Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jen houšť a větší kapky...

Hodnocení uživatelů:  / 8
NejhoršíNejlepší 

se říká, je-li potřeba něčeho, co čeho se dostává jen zřídka kdy. Přečetl jsem si v
Parlamentních listech.cz „vzkaz“ jistého pana Milana Janči, adresovaný Pomocnému biskupovi pražskému, Václavu Malému, známé osobě z dob před revoluční Havlovy slávy a také jeho blízkého osobního přítele.

Pana Milana Janču blíže neznám, vlastně jej neznám vůbec, o jeho osobě se jen ve stručnosti dozvídám z článku, nicméně je zřejmé, že je to člověk, který se svým způsobem také příčil komunistické vládě, za což se mu také dostalo patřičné odměny. Pan Janča pak koncem osmdesátých let odešel z republiky, dnes, jak píše, žije své „deja vu“ v Mnichově. To jen na úvod k článku, o kterém chci psát.

  • jen-houst-a-vetsi-kapky

Přiznávám, že jsem kritizované vyjádření pana Malého v Parlamentních Listech.cz nečetl, ale nepochybuji, že má pan Janča pravdu. Protože citovaná slova, které řekl Pomocný biskup pražský V. Malý: "Bohužel musím říci, že naivita, nezodpovědnost a duševní lenost části našich spoluobčanů jsou zarážející...Pokud budeme pokračovat po této cestě, po které kráčejí především lidé z venkova a lidé méně vzdělaní, může být naše demokracie ohrožena", zasluhují kromě kritiky i veřejné odsouzení.

Těchto několik slov, aniž znám další obsah Malého poučování, mi hodně připomínají slova jiného přemoudřelého preláta, katolického liberála, kněze a falešného profesora Tomáše Halíka. Nepochybně mají hodně společného, také plná ústa demokracie, ale skutek utek. Nehodlám se zde kriticky vyjadřovat a sdělovat své skutečné rozhořčení nad slovy biskupa Malého, protože to velmi otevřeně pravdivě a výstižně činí M. Janča ve svém vzkazu k jeho osobě (viz odkaz na zdroj). Věřím, že pan Janča si to může dovolit, protože to, jak se o biskupu Malém vyjadřuje, popisuje nejen charakter a morálku p. Malého, ale jakoby současně mluvil o dalších, listopadem „postižených“ havloidech a sluníčkářích, kteří svými projevy, názory a rétorikou rádi dávají na odiv příslušnost k GEN, postavení, ego, myšlení a svou domnělou nadřazenost nad ostatními občany.

Většími kapkami je myšlena potřeba, ne-li nutnost, více a častěji se vyjadřovat se stejnou otevřeností o lidech, kteří si myslí, že „absorbovali“ všechen rozum, že jsou něco víc a že mají, stejně jako si to myslí V. Malý, právo lidi kárat a poučovat. A že jich není málo. Otevřenost a bezskrupolóznost, s jakou pan Janča dává svou nevoli panu Malému najevo, je obdivuhodná. Že mu tyká je zřejmé, že se s ním zná natolik, že si může takovou kritiku dovolit a proto jej ve své kritice nikterak nešetří.

Škoda, že se podobně veřejně, otevřeně a přímočaře také nemluví o těch dalších, např. M. Žantovském, S. Vondrovi, J. Rumlovi, Bendovi, Uhlovi, Urbanovi, Kroupovi, ale i Šiklové, Kubišové, Štěpánové a dalších kamarádů a přátel Venci „Hejvla“. Jejich minulost, ale i přítomnost vyvolává potřebu znát a vědět, nejen co dříve snad i záslužného dělali, ale také, co dělají a jaké názory a postoje zaujímají dnes k současnosti. Ne vždy jsou to věci, které jim jdou či jsou ke cti. Výroky, slova, názory, kterými nás „oblažují“, se často rozcházejí s realitou dnešních dnů, nebo jdou proti nám, občanům. Jako příklad toho mohou sloužit výše uvedené „moudra“ biskupa Václava Malého.

Pozornost zasluhuje i osobnost PhDr. Šiklové, která je případem (pro Chocholouška) přímo exemplárním, o kterém by se mělo mluvit stejně přímo a otevřeně, jako mluví M. Janča o Václavu Malém. Tím ovšem nechci říct, že by nebylo od věci se stejně interně bavit o dalších jmenovaných (B. Štěpánové, M. Kubišové, D. Kroupovi j.), kteří se kasají svým egem, chtějí být Čechy, elitou národa a svou údajnou výjimečností se snaží odlišovat od obyčejných, hloupých občanů, Čecháčků. Čecháčkem je podle nich člověk mdlého rozumu, nízkého původu a vkusu, buran, živící se manuální prací, myslící je na sebe a blízké okolí, zatímco Čech je velkorysý, má mít podle nich všeobjímající přehled, také rozumu (za úplatu) na rozdávání, tvoří dějiny národa a myslí eurohujersky, neřku-li přímo světově.

Z uvedeného je patrné, jaké mají pan Malý a jemu podobní lidé mínění lidech, o svých spoluobčanech. Pan Janča s tím ovšem nesouhlasí a říká, že: To nejsou hloupí a nevzdělaní lidé ale ti, kteří si ještě uchovali zdravý a kritický (já bych řekl selský) rozum, který se u tebe (V.Malého) kamsi vytratil,“ čímž myslím, řekl o Václavu Malém (event. těch ostatních) vše podstatné. Vážit si takového člověka, jakkoli je to i představitel církve, nemůže žádný slušný člověk, ba ani ten „hloupý a nevzdělaný buran“ Čecháček!

Jiří B a ť a , 28. 12. 2017

----------------------------------------

Milan Janča: Kam Evropu přivedli "více vzdělaní lidé" pozorujeme každý den

28. 12. 2017 14:11

Reakce na rozhovor s Pomocným biskupem pražským Václavem Malým pro server Forum24.cz

 

jak je možné, že si dovoluješ říct tato slova: "Bohužel musím říci, že naivita, nezodpovědnost a duševní lenost části našich spoluobčanů jsou zarážející.... Pokud budeme pokračovat po této cestě, po které kráčejí především lidé z venkova a lidé méně vzdělaní, může být naše demokracie ohrožena", tvrdils předevčírem v Parlamentních listech. Já říkám, to je tvoje naivita, nezodpovědnost a duševní lenost. To nejsou hloupí a nevzdělaní lidé, ale ti, kteří si ještě uchovali zdravý a kritický rozum, který se u tebe kamsi vytratil. Těmto lidem se v současnosti říká také "náckové, fašisti a rasisti". Tak nějak titulovali komunisti svého času nás, disidenty, v tomto smyslu prožívám teď na Západě déja vu.

Kam Evropu přivedli "více vzdělaní lidé" pozorujeme každý den. Pokud budeme dále kráčet po cestě, kterou nám vnucují tito více vzdělaní lidé, jako jsi ty, bude to v naší republice záhy vypadat tak, jak to vypadá na Západě. Tedy místy jako v Chartumu. No-Go-Areas, paralelní společnosti ovládané arabskými klany, kde v ulicích vidíš jen muslimské šátky a slyšíš pouze arabštinu nebo turečtinu a žádný policajt si tam netroufne. Kolem většiny vánočních trhů vidíš letos betonové bariéry proti teroristickým útokům, které jsou místy dojemně zabalené jako vánoční dárky. Nevíš, jestli se máš smát, nebo brečet. Masová policejní prezence na všech hromadnějších akcích, miliardové částky vynakládané na odhalení plánovaných útoků na "nevěřící", což se pokaždé nepodaří... a tak bych mohl ještě dlouho pokračovat. Vánoce se opět přejmenovávají. Tentokrát  na "Svátky světla," svatomartinský svátek na "Svátek Slunce, hvězd a Měsíce", to abychom neprovokovali naše muslimské spoluobčany ..... a vůbec se i ty můžeš pomalu přeškolit na imáma, což tobě asi moc vadit nebude. Tomu převlečenému marxistovi v Římě a jeho lokajům, jako jsou kardinálov Marx a Bedford-Strohm v Německu jistě také ne. Hlavně, že se rubl koulí, to je totiž to, o co jde. Azylový průmysl přináší cirkvím větší zisky než kdysi obchod s odpustky. Proto se církve nestarají o oběti islámských útoků, ani o pronásledované křesťany v muslimských zemích, ani o to, kolik už v této zimě, která dosud žádná nebyla, umrzlo lidi. Starají se především o invazory z arabského světa a z Afriky.

Angela Merkel, kterou tak obdivuješ, nám ukázala, co je podle ní demokracie. Na podzim roku 2015, když dala státní území a sociální systémy Německa k dispozici zbytku světa, se zachovala jako absolutní monarcha. Hodila přes palubu všechny smlouvy a zákony a připravila tím Německu škody a problémy, jejichž celý rozsah zatím nelze dohlédnout. Teď se nám proti naší vůli z Bruselu snaží vnutit kvóty tzv. uprchlíků, kteří můžou zrovna tak změnit strukturu naší společnosti. To je ta demokracie, kterou vidíš v ohrožení? V Německu neprobíhá v současnosti nic jiného, než výměna obyvatelstva. Rada Merkelové těm, kteří se bojí islámského teroru zní: "Když se bojíte islamizace, bežte do kostela." Tomu ty říkáš starost o bezpečnost občanů? Merkelové trvalo celý rok, než na nátlak veřejnosti vyjádřila účast pozústalým obětí islámského útoku na berlínském vánočním trhu, (kde zahynula i jedna Češka). Pachatel, islamista, kterého nebezpečnost byla úřadům známa, v Německu působil pod 14 (slovy čtrnácti) identitami. Asi bylo nekřesťanské, tohoto "uprchlíka" zavřít nebo odsunout...

Němci, kteří kdysi vyvraždili miliony Židů, otevírají dnes brány jejich úhlavním nepřátelům. Výsledek už teď můžeš např. v Berlíně obdivovat. V současnosti palí muslimové izraelské vlajky a v německých ulicích se řve: "Juden ins Gas", tedy "Židé do plynu", jak si jistě umíš přeložit. Jenže tentokrát to nejsou němečtí náckov, ale naši "hoste", naši chráněnci. Drtivá většina "potřebných" nad kterými pláčeš, jsou mladí, zdraví muži, kteří - a to je zvláštní - ztratili své doklady. Nejmodernější mobilní telefon neztratil žádný z nich. Jak můžeš toto srovnat s Marií a Josefem?  Mnohému "nezletilému", který stojí daňového poplatníka zhruba 10 000 € měsíčně už šediví spánky a spousta "ochranu hledajících" se přihlašuje pod více identitami a kasíruje velkorysé podpory hned několikanásobně. Když na to poukážeš, už máš problém. Už máš razítko rasisty, fašisty a homofoba, který situaci "instrumentalizuje pro své nízké cíle"! Co to má dělat s křesťanskou láskou, nechat se vodit za nos? Žádné náboženství tohoto světa nepřikazuje sám sebe poškozovat, či dokonce zničit.

Tady v Německu je už naprosto zřejmé, kam tato naivita vede. V České republice zatím takové problémy jako my tady na Západě nemáte a aby to tak zůstalo i nadále, je potřeba lidi typu Tomia Okamury, Miloše Zemana a Dominika Duky - zaplať pánbůh za ně!

Tebe já znám hlavně jako svatouška, který v době, kdy bylo nutno s komunismem zúčtovat, nechtěls o tom (spolu se svým velkým vzorem svatým Havlem) ani slyšet ("nejsme přece jako oni!"). Ale znám tě také jako člověka ne příliš férového. Jistě si vzpomeneš, jak jsi mi v roce 1985 na rakouské ambasádě v Praze "pomohl". Jako nepodporovače tě znám také v mém letitém usilování za to, aby se také v České republice konečně opět respektoval nedělní klid. Ty, jakožto duchovní, jistě dobře znáš třetí boží přikázání.  Mne šlo konkrétně o: Žadné vrtání v bytových domech, žádné mlácení kladivem, žádné cirkulárky, žádné motorové sekání trávy o nedělích a svátcích, atd. aby člověk, který si chce jeden den v týdnu odpočinout, měl k tomu možnost. Jako všichni politici (i lidovci!!), jsi ani ty o rehabilitaci neděle a státem uznaných svátků neprojevil vážnější zájem. Teď opět roníš krokodýlí slzy, pláčes na nespravném hrobě a urážíš rozumné lidi a vlastence. Každý méně vzdělaný člověk z venkova si tě namaže na chleba, pomocný svatoušku z biskupského paláce. Měl bys z něho občas vylézt a porozhlédnout se po českých a moravských vesnicích a po lidech, kteří mají zdravý selský rozum. Po takových, kteří si váží lidí, jako je kardinál Duka, prezident Zeman a šéf SPD Okamura. Protože oni - na rozdíl od tebe, Halíka, Dienstbiera, Schwarzenberga a Šabatové - doufám nepřipustí zpustošení naší země barbarským islámem.

Ostatně já pocházím také z vesnice a mám jen základní vzdělání. Patřím tedy podle tebe také k těm hloupým, kteří nepochopili, co je pro ně dobré. Za komunistického režimu, jehož protagonisty jsi ty po "převratu" tak udatně s Havlem bránil, jsem byl - na rozdíl od tebe - dlouhé roky vězněn a vláčen po blázincích. Zdůrazňuji, že jsem byl jak za věznění, tak za ty blázince dávno plně rehabilitován.

Když jsem před 32 lety přijel na Západ, vládl tady zdravý rozum, pořádek a zákon. Já jsem se nezměnil, změnil se Západ. Lidé jako já, kterým se to nelíbí, mají opět problém. A ty jsi tentokrát součástí tohoto problému.

Milan Janča, signatář Charty 77, München

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2017-12-31 10:59
Kdo je vlastně Václav Malý? Je to opravdu jen malý český ubožák, který vylezl z Havlova zadku a teď nám tady bude vykládat ty jeho bludy.

Facebook komentáře