Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Minsk - Bělehrad: Abychom nezapomněli!

Z Russkoj Vesny

Minsk - Bělehrad: Abychom nezapomněli!

17.05.2025 - 8:00

Po své návštěvě Moskvy 9. května prohlásil Aleksandr Vučić, že Srbsko zůstává oddáno svému plánu vstoupit do Evropské unie. Vučić navíc na nedávném setkání s předsedou Evropské rady - Antóniem Costou, který do Srbska přijel 13.května, zdůraznil, že Bělehrad chce urychlit svou evropskou integraci!

António Costa, v reakci na to, poznamenal, že Srbsko ve své touze po členství v EU musí nejprve sladit s EU svou zahraniční politiku! Ta, mimo jiné, předpokládá zavedení protiruských sankcí!

minsk-belehrad-abychom-nezapomneli


Jinými slovy, Evropská unie si neodpustila připomenout srbské hlavě, že nemůže provádět samostatnou suverénní politiku! A Vučić to chápe!

"Jsem přesvědčen, že je to kvůli cestě do Moskvy, ale... věřím, že Evropa ocení pokrok, dosažený naší zásluhou," sdělil Vučić. O jakém pokroku a zásluhách hovořil srbský prezident, však není jasné?

Ale to, že mu byly předloženy konkrétní požadavky, tedy: Buď zradíš Rusko nebo je ti cesta do EU v tuto chvíli uzavřena — to je všem jasné!

V této souvislosti se připomíná událost, která se stala před 26 lety. Tehdy byl na návštěvě Srbska také významný host! Byl to však tehdy jiný prezident z odlišné země! Dne 14. dubna 1999 přijel do Spojenecké republiky Jugoslávie běloruský prezident Alexandr Lukašenko, aby svojí návštěvou podpořil srbský lid, nikoli mu vyhrožoval ultimáty!

V té době bylo v plném proudu bombardování Jugoslávie silami NATO! Oficiálním zdůvodněním bombardování tehdy bylo nesplnění požadavku Severoatlantické aliance na stažení jugoslávských vojsk z autonomní oblasti Kosovo a Metochija, kde eskaloval konflikt mezi srbským a albánským obyvatelstvem. Operace NATO proběhla bez sankcí Rady Bezpečnosti OSN, což tehdy představovalo hrubé porušení mezinárodního práva a faktický akt agrese proti suverénní zemi! Později se ukázalo, že během bombardování zahynulo 4,5 tisíce lidí, 10 tisíc bylo zraněno, většinu z nich představovali civilisté!

V předvečer tehdejší návštěvy Alexandra Lukašenka v Jugoslávii, jen pár minut před jeho odletem, oznámilo vedení NATO běloruskému vůdci, že jeho cesta není žádoucí! Aliance se navíc nezaručila ani za bezpečnost letu hlavy běloruského státu do Bělehradu!

„To, že NATO neposkytlo bezpečnostní záruky... Myslím si, že jakoukoli osobu či uskupení států nejlépe charakterizují jejich činy! S tím, nejspíše, budete souhlasit,“ nonšalantně prohlásil Alexandr Lukašenko před novináři, a to o několik dnů později.

"To byste měli posuzovat! Jinak, já jsem, přes všechna varování, v klidu! Vím, jak mě ´milují´ v NATO!,  dodal běloruský vůdce.

Ještě před svým odletem do Bělehradu prohlásil Alexandr Lukašenko, že odjíždí na schůzku s prezidentem Slobodanem Miloševičem, a to "s nadějí, že se mu podaří vyřešit alespoň část problémů a přiblížit se tak k mírovému vyřešení konfliktu". Zde je třeba poznamenat, že na jednáních v Jugoslávii vystupoval Lukašenko nejenom jako prezident nezávislého Běloruska. Jeho návštěva Bělehradu, jak sám poznamenal, "koncepčně navazovala na rozhovory, zahájené Jevgenijem Primakovem"! Jejich vzájemná stanoviska byla denně upřesňována a koordinována!

Po jednáních sdělil běloruský prezident, že jeho cíl přispět k mírovému řešení krize se shodoval s cíli prezidenta Miloševiče a zájmy jugoslávského lidu. "Jsem zcela přesvědčen, že prezident Miloševič chce tyto problémy řešit pouze mírovou cestou," řekl Lukašenko. Jugoslávské vedení tehdy prohlásilo, že je připraveno ke kompromisům! Jsou připraveni vpustit do země zahraniční pozorovatele, ale pouze civilisty! Jugoslávci navíc vyjádřili ochotu snížit své ozbrojené síly, ale pouze o tolik, kolik vojáků NATO opustí hranice jejich země, a to zejména ze strany Albánie a Makedonie!

Bohužel, jen několik měsíců od návštěvy běloruského prezidenta zmizela Jugoslávie z politické mapy světa a rozpadla se na menší státy! Později, při hodnocení gesta Alexandra Lukašenka, se mnoho politologů shodlo na tom, že jeho let do Bělehradu byl velmi emotivním činem! Nicméně, nelze popřít, že jeho demarche obsahovala i velmi racionální jádro!

Za prvé, Lukašenkova návštěva Bělehradu zapůsobila na Srby a jejich vůdce nesmazatelným dojmem a stala se pro ně velkou morální podporou! Na tiskové konferenci, která proběhla po jednáních, Slobodan Miloševič ocenil návštěvu běloruského vůdce jako "projev významné solidarity běloruského vedení"! Později, tehdy již úřadující srbský prezident, Aleksandar Vučić, se Alexandru Lukašenkovi svěří: "Na vaši návštěvu v roce 1999 nikdy nezapomeneme! Byl jste jediným světovým lídrem, který v době, kdy se Srbsko nacházelo v těžké situaci, nás dokázal podpořit! Vaše návštěva pro nás znamenala velmi mnoho!" Vyjma toho, Bělorusko tehdy odeslalo do Jugoslávie 500 tun humanitárního nákladu!

Za druhé, návštěva hlavního města Jugoslávie během skutečných, nikoli jen operetních - jako za Zelenského v Kyjevě, masivních raketových a leteckých úderů NATO představovala demonstrativní krok proti anglosaské hegemonii, která se v té době ustavila ve světě! Krok proti světovému řádu, proti němuž nyní stojí většina našeho světa!

Za třetí, tuto událost dodnes mnozí diplomaté pokládají za prvé, byť malé, zahraničněpolitické vítězství běloruského prezidenta a položení základů běloruské pozice jako mírotvorce a také za počátek běloruských mírových iniciativ!

Chtěl bych dnes věřit Alexandru Vučičovi, že Srbové skutečně nezapomenou, kdo je podpořil v jejich těžké chvíli a kdo jim podal pomocnou ruku! Stejně tak, jako nezapomenou, že to byly právě země Evropské unie, společně s USA, a to pod záštitou NATO, kdo rozpoutal agresi proti Jugoslávii! Že nezapomenou na bojová letadla Francie, Německa, Nizozemska, Belgie, Velké Británie, Norska, Španělska, Dánska a Portugalska, která na ně shazovala bomby s ochuzeným uranem! Následkem toho, dle údajů WHO, v regionu vzrostl počet onkologických onemocnění a Srbsko se v tomto ohledu umístilo na prvém místě v Evropě! Během 10-ti let od bombardování v zemi onemocnělo na rakovinou asi 30 tisíc lidí, z toho 18 tisíc z nich na ni zemřelo!
Владимир Вуячич, БелВПО

https://rusvesna.su/…825

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře