Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Maďarský ekonomický egoismus versus evropská integrace

Zatímco se přední západoevropské země ze všech sil snaží vyhnout nové vlně dluhové krize, Maďarsko realizuje svou vlastní ekonomickou politiku. Protekcionistická opatření maďarské vlády vyvolávají stále větší zájem regionálních sousedů.

  • madarsky-ekonomicky-egoismus-versus-evropska-integrace

Nepochybné ekonomické úspěchy Maďarska, společně s celou řadou protekcionistických opatření kabinetu Viktora Orbána, umožňují tvrdit, že překonat finanční krizi v Evropě lze nejen společně s celou Evropskou unií, ale také samostatně. Alespoň si to myslí ekonomičtí experti.

Poté, co Maďarsko a jeho sousedé v roce 2004 vstoupili do Evropské unie, ze speciálního unijního fondu začali dostávat prostředky na tak zvané "výdaje za rozšíření." V přepočtu na obyvatele tato podpora tvoří 60 eur ročně na jednoho Poláka, 45 eur na jednoho Maďara a 29 eur na jednoho Čecha. Přitom podobná podpora z unijní kasy v roce 2000 současným "problémovým státům" vypadala následovně: 437 eur na jednoho Řeka, 419 eur na jednoho průměrného Ira, 216 eur na Španěla...

Vyvstává proto logická otázka - jak efektivní byly podobné investice a proč je takový rozdíl v podpoře, která zjevně diskriminuje země střední a východní Evropy? Evropská komise se nejasně odkazuje na nevysokou míru příjmů a kupní sílu obyvatel Maďarska, Polska a Česka. Avšak právě evropské fondy by se měly starat o zvýšení těchto ukazatelů!

Za vzniklé situace proto nikoho nepřekvapí, že maďarská vláda vzala kurz na realizaci mnohem nezávislejší politiky ve vztahu k Bruselu a dalším evropským "centrům síly." Tento kurz se také shoduje s návratem státní kontroly nad energetickým trhem a komunální sférou. Ekonom Vjačeslav Senčagov zdůrazňuje důležitost nových investičních přístupů právě v ekonomické sféře a v komunálním hospodářství:

-Ve všech zemích aktivně roste telekomunikační sféra. Avšak energetika a komunální hospodářství se tak rychle nerozvíjí a nezískávají žádný efekt od mnohem rozvitějších nových oblastí. Ve výsledku vzniká velmi vážný rozpor. Proto už teď je nutné přemýšlet o dlouhodobých koncepcích investiční politiky právě v těchto "krizových" sférách.

Ve své analýze principů, na kterých má být založena evropská integrace, známý německý filosof a sociolog Jürgen Habermas uvedl následující: "Otázka nespočívá ve vynalezení něčeho absolutně nového, ale v zachování úspěchů moderních národních států a rozšíření těchto úspěchů za státní hranice; nová je pouze forma, kterou tento proces má." Bohužel, mnohé kroky vedení Evropské unie jdou opačným směrem.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2013_10_04/Madarsky-ekonomicky-egoismus-versus-evropska-integrace/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře