Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Válečná ekonomika

Militarismus je takové pojetí a praxe politiky, v němž stojí na předním místě vojenská síla a armáda.

Ve vnitřní politice se projevuje vysokými výdaji na armádu a zbrojení, zdůrazňováním významu armády, vyzvedáním její prestiže, masovými přehlídkami, účastí vysokých důstojníků v politice a zejména válečnickou rétorikou vedoucích představitelů státu. V zahraniční politice znamená tendenci k násilnému řešení sporů, případně i expanzivní a dobyvačnou politiku.

Militarismus a vojenské výdaje jsou na vzestupu všude, propaganda nové studené války se vyplácí. Nové "hrozby", které jsou medializovány, přinášejí velké zisky vojenským dodavatelům.

Válka sama je promyšlený systém vydělávání peněz na válčení v mnoha částech světa. To ukazuje na povahu systému, který se nezastaví na hranicích s rezolucí OSN ani zřejmě míru. V Demokratické republice Kongo, více než tři miliony lidí zahynuly ve válečných konfliktech od roku 1998. Je paradoxní, že hlavním důvodem jejich smrti, je neuvěřitelné bohatství země, pokud jde o přírodní zdroje. Miliony dolarů z těchto zdrojů byly vyvezeny ze země do USA a Evropy za spotřební zboží, jako jsou mobilní telefony, počítače a infrastrukturní materiál. Zisky z těchto obchodů má jen zanedbatelné procento lidí, Konga. Většina ostatních žijí v situaci extrémní hrůzy a bídy. Válka v Kongu je pouze jeden příklad rozšířeného systému založeného na vykrádání zdrojů ve válce s cílem rozšířit bohatství těch, kteří mají moc: mechanismus známý jako válečné ekonomiky.

  • valecna-ekonomika


Jiný příklad.

Hlavním zdrojem peněžních prostředků skupiny Islámský stát je prodej ropy. Podle údajů tureckých a syrských médií není tím člověkem, který zabezpečuje vývoz ropy z území kontrolovaných ISIL, nikdo jiný, než rodný syn tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jmenuje se Bilal.

Je známo, že Bilal Erdogan je majitelem hned několika plavebních společností. Objevila se informace o tom, že podepsal smlouvu na dopravu „isilovské" ropy na asijské trhy. Plavební společnosti Bilala Erdogana má v přístavech Bejrútu a Ceyhanu zvláštní kotviště, kam tankery dopravují pašovanou ropu.

Politolog a syrský veřejný činitel Alli Salim Asad je přesvědčen, že teroristé se mnohokrát ukrývali před syrskou armádou a ruskými vzdušnými a kosmickými silami právě na tureckém území, kam je bezproblémově pouštěli pohraničníci. Ruský politolog Vladimir Jevsejev je přesvědčen o tom, že Ankara spolupracuje s ISIL kvůli ziskům z ropy a boji s Kurdy. Přitom oficiálně Turecko podporuje antiteroristickou koalici.
„Turecku přináší dividendy krvavý byznys, do kterého jsou zapojeni radikálové, kteří kradou ropu, historické artefakty a prodávají je prostřednictvím Turecka, cituje RIA Novosti vědeckého pracovníka Centra arabského výzkumu ústavu orientalistiky Ruské akademie věd Borise Dolgova.

Světová banka odhaduje, že 1,2 miliardy lidí, což je zhruba jedna pětina světové populace, žije v oblasti postižené nějakou formou násilí či nejistoty. Jak konflikty způsobují rozsáhlé škody, roste počet vysídlených osob a uprchlíků. Podle Organizace spojených národů ve světě před válkami a persekucí utíkalo v polovině roku 2014 kolem 57 milionu lidí. Mnoho z nich se opět nachází v Turecku a pašeráci a sám Erdogan mají žně. Jen Evropská unie bude platit Erdoganovi miliardy Euro za příslib přibrzdění uprchlické laviny z Turecka. Ano, to je ta válečná ekonomika, kterou dnes můžeme vidět na vlastní oči právě díky Rusku. Rusko vše odhalilo. Bombardovalo Erdoganovi konvoje a za to zaplatilo sestřelem Su 24. Jenže nyní zaplatí sám Turecký prezident.

