Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kaddáfího bratranec varuje Evropu

Libye je dlouhodobě považována za pomyslnou křižovatku v cestách uprchlíků za novým životem v Evropě. Na vycestování zde čekají uprchlíci zejména ze Sýrie a Eritrey.

Dne 10. září mi vyšel na CFP úspěšný článek s názvem - Kaddáfí varoval Západní země před opravdovým džihádem.
Citoval jsem v něm tehdejšího libyjského vůdce Muamara Kaddáfího, který v březnu roku 2011 přednesl své poselství Západním zemím:

  • kaddafiho-bratranec-varuje-evropu


"Volba je mezi mnou a islamismem. V druhém případě se Evropa vrátí do dob Barbarossy. Snažím se, aby jste pochopili, že pokud se budete snažit Libyi destabilizovat, oslabit, povede to k velkému zmatku a pak vám na dveře začne klepat džihád, začne klepat od Středomoří. Situace je opravdu vážná a je v sázce bezpečnost celé Afriky i Evropy, cožpak to představitelé Evropy nevidí?"

Dnešní blog nepíši proto, abych se zde opakoval, ale abych přinesl nové aktuální varování.

Bratranec svrženého libyjského vůdce Ahmed Kaddáf al-Dam tvrdí, že další uprchlickou vlnu spustí vyostřující se situace v regionu a strach místních obyvatel z islamistů, píše server The Independent. Stačí se podívat na nedávný úprk bezmála 26 tisíc Egypťanů, kteří Libyi opustili krátce po zveřejnění videa Islámského státu s vraždou 21 egyptských koptů. Egypt už předtím vyzval své občany, aby Libyi z bezpečnostní důvodů opustili.

Bratranec Muamara Kaddáfího, Kaddáf varuje, že mezi statisíci uprchlíků zcela jistě bude i mnoho stoupenců Islámského státu, kteří plánují velké teroristické útoky v Evropě. „Je mezi nimi spoustu teroristů, 10 až 50 v každém tisíci uprchlíků. Směřují do celé Evropy. Během jednoho až dvou let můžete očekávat další 11. září,“ sdělil Kaddáf v narážce na útoky ve Spojených státech v roce 2001.

Jeho katastrofické scénáře tím nekončí. Libyjští ozbrojenci věrní Islámskému státu podle něj ukořistili na šest tisíc barelů uranu, který byl původně pod dohledem vládních vojsk ve městě Sabhá v jihozápadní Libyi. „Nejsou hloupí, ví, jak si vydělat peníze. Určitě se ho (uran) pokusí prodat,“ uvedl Kaddáf pro server Daily Mail.

Odhaduje se, že Islámský stát má v Libyi k dispozici až 800 bojovníků, kteří tam rovněž absolvují výcvik. Organizace minulý týden pohrozila, že se Libye stane výchozím bodem pro útoky v jižní Evropě, kam prý Islámský stát vyšle své bojovníky. Některé země začaly hovořit o možné intervenci a Islámský stát na to zareagoval hrozbou zejména vůči Itálii.

Dvaašedesátiletý Ahmad Kaddáf al-Dam stál dekády v čele libyjské diplomacie. Po revoluci odešel do sousedního Egypta. Dnes má v plánu usmířit znepřátelené strany v Libyi.

Kaddáf je podle politologů úzce spjat s vládami celé řady afrických zemí, mimo jiné Maroka, Egypta, Alžírska, Saúdské Arábie či Spojených Arabských Emirátů. Volá po národním usmíření a tvrdí, že je v kontaktu se všemi znepřátelenými stranami libyjského konfliktu. 

Podle politologa Hafeda al-Ghwella není jeho plán bez šance. „Kaddáf má stále obrovský vliv v řadách bývalých vládních figur včetně těch, které jsou stále v armádě. Vliv má také v kmenech, které byly věrné Kaddáfímu,“ uvedl al-Ghwell pro server The Africa Report.

Kaddáf je tedy nová naděje na usmíření Libye.

Nové události napovídají, že politici si začínají být vědomí aktuálního nebezpečí. Německo a další státy Schengenu uzavírají hranice. 

Německo navíc pošle do Středomoří lodě s 950 vojáky, kteří se zapojí do evropských operací proti pašerákům lidí. Vyslání vojáků schválila vláda kancléřky Angely Merkelové, ale tento krok ještě vyžaduje souhlas Spolkového sněmu. Vládní konzervativci a sociální demokraté však v něm mají výraznou většinu a očekává se hladké potvrzení návrhu.

Do operace proti pašerákům, kteří se snaží přepravit uprchlíky přes moře z Afriky do Evropy, by se němečtí vojáci podle představ vlády měli zapojit v říjnu. Jejich úkolem bude vyhledávat a zabavovat lodě pašeráků, případně ničit tato plavidla i tajná přístaviště. Německé lodě by se měly pohybovat mezi Sicílií a tuniským a libyjským pobřežím. 

Chtělo by se říci - konečně se Evropa rozhoupává, aby chránila sama sebe...
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kaddafiho-bratranec-varuje-evropu-pred-uprchliky-a-terorismem-p71-/zahranicni.aspx?c=A150303_112658_zahranicni_ert

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/boj-s-paseraky-nemci-vyslou-do-stredomori-skoro-tisic-vojaku_355922.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře