Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

BP zakázal tankování íránských dopravních letadel

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • iran-air
Britský ropný koncern British Petroleum, který právě likviduje život v oblasti Mexického zálivu a kolem něho, údajně nařídil svým operátorům v Evropě, aby přestali dodávat palivo íránským civilním letadlům, neboť by to prý bylo porušením posledních amerických sankcí - a tak je nyní v zájmu BP dělat vše, co Bílému domu na očích uvidí.

Sankce přitom počítají se striktním zákazem dovozu zpracované ropy, což má podle všeho poškodit íránský program obohacování uranu. Podle tvrzení Obamovy administrativy nemají

sankce poškodit íránskou civilní ekonomiku, ale mají zasáhnout vládu, a tak se zdá, že obecný zákaz civilního létání - tedy v případě, že letadlo neunese tolik pohonných hmot, které mu dovolí se i vrátit bez mezipřistání a doplnění paliv - nebyl prvotním účelem sankcí.

Politici z Británie, Německa (a Spojených arabských emirátů) se dušují, že se zákazem doplňování paliv íránským letadlům nemají nic společného. Britové tvrdí, že je to záležitost soukromé firmy, zatímco Němci míní, že žádný zákaz tankování neexistuje.

BP má dlouholeté vazby na Írán, neboť začínala pod názvem Anglo-Persian (a později Anglo-Iranian) Oil Company a v roce 1953 - kvůli uchování svých ropných zájmů -- sehrála klíčovou roli při svržení demokraticky zvolené vlády premiéra Mossadeka.

A když už jsme u íránských aerolinek, Írán si 3. července připomněl 22. výročí smrti 290 lidí, kteří byli na palubě íránského dopravního letounu na lince z Bandar Abbásu do Dubaje a které sestřelila raketa odpálená z americké bitevní lodi Vincennes. Washington se následně bránil, že si kapitán Vincennes popletl velký civilní airbus s íránskou stíhačkou, která se prý navíc chystala útočit...

 

Facebook komentáře