Dana Váhalová píše, že jsme součástí světa, který ke své prosperitě potřebuje výrobu zbrojního materiálu a na druhé straně hlásá důležitost míru, zakládá mezinárodní mírové organizace, pořádá mezinárodní mírové konference. Náš výklad demokracie však používá dravá zbrojní lobby ku svému prospěchu. Čí je to prosperita?
Kdo platí zbraně, výcvik, vojáky a nakonec financuje i následky, odškodňuje oběti, platí rozvojovou pomoc anebo jako v této chvíli miliony přistěhovalců... Kdo je ten, kdo má skutečné zisky, takové, že z nich může financovat i lobby, které jeho zisky ještě znásobí? 
Války však nevznikají jenom tak ze dne na den, ale musí být také někým připraveny, rozpoutány a hlavně financovány. Nejsou tyto konflikty odrazem nového rozdělení světa mezi světové velmoci a regionální hráče? O čem jiném je konflikt v Sýrii a Iráku, než o novém rozdělení Blízkého východu? S počty a dobou trvání konfliktů ve světě rostou samozřejmě zbrojní výdaje. Mírumilovní lidé se musí bát, aby tyto zbrojní výdaje mohly růst. Je potřeba hledat nepřítele nové a silnější, aby lidé sami od sebe chtěli více dávat na armády, které je domněle chrání. 

O tom je také přesvědčen americký politik, bývalý kongresman a trojnásobný americký prezidentský kandidát Ron Paul. V současné době je předsedou Institutu pro mír a prosperitu.
Ron Paul uvádí tyto příklady: Lidem je mediálně ordinován strach. Strach z války, strach z Ruska, strach z Číny, strach z teroristů atd.

Německá vláda nedávno oznámila, že koupí více jak 100 tanků Leopard, to je nárůst o 45 procent současného stavu. Německo již dříve po skončení studené války, kdy pominula hrozba sovětské pozemní invaze do Evropy, značně omezilo kapacitu zásob pohonných hmot. Německá vláda nyní navrhuje vybudovat 100 nových cisteren za téměř půl miliardy dolarů s tím zdůvodněním, že je třeba reagovat na nové ruské asertivity v regionu. Nevadí, že Rusko neohrožuje žádnou zemi v regionu, natož nějakou členskou zemi NATO.

Americký protiatomový kryt z doby studené války v Cheyenne Mountain v Coloradu, který byl zavřen 25 let od pádu Berlínské zdi, je opět znovuzprovozněn. Pentagon se zavázal uvolnit téměř miliardu dolarů na modernizaci zařízení z předchozí studené války. Dodavatel amerických zbraní Raytheon (NYSE: RTN), bude hlavním příjemcem těchto peněz. Raytheon je zároveň hlavním finančním sponzorem think-tanků, jako je Ústav pro studium války, který nepřetržitě chrlí proválečnou propagandu. Jsem si jist, že tyto velké kontrakty jsou dobře návratné investice, je přesvědčen Ron Paul.

Ruská invaze? Naprostý nedostatek znalostí! 
Takže kdo je skutečný nepřítel? Rusové?

Ne, skutečný nepřítel je daňový poplatník. Skutečným nepřítelem je střední třída a produktivní sektory ekonomiky. Jsme obětí této nové nekontrolovatelné eskalace vojenských výdajů. Každý dolar nebo euro vynaložené na vykonstruovanou hrozbu je zbytečný výdaj na vojenské keynesiánství. Jedná se o dolar nebo euro ukradené majiteli malé firmy, které nebudou investovány do inovací nebo použité na výzkum v boji proti nemoci, nebo dokonce darované na charitu.

Jedním z nejvíce všudypřítomných a nebezpečných mýtů naší doby je, že vojenské výdaje prospívají ekonomice. To je daleko od pravdy. Takové výdaje a výhody jsou jenom pro malou vrstvu dobře propojených a dobře placených elit. To odvádí omezené zdroje použitelné pro uspokojování potřeb a přání obyvatel do výroby válečných nástrojů. Tyto náklady mohou být skryty i novými emisemi centrálních bank, které jsou realizovány a tím dochází k poklesu měn.

Tyto elity se bojí míru, který by byl špatný pro jejich zisky. To je důvod, proč se snažili potopit dohodu s Íránem, byly proti oteplování vztahů USA a Kuby a dodávají neustálé hrozby z Moskvy. Nesmíme podlehnout jejich podezřením a lžím, dodává Ron Paul.

Jsme to my, kteří jsme promyšlenou propagandou nuceni žít v neustálém strachu. Jsme to my, lidé toužící po míru, kteří jsme nuceni platit za pomyslnou ochranu, která sama o sobě, roztáčí obludná kola militarismu.

Válka sama je promyšlený systém vydělávání peněz na válčení. Je to ona válečná ekonomika, která 99% lidí zbídačí, aby si jedno procento připsalo zisky.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře