Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Náš kníže „Dobromil“, alias ministr Drábek.

Je mi to až trapné, stále psát převážně o jedné a té samé osobě. Notabene osobě, která není pro občany vnímána jako zrovna pozitivní a prospěšná tomuto státu a jeho lidu. Ano, je to opět životní úroveň, sociálně slabé, důchodce nemocné a zdravotně postižené dehonestující ministr Drábek. Pro něj už ani nenacházím slov přirovnání, nenacházím pojmenování jeho činů a kroků, které „ve jménu peněz“ (mj. i v rozpočtu!) obecně i osobně je schopen proti občanům této země použít.

  • nas-knize-dobromil-alias-ministr-drabek

Zvláště mne iritují jeho u něj tak populární „rádoby“ srovnávání a porovnávání jeho činů a opatření s jinými státy, především na západ od nás. Neodpustil si to ani v případě nižší valorizace důchodů, které se budou v příštích třech letech (a to se říká kdož ví jestli jenom tří let) valorizovat méně, než dosud.  Vláda se tímto a dalšími kroky snaží zastavit nárůst státního dluhu. Jenže už nezmiňuje, kdo tento dluh nadělal. Snad důchodci? Nicméně, jak jsem již zmínil, zde je další Drábkovo oblíbené přirovnávání: „Obdobný postup, v řadě případů ještě mnohem razantnější, volí i jiné státy," říká tento sebevědomý machr na řešení neřešitelného.

Pan Drábek však perlí, přesněji řečeno lže, až se mu od úst práší: „Když se podíváte na mezinárodní srovnání, tak Česká republika si v tomto stojí velmi dobře. (Ptám se  v čem „dobře“, když je podle Vás zapotřebí takového tvrdého opatření?) A vzhledem k tomu, že v posledních letech byl velmi výrazný růst reálné úrovně důchodů (Která to jsou ta léta, pane ministře, kdy byl tak výrazný růst reálné úrovně důchodů, resp. které důchodce máte na mysli?), tak mám za to, že ten tříletý nástup snížené valorizace důchodů nebude tak razantní, aby to nějak výrazně zhoršilo statistické ukazatele (To soudíte podle čeho, pane ministře? Vám nestačí ty dnešní tisíce důchodců, postižených  exekucí, další tisíce na hranici bídy ?) Samozřejmě tím nemluvím o jednotlivých konkrétních lidech. Snížení valorizace není příjemné, ale propad reálné hodnoty je oproti růstu, který byl v minulých letech, skutečně zanedbatelný“(Takže máte vymalováno, že pane ministře!). Na otázku : „Nebude to mít ovšem přece jenom negativní efekt, například v tom, že penzisté budou více žádat o sociální dávky?“, ministr Drábek jako vždy sebevědomě a s nadhledem odpovídá:

To se odvíjí také od míry inflace, od toho, jak roste reálná mzda. (No právě, v tom je ten problém, inflace roste , reálné mzdy klesají, tak proč by neměly klesat důchody, že ano?) A nevidím v tom tak úplně přímou souvislost. To, že základním důvodem, proč byl tento návrh předložen a schválen, je neuspokojivý stav a potřeba konsolidace veřejných financí, to je jasné. (No, Vám je vždy jasné úplně všechno, pane ministře, i zatažené, blesky a hromy burácející nebe!) Já musím v této souvislosti jenom připomenout, že už dnes je schodek důchodového účtu kolem 50 miliard korun. (A čí asi vinou, pane ministře, byste nám říci nemohl? Jako ministr práce a  sociálních věcí byste mohl vědět o prošustrovaných 330 miliardách korun z důchodového účtu Václavem Klausem a dalšími experty na privatizace, tunely, výběrová řízení, kmotry atd. Nebo to už není pravda, to se už nepočítá?) A prostě si nemůžeme dovolit jeho další prohlubování.(To jistě, pane ministře, ale to  neznamená, že tento deficit dáte k úhradě důchodcům, potažmo občanům tělesně postiženým, nemocným, dětem, sociálně slabým rodinám a všem občanům!).Obdobný postup, v řadě případů ještě mnohem razantnější, volí i jiné státy. Jsou prostě země, které rozdělí, jenom co se vybere v důchodovém pojištění, nedotují důchodový účet z jiných zdrojů.( Bože, jak Vy umíte být proradně pozorný, když si berete vzory z jiných států! Berete také v potaz jejich životní úroveň, odvozující se od mezd, platů, cen, jejich poctivosti, umu a zcela jinému charakteru politické garnitury, bez zlodějů, podvodníků, zkorumpovaných politiků a nerozkradeného, ale  naopak našimi bývalými majetky o miliardy obohacených podnikatelů? Jistě, rovněž činí opatření, ale zatím  co oni vezmou jednomu občanu „10“, pro nás to znamená minimálně „100“!)  Já myslím, že ten postup, který jsme zvolili my, byť je nepříjemný a nepopulární, tak je citlivý“. (Mohu Vás ujistit, pane ministře, že si to myslíte opravdu jen Vy, možná spolu s podobnými šejdíři, jako je premiér Nečas, chemik Kalousek a další v té vaší profláknuté vládě! Ale věřte, že občané to vidí úplně naopak!)

    

      Ke spuštění nového (rozuměj II.) penzijního pilíře situaci sebevědomě ministr Drábek komentuje:  „My se na to velmi pečlivě a intenzivně připravujeme. (No jak by ne, vždyť jste do toho vložili tolik úsilí, které se vám musí bohatě vrátit!) Chystáme ani ne tak kampaň, jako spíše informační tok, který má vysvětlit principy tak, aby lidé měli všechny informace a byli schopni se rozhodnout. (Obávám se, že většina občanů už je dávno rozhodnuta, pane ministře!) Předpokládám ale, že svou roli sehrají i jednotlivé penzijní společnosti, které budou chtít propagovat svoje produkty. My se tedy nebudeme zaměřovat na to, abychom informovali o jednotlivých penzijních společnostech a fondech. Půjde nám spíše o to, aby každý občan měl dostatečné informace, aby se mohl rozhodnout, zda se do toho nového pilíře zapojí, či nikoliv. (Myslím, že ani „dostatek“ vašich informací to celé většině občanů neumožní do nového pilíře vstoupit). Na druhou stranu musím říct, že v situaci, kdy má více než 4,5 milionu lidí penzijní připojištění, to nebude až tak velký problém, protože podobný produkt znají.“ (Pane ministře,  čtyři a půl  milionů lidí má sice penzijní připojištění, ale na zcela jiné bázi, za zcela jiných podmínek. A hlavně, s mnohem větší garancí bezpečnosti a nezneužití, což se o nových penzijních fondech říci nedá).

(PS: Toto je reakce na článek v Týden.cz, jemuž ministr Drábek poskytl rozhovor. Tučně vyznačené v závorce jsou poznámky autora).

   

      Přál bych ministrovi Drábkovi, aby se na nějakou“ dobu „převtělil“ do obyčejného českého občana, s platem někde okolo 15-17 tisíc korun za měsíc, resp. do role důchodce, v tom lepším případě s průměrným důchodem 10 tisíc korun, který vydá za bydlení 7-8 tisíc, a zbudou mu dva-tři tisíce korun na celý měsíc obživy (včetně poplatků u lékaře, doplatků za léky, dopravu, zubní pastu, mýdlo, Jar, televizi, odvoz odpadků, atd.) Jen tak, pro poznání něčeho, o čem nemá ministr Drábek ani ponětí, když dělá takové kroky, které jsou prý i v zahraničí mnohem „razantnější“ (jakoby tím chtěl zdůraznit svou dobrosrdečnost, snad i soucit a pochopení, což je ovšem něco, co je mu bytostně cizí). To všechno pak porovnat se svým ministerským platem a jinými prebendami, které  mu za měsíc přijdou na konto.

     Dalo by se říci „asi by se divil“, jaká je realita života takových lidí, leč takové úvahy jsou mu na hony vzdáleny. Jeho, resp. jejich vize (úkol) je ušetřit kde a na kom se dá (s výjimkou sebe a jemu podobných), jejich vize je zachraňovat (ne) reálnost udržení rozpočtu na r. 2013 s úrovní pod 3 % HDP. Jinými slovy, dostát liteře programového prohlášení a koaliční smlouvy za každou cenu, i kdyby to mělo stát život nejednoho českého občana  (což se už , bohužel děje!).

     Ministr Drábek spolu s ministrem Kalouskem dnes drží pod krkem miliony občanů, mnozí z nich už lapají po vzduchu. Snad to nebude tak dlouho trvat, kdy tomu  bude naopak. Potom si pán(i) ministr(ři) snad uvědomí, jak ošidné byly jeho (jejich) vize, jeho (jejich) činy, které lze srovnávat s nelidským zacházením ne nepodobnému v dobách bývalého režimu, který on a jeho soukmenovci tolik a tak razantně odsuzují. Ano, v tu dobu snad trpělo tisíce, možná desetitisíce lidí, ale ne miliony, ne národ.  A už vůbec ne tak nehumánním ponížením občanů. A to je rozdíl!

 

 

15. září 2012                                                                                                                      Jiří  B a ť a

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře