Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Souhrn událostí roku 2015. Co lze očekávat od následujícího roku?

Emil Kalabus

Rok 2015 je téměř za námi. Obecně je hodnocen jako nejsložitější období od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, řecká krize, dlouholetá válka v Sýrii, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… To jsou fakta, která nás v roce 2015 provázela a pravděpodobně budou kulminovat v příštím roce.

Publicisté jsou většinou realisté a nedokáží si představit, že započatá migrační vlna zmizí jaksi sama od sebe, stejně jako si dokáží spočítat, že nevymizí zadlužení Západních států mávnutím kouzelného proutku. I ten nejzarytějšímu zastánce americké hegemonie už musí vědět, že svět sám je přepólován. Svět není unipolární ani bipolární, ale je opravdu multipolární, není tedy ovládán pouze jednou jedinou mocností, ale světových mocností organizovaných a tvořících mocenské bloky je více. To může přinést jak rychlejší rozvoj světové ekonomiky, tak i nárůst lokálních válek.

 

  • souhrn-udalosti-roku-2015-co-lze-ocekavat-od-nasledujiciho-roku



Dnes Turecko vydělává na nelegálním obchodu s ropou od Islámského státu. Oslabování nebo přímo výměna hegemona vede k velkému napětí, neboť hegemon pak hledá stále zoufalejší, ale o to nebezpečnější prostředky, jak danou situaci zvrátit. Pokus o zpomalení vývoje konkurenčních velmocí Ruska a Číny v důsledku vedl k jejich těsnější spolupráci jak v oblasti vojenské, ekonomické, tak také v oblasti politické. Mnoho zemí uskupení BRICS se pomalu, ale jistě odpoutává od závislosti na USD a vstoupilo do AIIB. Také evropský Západ prostě zamířil na čínský Východ. Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB) se zatím daří. Přes snahu Spojených států odradit své spojence od členství v AIIB o něj země Západu projevily zájem a účast v AIIB trhá rekordy.

Nová hedvábná stezka je cíl Asijské banky pro investice do infrastruktury a zároveň hodlá financovat infrastrukturní projekty v Asii. Ani západní mocnosti pochopitelně nechtějí přijít o příležitost k získání kontaktů a k účasti na stavebních projektech po celé Asii, respektive po celé délce „Nové hedvábné stezky“. V roce 2016 se dá očekávat, že AIIB bude dost vysoký na to, aby se vyrovnal Světové bance. Čína sama poskytne AIIB padesát miliard dolarů, což je polovina základního kapitálu této banky. I díky velkému zájmu (a to nejen asijských zemí) se zdá velmi pravděpodobné, že fungování AIIB oslabí vliv MMF i Světové banky, tedy potažmo i vliv USA ve velké části rozvojového světa.

Hedvábná stezka 21. století je ekonomický projekt pro globální ekonomiku. Nemělo by se jednat jen o obrovské investice do dopravní infrastruktury, pozemní i námořní, ale také o uzlové průmyslové, energetické i zemědělské projekty. Je také třeba investovat nejisté peníze, tedy dolary a eura, kterých má Čína opravdu nadbytek. USA se dobrovolně zřekly projektu Hedvábné stezky. Za rozhodující nástroj zahraniční politiky pokládají stále armádu. Více nabídnout nemohou a nechtějí. O tuto americkou stezku do pekla, jak se ukazuje rozumné státy nestojí a dávají přednost mírovému čínskému projektu. Hedvábná stezka je projektem spolupráce, míru a tvoření. Jde o gigantický projekt porozumění mezi národy. 

V posledních letech probíhá v Africe skrytý boj mezi Čínou a západními mocnostmi. Čína je zde vytlačuje z jejich pozic. Prakticky každé zostření situace v Africe je následkem tohoto boje. Čína pro rozšíření zóny svého vlivu nepotřebuje bojovat. K vytváření přátelských geopolitických oblastí využívá ekonomiku. 

