Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Tajná věznice CIA byla i v Litvě

  • tajnyvezeni
Americká CIA zřídila krátce po útocích z 11. září tajnou věznici i v Litvě, nedaleko hlavního města Vilniusu, oznámila americká televizní stanice ABC s tím, že zařízení přestalo fungovat koncem roku 2005, kdy se na veřejnost dostaly první zprávy o tom, že CIA a její spojenci své vězně v tajných zařízeních mučí.

V okamžiku, kdy bylo rozhodnuto o jejím uzavření, v ní bylo osm lidí, kteří byli v té době vězněni už víc než rok. Z Litvy pak byli převezeni do jiných zařízení CIA, není ale známo, kolik lidí věznicí v Litvě prošlo celkem. ABC má navíc k dispozici dokumenty, podle nichž letadla CIA létala do Litvy ve své době vcelku pravidelně.

Litevská vláda souhlasila s umístěním věznice CIA ve snaze upevnit své vztahy s USA, podotkla televize. "Nemuseli jsme za to výměnou nic nabízet," prohlásil pro ABC bývalý činitel CIA. "Byli šťastní, že mohou mít u sebe naše ´ucho´."

Mluvčí CIA Paul Gimigliano v této souvislosti prohlásil, že informace o tajných věznicích své organizace, včetně té v Litvě, nehodlá potvrzovat ani vyvracet. „Komentář k takové zprávě by mohl ohrozit miliony lidí. Bylo by to nesvědomité," dodal.

CIA přitom konec využívání tajných věznic v zahraničí oznámila v dubnu 2004.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře