Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ropy je dostatek a konkurence veliká.

I v otázce zásob ropy vám lžeme... ropy je dost na dalších 200-300 let, tvrdí nyní odborné komise.

V roce 2012 studie amerického výzkumníka Leonarda Maugeriho tvrdila, že ropy je dostatek a díky novým způsobům těžby jí bude na trhu tolik, že může způsobit propad cen. Dobývání ropy z hornin a větších hloubek ale podle studie nebude znamenat zdražování, spíše naopak. Ekonomickým předpokladem nové produkce tohoto desetiletí je cena ropy kolem 70 dolarů za barel. Předpověď se tedy blíží současné ceně.

  • ropy-je-dostatek-a-konkurence-velika


Výzkumník předpokládá, že ceny ropy zůstanou do poloviny desetiletí vysoce rozkolísané. Možné je, že kvůli slabé globální ekonomice a rostoucí nabídce ropa výrazně zlevní, politické otřesy ji ale mohou také zdražit.

Přiznám se, že k napsání tohoto článku na svůj blog a k hlubšímu zamyšlení se nad těžbou ropy a politikou OPEC, mne přivedl komentář pana Erica Cartmanna k mému článku - Rubl vstal z popela. Levná ropa a náklady na těžbu alternativních zdrojů. Ještě nedávno nám všichni velcí hráči tvrdili, že ropy je nedostatek a že ropná pole brzy vyschnou. Opak je pravdou...

Nehledejme za snížením ceny ropy konspirační teorie

Je to prosté. Od roku 2014 byla nabídka ropy mnohem vyšší než poptávka po ní. Nic víc a nic méně.

V roce 2013 bylo na celém světě vytěženo celkem 4 117 Mt ropy, z čehož téměř 40 % bylo vytěženo v Saudské Arábii, Ruské federaci a USA. Zbylých 60 % je rozloženo mezi země jako Kanada, Kuwait, Venezuela a země blízkého východu.
Ke konci roku 2014 byla světová nabídka ropy na cestě k tomu, aby značně převýšila aktuální poptávku.

V podstatě došlo k velice rychlým změnám, které vyvolaly klesající trend. Vysoké ceny ropy pobídly USA a Kanadu k těžbě na nových ložiscích, kde byla těžba náročnější (např. břidlicová ložiska v Severní Dakotě a další v Albertě). Na druhé straně došlo v posledních letech ke snížení poptávky po ropě v Evropě, Asii a USA díky slabší ekonomice a novým pravidlům s ohledem na energetickou účinnost zařízení. Ke konci roku 2014 byla světová nabídka ropy na cestě k tomu, aby značně převýšila aktuální poptávku. Velké množství ropy bylo skladováno na pozdější doby a po uvolnění zásob v září 2014 začaly ceny ropy prudce padat.

Situace v Rusku získává v současné době nejvíce pozornosti. Hospodářství země je z velké části závislé na produkci ropy a zemního plynu (z výnosů z prodeje ropy je postaven ze 45 % státní rozpočet). Pro zemi jsou poklesy cen výraznou změnou k horšímu. Po pádu cen ropy ke dnu se
objem ruské ekonomiky sníží o 4,5 % v příštím roce, pokud ceny zůstanou na hranici $60 za barel.
Ještě v prosinci padal rubl kvůli sankcím a levné ropě strmě dolů a některá ruská i světová média psala o kolapsu Ruska a možném pádu vlády. Nestalo se ani jedno ani druhé.
Rusové podnikli mnohá opatření na podporu své ekonomiky a paradoxně jim sankce mohou dopomoci k nezávislosti a rozkvětu.

Kartel OPEC

Kartel organizace OPEC byl během své historie úspěšný - dokázal členským zemím zajistit ohromné zisky ze vzrůstajících cen ropy (ty se od založení organizace několikanásobně zvýšily). Na podzim roku 1973 OPEC záměrně snížila těžbu ropy (o asi 5%), aby mohla její cenu ovlivňovat ve svůj prospěch, a zároveň vyhlásila embargo na vývoz ropy do zemí, které podporovaly Izrael během Jomkipurské války (hlavně USA a Nizozemí) a odstartovala tak první a prozatím největší ropný šok. Ceny ropy se tehdy zvýšily na čtyřnásobek.

Připomeneme si, že v OPEC je 12 zemí: Írán, Irák, Kuvajt, Saudská Arábie, Venezuela, Katar, Libye, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Nigérie, Ekvádor a Angola. Společnost má sídlo ve Vídni.

Za levnou ropou stojí zřejmě její nadprodukce a kartel OPEC toho pouze využívá

OPEC zřejmě pouze využívá přirozeného propadu cen, aby zlikvidoval břidlicovou konkurenci.
Podle Reuters: OPEC očekává bankrot amerických ropných společností v 1. čtvrtletí roku 2015
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) očekává, že pokles cen ropy způsobí bankrot amerických společností, které těží ropu na šelfu. Podle agentury Reuters jsou členové OPEC přesvědčeni, že zruinování Ameriky je jen otázkou času, protože k dnešku situaci zachraňují pojistky, které dočasně kryjí ztráty z pádu cen ropy. Proto OPEC i za cenu vlastních ztrát nehodlá těžit méně, aby stouply ceny ropy. Naopak si jsou vědomi, že mnohé společnosti v USA jsou pojištěny do začátku roku 2015, jen některé do konce roku 2015. Na základě toho OPEC netrpělivě očekává shrnutí výsledků 1. čtvrtletí, kdy by již mohly být vidět výsledky politiky, která předpokládá "samoregulaci trhu." A ty výsledky se opravdu dostavily.
Hra, kterou OPEC začal hrát – samozřejmě čirou náhodou! – od doby, kdy se ukázalo, že Rusové zřejmě ustojí ukrajinskou krizi a nepodaří se je strategicky zatlačit do defenzivy (červen 2014), je hrou pro velké hráče, kteří se v ní umí orientovat.
Kartel vývozců ropy OPEC udržuje vysokým objemem těžby nízké ceny ropy na trhu. Nepřiznaným důvodem je snaha eliminovat nové hráče na trhu, jimiž jsou američtí těžaři z břidlic.

Celá rovnice je o to komplikovanější, že dodavatelé, kteří po roce 2011 vypadli a způsobili tak dlouhodobé zvýšení cen, zejména Libye a Irák, se nyní vracejí na trh s celkovým výkonem asi 3 milionů barelů ropy denně a cenu dále tlačí dolů.

Rusko musí omezovat rozpočtové výdaje, aby kompenzovalo výpadky v příjmech způsobené poklesem cen ropy a nepříznivým vývojem ekonomiky. Ale není to pouze Rusko, které se omezuje. Jsou to stejně tak i členské země OPEC.

Rusko tedy ztrácí údajných 100 miliard dolarů ročně kvůli nízkým cenám, ale není to nutně kvůli americkému komplotu. Je to spíše souhra mnoha faktorů a také sledování vlastních zájmů ze strany řady zemí. Navíc mimo Ruska ztrácí také všechny země kartelu OPEC jak popíši níže.

Bloomberg zdůrazňuje důležitost kroků vedoucích ekonomických struktur v RF, obzvláště pak hlav Centrální banky RF a Ministerstva financí RF. Ve značně složité situaci se jim podařilo vystříhat se hrubých chyb a zachovat ruskou ekonomiku otevřenou, poznamenává vydání a zdůrazňuje, že Rusko i nadále zůstává velkou tržní ekonomikou, kterou nelze zničit s pomocí několika skromných omezení.

„Ne nadarmo Institut CFA, mezinárodní asociace profesionálů ve sféře investic, který v roce 2015 provedl hodnocení nálad investorů, označil Rusko za jeden z předních trhů z hlediska investiční přitažlivosti, v jedné řadě s USA, Čínou a Indií", připomíná Bloomberg.

Kolik ztratily v tržbách jednotlivé země OPEC?

Plánované zasedání OPECu by se mělo konat 5. června. V roce 2014 inkasovali OPEC na příjmech z čistého exportu komodity o 11% méně. Dneska bychom si pověděli, jak je tento pokles v příjmech rozložen mezi jednotlivé členy.

V březnu vyprodukovala Saudská Arábie, jakožto největší členská zamě, nový rekord 10,3 miliónů barelů za den. I přes zvýšenou produkci, způsobil pokles cen v roce 2014, snížení exportních příjmů o 10% na 246 miliard USD.

Druhý největší producent OPECu Irák inkasoval 87 miliard a pokles příjmu z prodeje do světa činil jen 2%, avšak příjmy klesají již druhým rokem.

Kuvajt s exportními příjmy 81 miliard USD v roce 2014 zaznamenal pokles o 10%.

Spojené Arabské Emiráty zaznamenaly příjmy z prodeje komodity 53 miliard USD a pokles o 7% meziročně.

Tyto čtyři země pak postupně od roku 2009 zaznamenávají stabilní nárůst produkce:

Katar zaznamenal obrovský pokles příjmů z prodeje ropy téměř o 40% v roce 2014. Nicméně je rovněž největší světový exportér kapalného zemního plynu (LNG).

Africké Alžírko a Angola s příjmy 48 a 24 miliard USD v podstatě zůstali meziročně na svém. Stejně tak nejmenší producent OPEC Ekvádor, který dosáhl vývozních příjmů 10 miliard USD.

Libye jakožto země s geopolitickými problémy, vydělala z exportů jen 9 miliard USD a zaznamenala obrovský pokles 50%.

Země, které potřebují cenu ropy kolem 100 USD za barel Nigérie a Venezuela, obě s exportními příjmy 77 a 58 miliard USD v roce 2014 propadly o více jak 30% meziročně.

I když tedy se zdá fundamentálně, že k poklesu by mohlo opětovně po nedávném retracementu dojít, tak otázkou zůstává, jak dlouho si nechá pokles příjmů z vývozů OPEC líbit. Možná uvidíme už 5. června co bude dál. Navíc, zasedání OPEC ve Vídni se má zúčastnit podle zpráv i nečlen OPEC Rusko. O co tam půjde se můžeme pouze vzdáleně dohadovat. Samozřejmě se bude vyjednávat o ceně ropy.

Ekonomika řady rozvojových zemí, mezi něž patří kromě Ruska Írán, Venezuela, Ekvádor, Nigérie a Alžírsko, je bezprostředně závislá na vysokých cenách na černé zlato. Tyto země proto žádají monarchie Perského zálivu, aby těžbu ropy omezily. Ty ale, soudě podle všeho, ustoupit nechtějí. Jsou samozřejmě také zcela závislé na ropě, ovšem náklady spojené s těžbou ropy na Blízkém východě se nacházející mnohdy na desetidolarové hranici.

Podle mínění většiny ruských expertů se ale přece jen začne cena ropy vracet k hranici 80 dolarům. Mohli bychom se přít o tempu tohoto procesu, ale ropa nemůže být v soudobém světě levná.

Popravdě hlavní informace, kterou nám dává posledních deset let (viděných jako celek), zní tak, že suroviny je dost a kapacit také. OPEC si nemůže dovolit omezit těžbu tak, aby to opravdu vyvolalo šok. Navíc by to byl bumerang.
Rozhodnutí arabských šejků udávajících tón OPEC není bojem o současné těžební kapacity a současný podíl na trhu (i když v jistém smysl i to platí), je to především jejich boj o kapacity budoucí. Pokud se v příštích desetiletích má ropa udržet dostatečně vysoko nad oněmi čtyřiceti dolary za barel, o kterých mluví jako o přijatelně rentabilní ceně Američané u svých břidlic, pak nynější cena nesmí příliš vzrůst. Další období drahé ropy by vedlo k přílivu agresivních investic do těžby. A to by také znamenalo, že se významně zvýší nebezpečí zhroucení cen.

Země exportující ropu (primárně OPEC) dlouhodobě konvertovaly dolary přijaté za ropu do amerických vládních dluhopisů, případně za ně kupovaly jiná aktiva, třeba luxusní nemovitosti.

Pokles ceny ropy tuto poptávku nejen změnil, ale ta prakticky vymizela. Tím ale klesla i likvidita výše zmíněných trhů. Země OPEC očekávají pokles tržeb za export ropy skoro o cca 350 miliard dolarů. Na druhou stranu, stejnou sumu ušetří země, resp. firmy a občané zemí, které jsou nuceny ropu z těchto zemí dovážet. Ti však sotva nahradí země OPEC na globálních finančních trzích.

Klesají například devizové rezervy Saúdské Arábie – země z nich nejspíše „vybírá“ peníze, aby nahradila výpadek způsobený nízkými cenami ropy – 20 miliard dolarů za měsíc není malá částka. A z rezerv vybírají peníze i další země postižené poklesem ceny ropy a zemního plynu (zde například Alžírsko, které je jedním z největších exportérů této komodity na světě). „Výběr“ zemí OPEC z jejich devizových rezerv se pro letošek odhaduje na 200 miliard dolarů.
Jak moc se to promítne na globálních finančních trzích, ukáže až čas.

Lež o vysychajících zdrojích ropy

I v otázce ropy nám lhali... ropy je dost na dalších 200-300 let jak tvrdí nyní odborné komise.
O nedostatku ropy a brzkém vyčerpání zdrojů se záměrně rozšiřovali fámy, aby ceny ropy zůstávaly vysoko...
Dnes toto tvrzení nelze obhajovat, protože jsou objevovány nové a nové zásoby ropy.
Rychlost objevování nových ložisek zemního plynu a ropy je neuvěřitelná. Nové objevy jsou hlášeny každý týden, možná obden. Velikost ložisek je taková, že se o tom investorům před deseti lety mohlo jen zdát. S každým novým objevem je stále složitější a složitější udržet si přehled o nejperspektivnějších možnostech investování. Objevují se nové těžební firmy, které se chystají velkým hráčům pořádně zatopit, nebo se jedná o startovní byznys s cílem nechat se velkými hráči odkoupit.

V roce 2012 se hlavní objevy odehrávaly v Keni, Mozambiku, Angole, Ghaně a na Pobřeží slonoviny. Kromě Pobřeží slonoviny, Brazílie a Severního moře se objevy odehrály v oblasti Mexického zálivu.
Není pochyb, že pod jižní Anglii jsou ukryty miliardy barelů ropy, nicméně jak moc může být jejich těžba technicky či ekonomicky výhodná, to zůstává nejisté.

Britská společnost UK Oil & Gas Investments nalezla nedávno v blízkosti letiště Gatwick 100 miliard barelů ropy. Akcie firmy stouply o 329 procent.
Další ropná ložiska byla nalezena na severu Ruska v Kanadě, Izraeli a dokonce i na Kubě...

Ropy je tedy dost na dalších 200-300 let, jak nyní tvrdí odborné komise. Konkurence je ovšem veliká.

Zdroj: http://proinvestory.cz/kolik-ztratily-v-trzbach-jednotlive-zeme-opec

http://byznys.ihned.cz/c1-63833980-britove-objevili-miliardy-barelu-ropy-u-letiste-gatwick-akcie-firmy-stouply-o-329-procent
http://www.nasepenize.cz/arabove-se-zblaznili-proc-drzi-cenu-ropy-tak-nizko-odpoved-je-jednoducha-12485

http://cz.sputniknews.com/svet/20150330/184989.html#ixzz3ZjDHjJ7e
http://ekonomika.idnes.cz/studie-o-rustu-tezby-ropy-a-propadu-cen-fcd-/eko-zahranicni.aspx?c=A120701_165423_eko-zahranicni_spi

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře