Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Mýtus o škodlivosti autoerotiky zbořen

Emil Kalabus

Dnešní blog bych zařadil do sekce speciálů CFP a bude opět trošičku kontroverzní, protože o tématu, kterým se budu zabývat se ve společnosti příliš nehovoří. Jsem si vědom, že téma je i v naší postmoderně pro mnoho občanů důvodem k naběhnutí ruměnce na tváři, ale...

Představte si, že by 97 procent populace trpělo slepotou, chronickou slabostí, sníženou inteligencí, neplodností nebo šílenstvím. Připadá vám to jako nereálná vize z apokalyptického thrilleru?
Pokud by měli pravdu duchovní, učitelé, lékaři, kteří se v minulém a předminulé století zabývali psaním příruček sexuální výchovy, byl by tento obraz společnosti smutnou realitou. Všechny výše zmíněné poruchy podle nich totiž měla způsobovat masturbace, které se pravidelně věnuje většina dospělé populace. Zatímco mužům podle moralistních spisků hrozila hlavně slepota a neplodnost, pro dívky a mladé ženy mohly být chvilky věnované autoerotice vstupenkou do blázince.

Časy se mění. V dnešní době už vám asi nikdo nebude tvrdit, že když se budete věnovat autoerotice, přijdete o zrak nebo zešílíte. Sexuální revoluce ve dvacátém století zbořila většinu tabu. Dopřávat si autoerotiku je považováno nejenom za zcela normální, ale dokonce i zdraví prospěšné.

  • mytus-o-skodlivosti-autoerotiky-zboren


Pravda, stoupenci některých náboženství mají stále ještě jiný názor, ale i jejich argumentace se oproti minulosti značně zmírnila. Rozšířené předsudky a pověry o masturbaci mizí díky otevřenému šíření informací o sexuálních aktivitách. V časopisech a na internetu najdete zcela běžně (to se týká hlavně žen) návody „jak na to“, v sex shopech si zase můžete vybrat z opravdu velké škály pomůcek, které zaručují obzvlášť intenzivní prožitky.

Masturbace je normální součástí sexuálního vývoje. Většina expertů souhlasí s tím, že je, bez ohledu na věk, zdravým vyjádřením sexuality.

McKinleyho zdravotní centrum při University of Illinois se výzkumem masturbace zabývá dlouhodobě. Jako sebeukájení či onanii lze označit jakékoli dráždění vlastních pohlavních orgánů kvůli potěšení. Podle lékařů masturbace ulevuje od stresu, uklidňuje před spánkem a navíc buduje pozitivní vztah k vlastnímu tělu.
Masturbace je ale také velmi důležitá pro zdravý psycho-sexuální život v době, kdy člověk nechce nebo z nejrůznějších příčin nemůže mít sexuálního partnera.
Zlepšuje sexuální funkce, neboť prokrvuje pohlavní orgány, zásobí je krví a kyslíkem, může být léčbou různých sexuálních poruch a ženám pomáhá dosáhnout orgasmu. U mužů naopak pomáhá zvládat předčasnou ejakulaci a učí ovládat vlastní vzrušení.

„Neexistují žádné škodlivé vedlejší účinky masturbace,“ tvrdí odborníci z McKinleyho lékařského centra.

A rozhodně prý neplatí mýty, že masturbují jen lidé bez sexuálních partnerů či ti, kteří jsou společensky vyřazení. Masturbace nevede k žádným fyzickým a psychickým chorobám, neškodí jedinci ani partnerskému sexu.

Podle celosvětových statistik pravidelně onanuje devadesát pět procent mužů a osmdesát devět procent žen. Češi jsou buď méně náruživí, nebo se ke svým masturbačním aktivitám nechtějí přiznat: v národním výzkumu sexuologů Petra Weisse a Jaroslava Zvěřiny se totiž k masturbaci přihlásilo třiaosmdesát procent mužů a padesát procent žen. Češi masturbují průměrně šestkrát do měsíce, jejich partnerky čtyřikrát. 

Vědci přitom stále objevují nové a nové zdravotní přínosy, které pravidelná masturbace má. Až se příště rozhodnete pro příjemnou chvilku, prospějete svému zdraví na těchto frontách.

1. Prevence rakoviny

Studie z roku 2003 skutečně dokazuje, že muži, kteří pravidelně masturbují, trpí méně často rakovinou prostaty. Je to proto, že toxiny způsobující onemocnění se vyplaví při každé ejakulaci. Podobně to platí u žen. Ženy, které masturbují, snižují riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Podle odborníků má masturbace největší ochranný vliv ve věku od dvaceti do třiceti let.

2. Posilovač imunity

Masturbace vlastně vytváří prostředí, které podporuje imunitu. Ta chrání naše tělo před různými vlivy okolí, infekcemi atd. V mužském těle se při ejakulaci vyplavuje hormon kortizol v malých dávkách. Jedná se o hormon, který zvyšuje pohotovost organismu při zátěžových situacích a stresu. 

3. Lék na sexuální dysfunkci

Sexuální dysfunkce může trápit jak ženy, tak muže. Nejčastějším problémem u mužů je, aby po dobu aktu byla erekce dostatečně pevná. Dalším problémem může být také předčasná ejakulace. Díky masturbaci se učíte mít to pod kontrolou! Stejně tak jako ženy objevují svá místa a učí se dosáhnout orgasmu, protože ne vždy se jim to při sexu podaří. 

4. Zlepšuje náladu a redukuje stres

Při masturbaci (a samozřejmě i sexu) se vyplavují některé hormony, které v nás budí dobré pocity. Například hormon oxytocin, který má blahodárné účinky (především redukuje deprese) a uvolňuje se i při hlazení a dotyku. Často je nazýván také hormonem lásky a věrnosti. Budí v nás pocit pohody. Dopamin povzbuzuje tělo i ducha. Při masturbaci se nám zrychluje srdeční tep a stahujeme svaly. Díky tomu všemu se do těla vyplavují látky, které nás prostě naladí. Díky pravidelné onanii máme také kvalitnější spánek.

5. Kardiovaskulární cvičení

Závěry studie zveřejněné v roce 2006 v magazínu Biological Psychology zase dokazují, že masturbace má příznivý vliv na naše srdce a krevní tlak. Každá sebeuspokojovací epizoda totiž představuje účinné kardiovaskulární cvičení.

Posilujeme tak srdce, snižujeme krevní tlak a zlepšujeme kondici svých cév. Odborníci předpokládají, že je to důsledek vyplavování endorfinů, k němuž dochází po dosažení vyvrcholení. Bonusem je navíc dokonalá relaxace a zlepšení nálady, které nám endorfiny zajistí.

Dlouhodobě se ví, že je masturbace zdravá a všechny mýty o její škodlivosti byly vyvráceny. 

Podle výzkumů amerických vědců je na souložení, masturbaci, sledování pornofilmů nebo sexu přes internet závislých asi pět procent dospělých.
Být závislý znamená ztratit v určitém ohledu kontrolu nad svým životem, stát se otrokem něčeho, co by třeba v jiné situaci mohlo být dokonce zdrojem radosti. A právě v onom zdroji radosti se dá nejlépe najít odpověď na otázku, kdy se z masturbace stává závislost.

Záliba v rozkoši člověku závislost na masturbaci či na sexu nepřivodí. Pokud máte velkou sexuální apetenci, není důvod se znepokojovat. Jestli se ale pravidelně dostáváte do situací, kdy „nechcete, ale stejně musíte“, bylo by dobré navštívit psychologa nebo sexuologa. Je totiž obrovská škoda, když se sexuální život změní ze zdroje radosti na zdroj deprese a rozčarování.

Autor článku je zdravotník


Zdroj: http://www.vitalia.cz/clanky/kdy-je-masturbace-normalni-a-kdy-uz-ne/#ixzz3wZrrd08c

http://xman.idnes.cz/masturbaci-ke-zdravejsimu-srdci-i-redukci-stresu-fbs-/xman-sex.aspx?c=A100329_135708_xman-sex_fro

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře