Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Napětí mezi Srbskem a Kosovem: hranice uzavřeny, NATO hrozí zásahem

31. července 2022

Důvodem je rozhodnutí Prištiny zakázat používání srbských dokumentů a patentů na území Kosova, které bylo nakonec odloženo. Policie dočasně zablokovala hraniční přechody Brnjak a Jarinje.

Kosovské úřady v neděli uzavřely dva hraniční přechody na hranici se Srbskem poté, co je na protest proti novým zákonům o průkazech totožnosti a řidičských průkazech, které přijala vláda, zablokovali kosovští etničtí Srbové.

Opatření bylo nakonec odloženo na září, aby se krize zmírnila.

  • napeti-mezi-srbskem-a-kosovem-hranice-uzavreny-nato-hrozi-zasahem
  • napeti-mezi-srbskem-a-kosovem-hranice-uzavreny-nato-hrozi-zasahem

Mezinárodní média informovala, že srbský prezident Alexandr Vučič v televizním projevu ukázal mapu Kosova pokrytou srbskou vlajkou a varoval, že pokud budou Srbové ohroženi, Srbsko zvítězí.

Kosovští etničtí Srbové zablokovali silnice vedoucí k hraničním přechodům Jarinje a Bernjak a donutili úřady rozhodnout o jejich uzavření.

Místní média informovala, že kosovské síly NATO (KFOR) vyslaly do ulic vojenské hlídky. 

Kosovský premiér Albin Kurti mezitím v televizním poselství připustil, že nadcházející týdny mohou být "náročné a problematické". Ze současného napětí obvinil také srbské představitele.

Demonstranti protestují proti rozhodnutí Prištiny zavést od zítřka výhradní používání kosovských průkazů totožnosti a patentů také pro Srby žijící v Kosovu.

Od války v roce 1999 Kosovo toleruje používání registračních značek vydaných srbskými institucemi ve čtyřech obcích na severu země, kde mají Srbové většinu. Od nynějška však bude povinné používání registračních značek se zkratkou RKS, tj. Republika Kosovo.

Majitelé vozů mají na změnu čas do konce září).

Prohlášení

Ke sporu se vyjádřilo i Rusko. Ministerstvo zahraničí v neděli odsoudilo "diskriminační opatření" Kosova.

Moskva obvinila Kosovo z vytváření "násilného scénáře" a vyzvala Prištinu, USA a EU, aby "přestaly s provokacemi" a "respektovaly práva Srbů v Kosovu".

zdroj: https://www.ambito.com/mundo/otan/tension-serbia-y-kosovo-cierran-fronteras-y-la-amenaza-actuar-n5499122

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře