO vytvořit kolem Ruských hranic „obranný“ (rozuměj v případě potřeby „útočný“) val vojenských základen NATO (obdobně, jak to dělá v celém světě). Pokud tuto skutečnost pan Pehe nevidí nebo nevnímá, pak ať svého politologování nechá a jde ke koním, ti mají větší hlavu, třeba jej lépe pochopí. Tam se však těmito problémy nezabývají a hlavně se nejspíše neuživí.

Je toho povícero pochybného a odsouzení hodného, co pan Pehe ve svém článku prezentuje a proklamuje, o čem by bylo možné vést kritickou diskuzi. V každém případě je pan Pehe postižen ukrajinským virem západního typu, který by stejně jako jeho paranoiu, bylo potřeba léčit. Čím dříve by léčbu nastoupil, tím lépe, může tam být i obsazeno, klientů je víc než dost!

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře