Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vinen není Kalousek, ale my sami!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Tak nějak to řekla doc. Ilona Švihlíková z hnutí Alternativa zdola na demonstraci na Václavském náměstí.

Tomuto výroku jsem naplno zatleskal.

Jeho význam se projevil hned po skončení demonstrace, kdy hlasitě zazněla česká státní hymna.  Už jsem byl na chodníku mimo hlavní skupinu demonstrantů a  s úžasem jsem koukal, jak značná část chodců se nezastavila a nepostála, ale pokračovala v chůzi, jako by hráli nějakou odrhovačku. Nevšiml jsem si, že by někdo někoho upozornil na to, co se sluší. Musím podotknout, že nešlo jen o zahraniční turisty, kteří nemuseli vědět, proč většina lidí stojí v pozoru.

 
  • vinen-neni-kalousek-ale-my-sami

Jestliže se nám nelíbí, že představitelé státu jednají v rozporu s přáním vlastních občanů, je to jen vrchol morální krize, na níž se svou lhostejností každodenně podílí každý z nás. Abych dokumentoval rozdílný občanský přístup, uvedu skutečnou příhodu, kterou mi svěřila kamarádka.

„Byla jsem na návštěvě u starého přítele, Čechoameričana v USA. Je invalida, a tak mě požádal, abych mu dojela do nejbližšího města na nákup. Jela jsem jeho autem s označením invalidy. Na parkovišti před supermarketem jsem zastavila na volném místě pro invalidy a vydala se nakoupit. Když jsem věci nakládala, shromáždilo se kolem mne několik místních a nevybíravě a rozhořčeně mi nadávali, že stojím na místě vyhrazeném pro invalidy, ač invalidní viditelně nejsem. Teprve když z mé neumělé angličtiny pochopili, že jsem cizinka, jejich tón se zmírnil. Dostala jsem lekci, na niž se nezapomíná.“

Každodenně se setkáváme s jevy, které ignorují zaběhnuté zvyklosti a ignorujeme je. Nevšímáme si lidí, kteří přecházejí na červenou, předbíhají ve frontách, zastavují auto na  nedovolených místech (na přechodu, v křižovatce), předjíždějí v nesprávných pruzích nebo vjíždějí do křižovatky, když nemohou pokračovat a brání průjezdu v příčném směru.

Poslušně vykonáme příkaz nadřízeného, i když víme, že je v rozporu s předpisy, oddalujeme placení faktur a snažíme se obcházet všemožné zákony. Pokud se obracíme na různé instituce a nedostaneme odpověď, nenamáháme se dožadovat se odpovědi a naplnění svých práv. A tak bychom mohli pokračovat stovkami dalších selhání, která nakonec vrcholí neúčastí ve volbách a absencí na demonstracích, které by mohly vysokým počtem účastníků věcmi pohnout dopředu.

Jsme lhostejní, pohodlní a tváříme se, jako že se nás záležitosti okolo nás netýkají. Právě to je voda na mlýn všech těch vykuků a podvodníků ve vyšších státních funkcích i v podnikání. Vědí, že mohou spoluobčany beztrestně klamat reklamou, nepřiměřenými cenami za zboží i služby a mnoha případech inkasovat peníze a zboží  ani nedodat. Poslanci mohou bez postihu schvalovat protilidové zákony, pozměňovat předlohy odborníků všeliakými dodatky a přílepky zvýhodňujícími jejich přátele. Proč by ne? Vždyť se jim nic nestane, lidi si víceméně potichu zanadávají a strana to nějak zamluví a tisk okecá.

A tak nelze nesouhlasit s doc. Švihlíkovou. Dokud nezačneme být skutečnými občany, kteří se umí postavit proti každodenním nepravostem, dokud nezačneme aktivně využívat práv, která mnohdy vybojovali naši předci v dlouholetých bojích, budou si s námi Kalouskové a Nečasové dělat nadále čeho se jim zachce, a my si nanejvýš ulevíme v internetových komentářích, aniž bychom byli schopni cokoli změnit.

Tleskáno je gestům a slovům, nikoli činům a zásadovému, konsistentnímu chování a jednání. (V. Klaus, dnes)

Změnit současné bahno je rukou nás samých, jen se do toho aktivně pustit!

Ivo Krieshofer

Facebook komentáře