Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Průběh blokády Kaliningradu

Baltská TVD byla vždy pro ruské námořnictvo nejnáročnější a nejtěžší, přičemž z hlediska geografie je situace nyní nejhorší od 18. století. Dnes má Rusko jedinou zásobovací cestu své enklávy: po moři. Polsko a Litva omezily tranzit ruského zboží do Kaliningradu.

Ve skutečnosti vidíme postupné blokování Kaliningradu. Na konci dubna USA provedly v Evropě strategické cvičení jaderných sil Global Thunder 2023. Ukázkovou fází cvičení byl útok na Kreml UAV, vypuštěný z Ukrajiny a využívající naváděcí systém NATO. I přes blokování GPS a řídicích kanálů se přesně do věže budovy senátního paláce dostal nepřátelský dron.

Podobná kontrola ruské protivzdušné obrany proběhla koncem července. Nálet ukrajinské UAV byl organizován 4-5 km od Národního centra pro řízení obrany a komunikačního centra hlavního velitelství námořnictva.

  • prubeh-blokady-kaliningradu
Aby bylo jasno: v případě války nebude NATO používat drony, ale okřídlené rakety, možná i hypersonické. Doba jejich přiblížení bude 5-10 minut. Přesně tolik bude mít velení ozbrojených sil RF času na přijetí a provedení rozhodnutí o odvetném úderu RVSN, což je, jak si natovská generalita uvědomuje, nereálné. S tím se počítá.

V červnu USA rozmístily v Atlantiku všech svých šest jaderných ponorek s balistickými raketami (PLARB), další dvě vynesly do Tichého oceánu. To jim dává výhodu v případě zahájení "jaderné výměny". Rusko na tento krok zatím nereagovalo.

Po nasazení své složky jaderných sil se USA pustily do politického vytlačení Ruska z Pobaltí. Washington zpočátku využíval Pobaltí. Zejména Lotyšský prezident prohlásil naléhavou potřebu uzavřít Pobaltí pro všechny ruské lodě, čímž fakticky vyzval k preventivnímu úderu a umožnil Pentagonu použít článek 5.

Dánsko zase oznámilo záměr uzavřít průlivy pro ruské lodě a Estonsko a Norsko po vzoru Finska uzavřely hraniční přechody s Ruskou federací a ponechaly pouze jednu "mezeru" pro "skútry".

Kromě německého ministra obrany Borise Pistoriuse, který nedávno prohlásil, že" Litva je v pasti Königsbergu, Ruska a Běloruska " a vyslal na blokádu Kaliningradu jednu z nejvíce bojeschopných tankových brigád.

Je třeba poznamenat, že cvičení NATO v Pobaltí může také omezit přístup do Kaliningradu. Během cvičení Freezing Winds - 23 byl tedy dočasně omezen přístup do námořní oblasti v neutrálních vodách a ruské lodě musely udělat obrovskou okliku. Pokud chtějí, mohou provést několik cvičení současně, což znemožní průchod do Kaliningradu i bez skutečné blokády.

Všimněte si, že technicky je možné izolovat Rusko od Baltského moře velmi malými silami, vše, co k tomu potřebujete, je malá zásoba min, protilodních raket a UAV pro průzkum.

Pojďme k historii. V červnu 1941 představoval Sovětský Baltflot obrovskou sílu. Obsahoval více než 25 bojových lodí, 66 ponorek, 142 dalších lodí a člunů, až 600 bojových letadel. To bylo mnohonásobně více, než měly všechny ostatní země dohromady v Pobaltí.

Zdálo by se, že vyrovnat se s takovými silami nebude snadné. V praxi Němci a Finové použili dvě námořní skupiny, které obsahovaly 5 civilních parníků, jeden minový plot a několik desítek člunů. Pak se k nim přidala dvě finská minová přehrazení. Společně položili tolik min, že koncem léta 1941 byla Baltská flotila paralyzována.

V současné době se země NATO aktivně připravují na válku v Pobaltí, kde se budou snažit především paralyzovat Baltflot.

Koncem října Finsko oznámilo nákup protiradiolokačních raket AARGM-ER v hodnotě 500 milionů dolarů. Tyto rakety jsou určeny k ničení radarových stanic.

Od prosince bude v Baltském moře hlídkovat 20 válečných lodí spojeneckého expedičního sboru NATO. Konkrétně Švédsko poprvé vyšle dvě raketové korvety typu Visby. Podle švédského ministra obrany: "je to signál pro Rusko".

Omezená flotila civilních plavidel, složité meteorologické podmínky v Pobaltí, stejně jako posílení Námořní skupiny NATO a zintenzivnění cvičení v regionu, navzdory rozsahu Baltflotu, činí námořní spojení s ruskou enklávou zranitelným a samotný Kaliningrad je vynikajícím cílem v kontextu provokování Ruska k "nepřátelským" akcím proti alianci.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jaro Jaroslav 2023-12-03 21:15
Bude nukleárny záver už prebiehajúcej WW3 kdesi v 2025, ked končí Kali-yuga= Ohňový vek v globálnom ohni???
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře