Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Turecko uvalí sankce na Francii

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • turecka-vlajka
Návrh zákona, schválený v pondělí francouzským Senátem, stanoví trest v podobě roku odnětí svobody a pokutu ve výši 45 tisíc eur za popírání genocidy Arménů v Osmanské říši v roce 1915, kdy zahynulo na 1,5 milionu Arménů.  Francouzský zákon o popírání arménské genocidy je dle tureckého premiéra rasistickým. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan uvedl, že zákon „zabíjí svobodu smýšlení".

Zákon již způsobil značné napětí mezi oběma zeměmi, které jsou v rámci organizace NATO spojenci. Turecký premiér uvedl, že vláda promýšlí odpověď na tento krok.

Turecko hodlá podniknout tvrdá opatření v souvislosti s přijetím zákona o trestu za popírání genocidy Arménů ve Francii. Mělo by se jednat o sankce, jejichž konkrétní podobu má zveřejnit v úterý premiér Tayyip Erdogan.

Sankce mohou zahrnovat odvolání velvyslance a vojenského atašé na neurčitou dobu z Paříže, zrušení akreditace francouzského vojenského atašé v Ankaře, zákaz fancouzským společnostem na účasti v tureckých tendrech a uzavření tureckého vzdušného a námořního prostoru pro francouzské ozbrojené síly.

Během stoupajícího napětí kvůli francouzskému zákonu, který zakazuje popírání arménské genocidy vyzval francouzský ministr zahraničí Alain Juppé tureckou vládu k zachování klidu. Dle jeho názoru se země navzájem potřebují a po vlně emocí se situace ustálí. On sám se již dříve vyslovil proti návrhu.

Kritici zákona upozorňují na to, že zákon byl schválen 3 měsíce před prezidentskými volbami, kde by arménská menšina mohla ovlivnit celkový výsledek. Návrh zákona byl předložen stranou současného prezidenta Sarkozyho, který se uchází o znovuzvolení.

 

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/01/24/64509186.html

http://www.pressexpress.eu/

Facebook komentáře