V roce 2015 Čínská centrální banka uskutečnila první zahraniční peněžní převod v jüanech v novém národním systému mezinárodních plateb China International Payment System (CIPS). Systém umožňuje zahraničním účastníkům trhu přímé vzájemné platební styky s čínskými partnery v jüanech. Jak zdůrazňují experti, systém CIPS má rozšířit používání čínské měny ve světě a zvýšit úroveň jejího mezinárodního uznání, mimo jiné v Evropě a USA. Jüan má do budoucna detailně propracované plány na dobytí světa. Právě jemu už dávno předpovídají roli nové rezervní měny a roli protiváhy k dolaru. A tato cesta je reálně uskutečnitelná, mimo jiné, i s podporou Ruska.

Rusko samo spustilo vlastní platební systém pro bankovní karty.
Cílem nového platebního systému pro bankovní karty je snížit závislost Ruské federace na zahraničních finančních institucích. 

Změna referenčního kurzu čínské měny je také zrcadlem útlumu hospodářství USA, EU a Japonska, hlavních obchodních partnerů Číny. Současně toto zrcadlo ukazuje a přesvědčivě dokazuje již nekontrolovatelnou závislost světového, téměř zcela globalizovaného hospodářství, především USA, EU a Japonska na Číně. 
Vedle dolaru, eura, libry a jenu se nyní do koše hlavních světových měn zařadil také čínský jüan. Šéfka fondu MMF Christine Lagardeová, která byla už před zasedáním pro přijetí jüanu, prohlásila, že jde o mezník v integraci Číny do světového finančního systému. Součástí koše bude čínská měna od října 2016. Někteří ekonomové se domnívají, že zařazení jüanu do SDR (měnová a účetní jednotka MMF) výrazně podpoří čínskou ekonomiku, protože povede k posílení zahraniční účasti na čínských finančních trzích.

Mezitím vedení Ruské federace dokázalo svou předvídavost, když bylo schopné přijmout správnou a dlouhodobou strategii, bořící základy systematického terorismu, který nezná hranic. Terorismu, který se stal hrozbou pro národní bezpečnost všech zemí bez výjimky. „Kdyby nebylo leteckých náletů Ruska, požár terorismu by se rozhořel i dále, včetně RF, jelikož Rusko je jedinou zemí, která může hrát roli alternativního pólu. To je to, co znepokojuje země, které jakoby bojují proti terorismu, ale ve skutečnosti ho tajně podporují. Mezi tyto země patří USA, Turecko, Saudská Arábie a Katar.
Turecko zvolilo „špinavou" roli v syrské krizi. 

Saúdská Arábie podporuje rozšiřování islamismu, a tím i terorismus. Díky penězům z ropy. Státy Perského zálivu financují miliardami dolarů mešity v zahraničí, včetně Evropy, i radikální kazatele v nich. Z původní snahy ideologicky se postavit nacionalismu a komunismu se nakonec vyvinula podpora teroristických organizací. Dnes tyto organizace ohrožují i samotný saúdský stát a zároveň Saúdové ztrácí podporu Západu. Proto letos oficiálně odsoudili radikální islamisty, kteří se přidali k teroristům, a dokonce vytvořili spolu s dalšími muslimskými zeměmi koalici pro boj proti terorismu. Zejména muslimskému. V šíření radikálního islámu ale zatím problém nevidí.

Mnozí naši občané zatím netuší, že v mnoha městech Turecka byl uvalen zákaz vycházení a lidé tak nemohli svobodně vycházet ze svých domovů. Při tom probíhala i bombardování a lidé, kteří byli zraněni, se nemohli dostat do nemocnice. Voda a elektřina byla vypnutá. Je to nevyhlášená válka, kterou Turecko vede se svým kurdským civilním obyvatelstvem ve městech po celém jihu a východu země.

Rok 2016 pravděpodobně přivede Turecko k občanské válce. V této zemi žije 20 milionů lidí bez jakýchkoliv základních lidských práv, bez politických práv. Tito lidé jsou nuceni asimilovat se na tureckou kulturu, jazyk a literaturu. Kurdové říkají, že už toho mají dost a chtějí místní autonomii.

Evropa může očekávat další nekontrolovaný příval nelegálních migrantů. Rozpad Libye bude v roce 2016 podle mého názoru pokračovat a Západní země se budou snažit zasáhnout do tamní politické situace. Bude pokračovat válka v Jemenu s podporou Saúdské Arábie. V Sýrii možná dojde k potlačení teroristů, kteří budou prchat do Turecka a Libye. Válka se tak bude neustále přelévat z místa na místo. 
Studená válka mezi Západem a Ruskem bude pokračovat i přes proklamovaná politická prohlášení o spolupráci. Nekoordinovaný boj proti terorismu může přinést konflikt USA a NATO s Ruskem. Podle analytika Kollera je to sen amerických elit, zvláště pokud by ztráty a náklady nesla Evropa. Tu by se následně dařilo ještě pohodlněji islamizovat a kolonizovat. 

V roce 2016 bude čínská měna přijata do koše světových měn a čínský ekonomický i vojenský vliv bude narůstat. Svět bude pomalu opouštět od dolaru, země budou více obchodovat ve vlastních měnách a jüanech. Spousta afrických, kdysi prosperujících, i když zkorumpovaných, exportérů ropy se ocitla v situaci kolapsu petrodolaru, a když přitom centrální banky od Nigérie, přes Angolu a Etiopii až po Mosambik bojují za ochranu svých měn před hyperinflací, tak přitom zastavují cirkulaci US dolarů ve svých ekonomikách, což vede k urychlování ekonomického kolapsu. Čína nabídne obchod a záchranu v podobě pomoci a obchodu v jüanech. Zimbabwe se přijetím čínského jüanu za svou měnu stává první africkou kolonií Pekingu a to je pro Peking ohromná zpráva.

S určitostí lze očekávat nárůst protestů proti TTIP- Transatlantické obchodní a investiční partnerství ( z anglického názvu The Transatlantic Trade and Investment Partnership ; také známé pod názvem Transatlantická zóna volného obchodu. Očekávalo se, že text dohody bude dokončen do konce roku 2014, ale termín byl nakonec posunut na rok 2015. 7. ledna 2015 zveřejnila Evropská komise sadu materiálů k dohodě TTIP včetně textů některých navrhovaných částí dohody. Evropské komisi je odpůrci TTIP vyčítáno zatajování informací z jednotlivých jednání. Evropská komise se snaží svou pověst napravit zveřejňováním průběžných výstupů z jednotlivých kol jednání a dalších dokumentů. Merkelová volá po urychleném přijetí dohody TTIP a dá se tedy očekávat, že i přes odpor široké veřejnosti bude podepsána. Tip byla některými politiky podepsána, ale ještě nedošlo k její ratifikaci – závaznému potvrzení.

Volby prezidenta USA v roce 2016 se budou konat v úterý 8. listopadu 2016, jakožto 58. nepřímé volby prezidenta Spojených států v pořadí. Zvolený kandidát nahradí prezidenta Baracka Obamu, jehož funkční období uplyne 20. ledna 2017. Třetí kandidaturu mu neumožňuje XXII. dodatek Ústavy, jenž stanoví, že každý prezident může úřad vykonávat nejvýše dvě volební období. V čele všech amerických předvolebních průzkumů stojí miliardář Donald Trump. Tato nová hvězda, je zdá se americkým establishmentem nenáviděna. Ať už cokoliv řekne nebo udělá, americká média upřednostňují raději Jeba Bushe a Hillary Clintonovou. 

Na závěr je už jen nutno říct, že ať už bude zvolen kdokoliv, nejen Ameriku čeká velká katastrofa. Rozklad americké společnosti není znázorňován už jen během předvolebních debat, ale také bohužel při politické podpoře celebrit, freelancerů, politiků a v poslední řadě pracující třídy. Jakákoliv americká ideologie, ať už konzervativní nebo libertariánská, selhává v tom podstatném – v zajištění míru a bezpečnosti ve světě, v korporatismu a v poslední řadě vytvoření zdravé a bystré společnosti. Z celé řady kandidátů vychází tedy jasný závěr – blíží se ohromná katastrofa. Ať už bude Amerika „skvělá“ nebo ne, myšlení zbytku světa jen těžko změní. Vždy a všude bude země vnímána jako zlo.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře