Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Stanou se země V4 ostrovem pozitivní deviace v Evropě?

Ve svém vánočním poselství Miloš Zeman pochválil činnost Visegrádské skupiny. Naopak předseda Pirátů Ivan Bartoš se k činnosti skupiny V4 staví negativně. Tak, pánové, jak tedy?

  • stanou-se-zeme-v4-ostrovem-pozitivni-deviace-v-evrope

Od Vánoc sice už uplynulo pár týdnů, ale během pár dní nového roku jsem narazil na pár informací a názorů, které podle mého názoru zajímavě dokreslují vývoj událostí v Evropě. Ve svém vánočním poselství Miloš Zeman pochválil činnost Visegrádské skupiny. Naopak předseda Pirátů Ivan Bartoš se k činnosti skupiny V4 staví negativně.

ZEMAN, Miloš, prezident ČR: "Co se týče Evropské unie, velice si vážím činnosti Visegrádské skupiny. Té se podařilo téměř nemožné, dosáhnout toho, že už se v zásadě přestalo diskutovat o nesmyslné myšlence migračních kvót." [1]

BARTOŠ, Ivan, předseda České pirátské strany: "Podíváme-li se na Maďarsko, kde vládne pan Orbán velmi tvrdou rukou až jakéhosi téměř korporátního fašismu, nebo na Polsko, které prostě má zákony jako z minulého století, tak zrovna hrdě se hlásit k V4 jako k trvalým partnerům, mi nepřijde jako moudré." [2]

Tak, pánové, jak tedy?

Jelikož prvnímu ze jmenovaných je 74 let a druhému teprve 38 (jinými slovy prezident je na světě dvakrát tak déle než předseda Pirátů), jde tedy jednoznačně o mezigenerační názorový střet. Podívejme se tedy na roli V4 v kontextu dalších zpráv:

SAXO BANK - 10 šokujících předpovědí na rok 2018 - předpověď č. 6: Evropskou unii ovládne Rakousko-Uherská říše: Rozpory mezi zakládajícími členy EU a skeptičtějšími novými členy se v roce 2018 prohloubí do nepřekonatelné propasti. Poprvé od roku 1951 se politický střed Evropy posune od německo-francouzského spojenectví k zemím střední a východní Evropy. [3]

Před začátkem roku 2018 to byla opravdu možná utopická předpověď, ale s odstupem doby lze konstatovat, že byla docela trefná. V současnosti totiž USA řeší Trumpa, Británie žije brexitem, Francie krotí žluté vesty, Itálie zase veřejné finance, Španělsko uklidňuje vztahy s Katalánskem a přemýšlí, co s africkými migranty, Německo se intenzivně snaží utišovat či aspoň zamlčovat zvěsti o bujícím extremismu, Švédsko od podzimu marně sestavuje vládu a Belgie ji už má opět rozloženou. Jak je vidět, v součtu jde o pěkný obrázek láskyplné a zdánlivě nekonečné evropské integrace, jejímž výsledkem je, zdá se, potvrzení toho, co předpovídala v roce 2017 Saxo Bank, tj. vzrůst vlivu zemí střední Evropy.

Ačkoliv i Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česko zažily v nedávné době demonstrace (tu kvůli reformě soudů, tu kvůli reformě školství, tu kvůli nečinnosti policie, tu kvůli osobním antipatiím k vůdcům), svým způsobem šlo pouze o vyjádření opozičních názorů, které ve výsledku nezničily (alespoň) dosavadní stabilitu ve středoevropském regionu.

Tento fakt je navíc umocněn ochabováním nadstandardních vztahů mezi Rakouskem a Německem a rakouský příklon k názorům zemí V4. Zajímavá je zejména skutečnost, že tento odklon je výrazně patrný zejména u rakouské mládeže.

„Naši jižní sousedé nepovažují Němce za vzor i kvůli nesouhlasu s migrační politikou Berlína. Téměř polovina z nich se chce více orientovat na jiné sousedy, včetně Česka. Kolem čtyřiceti procent dotázaných sdílí názor, že Rakousko se má více orientovat na jiné sousední země než Německo. Německo ztrácí pro Rakušany na významu zejména mezi mladší generací. Ta se o tuto zemi zajímá mnohem méně než průměr obyvatelstva.“ [4]

Ačkoliv je dnes často kladen důraz na názory věhlasných odborníků, někdy stačí poslouchat názory obyčejných lidí nebo těch, kteří vynikají v jiných oblastech, ale na rozdíl od jiných neztratili paměť a navíc mají bohaté životní zkušenosti:

MLÁDEK Ivan, hudebník: „ Na poválečném rozpadu Rakouska-Uherska měly spíš zájem Francie a Anglie, aby se do budoucna zbavily druhé německy mluvící mocnosti. ... A dnes, když se nakonec odvrátíme od Evropské unie, nebo budeme „odvráceni“, dost pravděpodobně dospějeme ke starému staletími prověřenému ekonomickému útvaru, i když asi s jiným názvem a bez císaře. První náznaky už jsou tady, Rakousku začíná být bližší Visegrádská čtyřka než EU. Ale nebudu si dál hrát na vizionáře ....“ [5]

Komu dají dějiny za pravdu? Zemím V4, jak se domnívá Miloš Zeman, nebo někomu jinému, jak by si asi přál Ivan Bartoš?

P.S. „... jde-li o skutečný zápas, který se odehrává v našem čase a prostoru mezi skutečnými lidskými silami, nemůžeme jej rozřešit slovy a musíme jeho řešení ponechat dějinám. Snad můžeme mít důvěru i v příští lidi, jako jsou ti dva čestní a rozumní mladí lidé v závěru hry; ale konečné řešení zůstává politickým a duchovním dějinám, na kterých nejsme angažováni jenom jako diváci, nýbrž jako spolubojovníci, kteří musejí vědět, na které straně světového dramatického konfliktu leží celé právo a celý život malého národa.“ (ČAPEK, Karel, kniha Bílá nemoc, rok 1937, předmluva knihy vydané v Československém spisovateli v roce 1994)

ZDROJE:

[1] Vánoční poselství prezidenta republiky 2018 (hrad.cz, 26.12.2018)

[2] reakce politiků na Vánoční poselství prezidenta republiky (ČT1, 26.12.2018, Události, čas 6:24)

[3] 10 šokujících předpovědí na rok 2018, Saxo bank (finance.cz, 28.12.2017)

[4] Migrační problem vzdaluje Rakušany od Němců. Směrem k Čechům a Maďarům (idnes.cz, 3.1.2019)

[5] Časem se asi vrátíme k prověřenému útvaru. Bez císaře, věří Ivan Mládek (idnes, 21.12.2018)

Autor: Jan Tichý

Zdroj: https://jantichy1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=696800

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře