Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pro Klička už není důležité, jestli ho lidé poslouchají nebo ne

V Kyjevě pokračuje konfrontace úřadů a opozice. Počet zraněných v důsledku protestních akcí už jde do desítek nebo dokonce stovek.

  • pro-klicka-uz-neni-dulezite-jestli-ho-lide-poslouchaji-nebo-ne

Včera v noci postavili účastníci mítinku barikády z dlažebních kostek a podpálili čtyři autobusy a dva nákladní vozy, které byly vystaveny před kordony milice.

Během nepokojů v Kyjevě bylo zraněno přes 200 lidí - Fotogalerie

Ráno zbylo v kyjevských ulicích něco přes stovku účastníků mítinku. Ti dál čas od času pronikali za improvizované barikády a házeli na milicionáře kusy chodníkové dlažby. Ulici Gruševského zablokovaly spálené autobusy. O tom, jak se události vyvíjely, hovoří zpravodaj Hlasu Ruska v Kyjevě Alexandr Bondarenko:

-Demonstranti se chovali velice agresívně. Viděl jsem, jak házejí Molotovovy koktejly. Hlavní zbraní protestujících byla dlažba z chodníků – tou házeli po milicionářích. Milice se několikrát pokusila zaútočit, útok ale byl rychle odražen. Účastníci mítinku byli dobře vybaveni: měli na sobě přilby, plynové masky, hole a po milicionářích házeli kameny.

Nepokoje v Kyjevě začaly po mítinku na náměstí Nezávislosti věnovaném zákonům schváleným minulý týden, které podle mínění opozice omezují občanské svobody. Tehdy promluvili k protestujícím vůdcové opozice. Arsenij Jaceňuk navrhl protestní plán a uvedl několik požadavků, mezi nimiž je i vytvoření paralelních mocenských orgánů. To ale zřejmě demonstrantům nestačilo a vydali se k Domu vlády a Nejvyšší rady, aby je vzali útokem.

Nedokázal je zastavit ani jiný opoziční vůdce – Vitalij Kličko. Zdá se, že ani Jaceňuk, ani Kličko už nejsou s to kontrolovat účastníky akce, soudí výkonný ředitel politologického centra Sever-Jih Alexej Vlasov:

-Systémová opozice v zastoupení Jaceňuka a Klička využívá radikálů jako strašáka pro současné úřady. Kličko se jakoby snaží ukázat: „dokonce ani já už nedokážu tyto lidí zvládnout, když nepřistoupíte na ústupky".

Podle mínění experta může přidat Vitaliji Kličkovi politické body i jeho aliance s vůdcem nacionalistického hnutí Olegem Ťjagnibokem, na jehož pozadí vypadá jako úctyhodnější politik. Na druhé straně to ale může, stejně jako události v kyjevských ulicích, značně poškodit Kličkovu politickou kariéru, pokračuje Alexej Vlasov:

-To, o co usilují radikálové, nemohou podpořit ani ukrajinské úřady a myslím si, že dokonce ani západní sponzoři opozice. V podstatě by to bylo neústavní svržení moci.

Přitom není až dosud jasné, kdo ze zástupců opozice bude jednat s úřady. Protestní hnutí nemá jednotného vůdce. Manifestanti vyzývají Vitalije Klička, Arsenije Jaceňuka a Olega Ťjagniboka, aby se rozhodli. Kvůli chybějící jednotě ztrácí opozice důvěru lidu a poskytuje důvod k dalším provokacím.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_01_20/Pro-Klicka-uz-neni-dulezite-jestli-ho-lide-poslouchaji-nebo-ne/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře