Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko se stalo hrdou velmocí

Po neslavném vládnutí prezident Borise Jelcina nastala nová éra v ruských dějinách. Po Jelcinově abdikaci se jeho nástupcem stal dosavadní premiér Vladimír Putin. Po létech úpadku a propadu Ruska začalo období jeho vzestupu, kdy se opět Rusko začalo měnit na hrdou velmoc.

Po odstoupení Jelcina se Putin stal na počátku roku 2000 nejdříve prozatímním a pak řádně zvoleným prezidentem. Postupně se pustil do reforem jejichž cílem bylo stabilizovat zemi, učinit jí nezávislou na zahraničním vměšování a vrátit Rusku statut respektované velmoci.

 

  • rusko-se-stalo-hrdou-velmoci



Putinova politika vůči oligarchům by se dala vyjádřit slovy. „Nepodnikejte žádné kroky proti ruským národním zájmům a můžete si nechat co jste nakradli“. Jeden muž to porušil. Jmenoval se Chodorkovský tím, že chtěl převést ohromný pro Rusko strategický majetek své firmy Jukos do zahraničí. Byl zatčen a odsouzen k řadě let vězení.

Úspěchy Putinovi vlády jsou pozoruhodné, ať má na Putina kdokoli jakýkoli názor.

„Putin za 12 let své vlády zvýšil rozpočet Ruska 12krát, rozpočet na armádu 30krát, hrubý domácí produkt 12krát. Rusko se probojovalo z 36. místa ve světě v žebříčku HDP na 6. místo. Zlaté státní rezervy zvětšil 48krát. Navrátil pod Ruskou jurisdikci 256 zdrojů nerostných surovin (zůstalo vrátit ještě 3). Zrušil "liberální" jednostranné smlouvy o rozdělení produkce. Znárodnil 65% ropného a 95% plynového průmyslu a mnohé jiné odvětví. Vyzvedl průmysl a zemědělství (Rusko 5. rok za sebou je na 2 - 3 místě ve světě v exportu obilovin, dokonce předběhlo i USA, které jsou dnes na 4 místě).Zvýšil průměrně platy v rozpočtové sféře 18,5krát. Průměrně důchody se zvýšily 14 krát.Podle oficiálních údajů je nezaměstnanost v Rusku na úrovni 5%. Je to o polovinu méně než v USA a pětkrát méně než v některých zemích Evropy. Pracovní agentury v Rusku mohou práci na rozdíl od nás práci pouze zprostředkovat, ne lidi zaměstnávat. Rusko zakázalo na svém území pěstovat geneticky upravené plodiny a také herny (hazard).“ 

Ať si o Putinovi myslíme cokoliv, kope za svojí zem na rozdíl od všech vládců západních zemí, kteří kopou daleko více než za občany své země za bankéře a nejrůznější nadnárodní společnosti. Na rozdíl od západních politiků, kteří jsou jen loutkami v rukou globálních elit má Putin reálnou moc ve svých rukou.

Bloger Matouš píše: „Osobně považuji Putina i přes jeho chyby za nejschopnějšího z řad současných evropských a možná i světových politiků. Překonává je šíří svých znalostí, taktickým a strategickým myšlením, jasným pojmenováváním problémů. Putin tak navazuje na několik výrazných osobností ruských dějin spojených s posílením Ruska jakými byli Alexandr Něvský, Ivan III, Petr Veliký, či premiér carského Ruska z počátku 20.stol. Petr Stolypin.“

Není bez zajímavosti, že po vojenské podpoře Sýrii a diplomatickém jednání ohledně nově vznikající koalice států, které bude sloužit k boji proti IS, celý svět netrpělivě očekává vystoupení prezidenta Ruska Vladimíra Putina na zasedání Valného shromáždění OSN 28. září.

Mezitím Washington přehodnocuje svůj kurz a přistupuje na to, co bylo ještě před několika týdny nemyslitelné: domluvit se s Ruskem na diplomatické a vojenské úrovni v postupu v boji proti IS.
Bez silného Putina a rázných kroků RF by se to nikdy nestalo. RF prostě donutila Washington k jednání.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře