Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak zůstat u moci

Emil Kalabus

Donald Trump napsal, že „volby ještě neskončily“. A že on a jeho lidé „udělají všechno pro to, aby Američané měli důvěru ve svoji vládu a aby právoplatně zvolený prezident funkci převzal“. Dál trvá na tom, že demokraté (za pomoci „deep state“ a médií) výsledky voleb zfalšovali.

Nejen americký prezident Donald Trump, ale také mnoho dalších předních představitelů Republikánské strany stále neuznalo Joea Bidena za vítěze letošních voleb. Od chvíle, kdy americká média Bidena vyhlásila za nově zvoleného prezidenta USA, se dál čeká na vyjádření současného viceprezidenta Mikea Pence a šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella.

  • jak-zustat-u-moci

Další Trumpovi spojenci uváděli, že souboj o Bílý dům ještě nepovažují za ukončený.

Daniel Deyl z internetového týdeníku Hrot si všiml možností, které prezident Trump má k dispozici, aby se u moci udržel.

1) Počítání hlasů. Trump může zdržovat a zdržovat, žádat přepočty a napadat proces sčítání všemi možnými žalobami. Dosud úspěšný nebyl, ale to neznamená, že se mu někde nezadaří. Jeho nevýhodou je, že by musel zpochybnit sčítání v nejméně třech státech najednou; to se samozřejmě dělá obtížněji, než kdyby vše záviselo na státu jediném. Na to je však Bidenův náskok příliš velký.
 
2) Jmenování volitelů. Osm států má jména volitelů vepsáno přímo na volebních lístcích, takže možnost manipulace je minimální. V ostatních tomu tak není, takže jistý prostor pro akci zbývá. Jsou státy, v nichž vládne republikánský kongres, ale které zároveň těsně zvolily Bidena (například Arizona). Lze si představit, že Trump vystupňuje svoji kampaň o demokratickém podvodu ad absurdum a vytvoří tím na tamní spolustraníky-kongresmany tlak, aby v rozporu s výsledkem voleb jmenovali elektory protrumpovské. Fantasmagorické? Ne víc než celé Trumpovo prezidentování.

3) Volitelské hlasy. Trump může izolovat jednotlivé elektory a všelijak na ně tlačit, aby ve Sboru volitelů hlasovali pro něj, své povinnosti navzdory. To je v podstatě variace na téma předcházejícího bodu, a má méně šancí: pokud už bude řádně vypraven elektor demokratický, kopal by si nezákonnou volbou Trumpa politický hrob.

4) Předávání agendy je relativně méně důležité než ostatní body: pokud by z nějakých důvodů tým odstupujícího prezidenta s novým týmem nespolupracoval, vznikne chaos, ale nic horšího. Kdyby zahaproval kterýkoli jiný bod, bylo by to podstatně divočejší.

5) Kongres, tedy i republikány ovládaný Senát, může teoreticky odmítnout nového prezidenta potvrdit. Je to představitelné například v případě, že mezi sečtením volebních výsledků a datem posvěcení Kongresem vyjde najevo masivní volební podvod. To vypadá jako jedna z pravděpodobnějších Trumpových únikových cest.

6) Fyzické odstěhování z Bílého domu. Trump může prostě odmítnout Bílý dům opustit. V tom případě by ale měl smůlu: prezidentská ochranka Secret Service by jej vnímala jako narušitele a Trump by mohl putovat z Bílého domu rovnou do basy.

Bidenovi příznivci se možná radují předčasně. Možná, že gratulace světových státníků, byly také předčasné.

 Dovedete si představit situaci, kdy evropské země uznají za prezidenta Joe Bidena, ale on zůstane fakticky prezidentem Donald Trump? Možné to je. Trumpův tým, podává obsáhlé žaloby na podvodné volby a pokud vyjdou masivní volební podvody napovrch, uspěje Donald Trump a samozřejmě zůstává. Předpoklady pro to jsou.

„Volby nejsou u konce, dokud nejsou započítány a potvrzeny všechny zákonné hlasy. Stále jsou zde vážné soudní stížnosti, které byly vzneseny, a dokud nebude tento proces vyřešen, volba není definitivní,“ uvedl v sobotu na twitteru druhý nejvýše postavený republikán ve Sněmovně reprezentantů Steve Scalise.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře