Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Je cena zlata na světovém trhu manipulována?

Mezi analytiky a obchodníky z trhu drahých kovů je veřejným tajemstvím, že trhy zlata a stříbra jsou intenzivně manipulovány, zejména směrem dolů. Cena obou kovů je tak tlačena různými západními finančními entitami v procesu, který by způsobil rozsáhlejší skandál než manipulace sazby LIBOR.


Možná Vám také vrtá hlavou, proč cena zlata v posledních 2 letech poklesla, přestože poptávka po zlatě je opravdu robustní, hlavně z Číny a Indie. Rusko také nijak nezaostává.

  • je-cena-zlata-na-svetovem-trhu-manipulovana


Čína a Rusko zaujímají první a třetí místo v seznamu světových výrobců zlata. JAR, která společně s nimi vstoupila do BRICS a v roce 2006 byla největším výrobcem zlata, je teď na sedmém místě, zatímco Uzbekistán, člen Šanghajské organizace spolupráce, zaujímá osmé místo. Podle slov analytiků, všechny tyto země dohromady pomalu ale jistě formují novou alternativu systému, založenému na vyfouknutém dolaru, a za 3-5 let se stanou nejrychleji rostoucím a největším ekonomickým prostorem na planetě. A to znepokojuje Wall Street, státní pokladnu a Federální rezervní systém USA.

Ceny na burzách New Yorku a Londýna neodrážejí skutečnou hodnotu zlata jako valutové rezervy a standard peněžní jistoty, domnívá se americký ekonom William Engdahl. Velké soukromé a centrální banky Západu uměle udržují cenu nízko, jelikož drahé zlato ohrožuje dolar jako základní světovou rezervní valutu.

Činnost Číny a Ruska, směřující k vytvoření vlastního trhu zlata, umožňuje zbavit se anglo-amerického spolčení v manipulování cenami, které brání přirozenému toku žlutého kovu ve světové ekonomice.

V květnu založila Čína za účasti Šanghajské zlaté burzy největší investiční zlatý fond na světě ve výši 16 miliard dolarů. Investory fondu se staly dvě největší čínské společnosti, těžící zlato, které budou vkládat prostředky do projektů v oblasti těžby drahého kovu podél euroasijské „Hedvábné cesty", včetně Ruské federace.

Prvních pět měsíců tohoto roku Rusko zvětšilo těžbu zlata šestkrát a podle názoru mnohých odborníků nemá daleko k zajištění rublu zlatem. Současně Čína, která se snaží, aby se juan stal světovou rezervní valutou, je rovněž zainteresována v jeho podpoře zlatým kovem.

Jak již bylo zmíněno. Mezi analytiky a obchodníky z trhu drahých kovů je veřejným tajemstvím, že trhy zlata a stříbro jsou intenzivně manipulovány, zejména směrem dolů. Cena obou kovů je tak tlačena různými západními finančními entitami v procesu, který by způsobil rozsáhlejší skandál než manipulace sazby LIBOR.

Podobný komentář slyšíme i od bývalého asistenta ministra financí USA, Paula Craiga Robertse, který podezřívá FED, že kontroluje oba trhy zlata i stříbra, aby uchránil svou politiku nízkých úrokových sazeb a dolar. Je zatím snadné vyrovnat rostoucí cenu fyzického zlata díky silné fyzické poptávce tím, že se prodává nakrátko na papírovém trhu. A samozřejmě je zde slavná, přestože starší poznámka Alana Greenspana z roku 1998, která říká, že centrální banky jsou připraveny půjčovat zlato na leasing v případě, že jeho cena poroste.

Co je ale již méně známé většině investorů a dokonce i lépe informovaným analytikům je skutečnost, že otázka manipulace zlata a stříbra je v Číně dobře známa a země vědomě a rozhodně vstoupila do hry na opačné straně a využívá uměle stlačené ceny pro akumulaci fyzického investičního zlata. Evropa a USA se neustále snaží potlačit rostoucí cenu zlata. Snaží se oslabit funkci zlata jako mezinárodní rezervní měny. Nechtějí, aby ostatní země dávaly přednost zlatu před dolarem nebo eurem. Proto je potlačování ceny zlata výhodné pro udržení statutu dolaru jako rezervní měny.

Co se týká manipulace sazby LIBOR. Něco opravdu nepěkného se stalo nejen v rámci celé bankovní kultury, ale také v praxi regulátorů, kteří umožnili, aby se toto vůbec stalo. Libor je globálním standardem, který je používán pro oceňování celých myriád finančních transakcí, od hypoték po složité derivátové produkty.

Jako takový je tím nejdůležitějším měřítkem, které existuje. To, že se stal předmětem podvodů a manipulace je obrovskou ranou pověsti Londýna, jako finančního světového centra.

V jistém smyslu je to ale stará známá písnička. Barclays hraje pouze malou část širšího systémové propadáku. To co se stalo, byla falzifikace, podvod a ne prostě něčí nekompetence nebo zanedbání povinností.

Jedna z největších světových bank přiznala, že manipulovala při stanovování nesmírně důležitého ukazatele, podle něhož se řídí výše hypoték a vůbec veškerých druhů půjček. To znamená, že někdo se v tomto procesu nezákonně obohacoval a někdo byl okrádán. Jedná se o naprosto regulérní krádež, která však byla vytvářena ve vysokých bankovních kruzích a začínalo se ukazovat dokonce na centrální anglickou banku, Bank of England.

Díky tomuto případu manipulace úrokových sazeb se i mezi těmi největšími skeptiky a odpůrci konspiračních teorií jistě objeví pochybnost, že cena zlata není také manipulována. Lidé, kteří se o investování do zlata zajímají vědí jak se manipulace fyzicky provádí a kdy se dá očekávat. Není vůbec potřeba žádných konspiračních teorií, ale stačí pozorně vnímat trh a pochopit, jaké mechanismy ho zatím řídí. Současná cena zlata je řízena fiktivním papírovým trhem, který se dá stejně jako to dělala Barclays se sazbami relativně snadno manipulovat. Dokonce na to ani není moc investičního zlata potřeba.

Jaký je závěr. Velké banky jsou evidentně schopny téměř všeho a očekávají, že jim to projde. Manipulace ceny zlata jim zatím prochází, ale nakonec také neprojde.



Zdroj:
http://www.investicni-zlato-tv.cz/zpravy/cina-dobre-vi-ze-zlato-je-umele-manipulovano-1404042173.html

http://cz.sputniknews.com/byznys/20150817/931541.html#ixzz3jcSFShCQ

http://www.investicni-zlato-tv.cz/zpravy/skandal-barclays-pri-manipulaci-liboru-jedina-moznost-jak-je-potrestat-je-zavrit-je-1404042068.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře