Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dluhy kam se podíváš! Proč Putin nakupuje zlato?

Emil Kalabus

USA mají dvě nepopiratelná prvenství. Za prvé jsou státem s největším HDP na světě, které přesahuje 22% celosvětové ekonomiky. Za druhé jsou státem s největším reálným dluhem na světě, který přesahuje 100% HDP této země!

Rusko má oproti USA cca 8x menší HDP, který činí okolo 2,1 bilionu dolarů. Dluh Ruska však dnes nepřesahuje 12 % hrubého domácího produktu této země, takže je mnohem menší a snáze, vlastně kdykoli splatitelný, aniž by se kvůli tomu musela zcela zhroutit ruská ekonomika, což by se zákonitě stalo, kdyby takový krok byly nuceny udělat USA. Podíl ruského dluhu na HDP, je mezi nejnižšími na světě.

  • dluhy-kam-se-podivas-proc-putin-nakupuje-zlato

Nedávno Rusko splatilo dluh Bosně Hercegovině v částce 125,2 milionu $. Dluh byl vyrovnán podle dohody mezi vládami Ruské federace a Radou ministrů Bosny a Hercegoviny.

Ruský prezident Vladimir Putin provedl konečnou splátku za dluhy všech bývalých sovětských republik světovým centrálním bankám – čímž se Rusko stalo jedinou zemí, která se osvobodila z tyranského sevření Západního bankovního systému.

Není bez zajímavosti, že Rusko v uplynulém desetiletí prominulo rozvojovým zemím dluh v objemu více než 100 miliard $.

Podle zpravodajské agentury TASS má však Rusko stále nesplacený dluh ve výši 594,3 milionu dolarů Korejské republice. Dluh by měl být splacen do roku 2025. Pokud se tak stane zůstane Rusko opravdu zemí bez jediného dluhu.

Narůstající problém státního dluhu USA nutí Moskvu pojistit se před dluhovou krizí, která hrozí propadem ratingů po celém světě, včetně Ruské federace. Spásu našel prezident Putin v masivních nákupech zlata. V objemu zlatých rezerv, které dnes tvoří cca 17 procent všech ruských rezerv, patří Rusku v současné době šesté místo na světě. K dosažení tohoto ukazatele mířil prezident Putin svými aktivitami celých uplynulých deset let. Podobně jedná Čína a Indie.

Během uvedené doby se zlaté rezervy ruské centrální banky zvýšily z původních 450 o rekordních 1250 až na 1700 tun – a zvyšují se i nadále.

Kreml reaguje na výrazný náhlý pokles indexu dolaru o 10 bodů; jeho devalvace totiž (i pro Rusko) znamená snížení objemu valutových rezerv.

Zlatý polštář“ přitom není jedinou možností, jak ochránit ruskou ekonomiku před snižováním kurzu americké měny. Také v oblasti zahraničního obchodu začíná Rusko postupně využívat alternativní nástroje – barter (směnné obchody) a národní měny obchodních partnerů.

Rusko tak významně přispívá k ve světě sílící strategii omezování úlohy dolaru v národních ekonomikách. Výrazných globálních výsledků dedolarizace je však možno dosáhnout pouze tehdy, pokud se chomoutu dolaru zbaví i západní státy – připadá na ně téměř polovina (49,4 %) dolarových plateb.

Putin, který si uvědomuje, že tato možnost je jen málo pravděpodobná, vsadil na zlato. Nehledě na to, že investoři ho k platbám nepoužívají, je to právě zlato, které může ostatní země v podmínkách hegemonie dolaru ochránit před přicházející dluhovou krizí USA.

Ano, USA je mnohem bohatší, ale zároveň také mnohem zadluženější zemí, než je současné Rusko. Životní úroveň USA je zatím určitě větší, než je životní úroveň v Rusku. To vše, je ale na dluh a ten se USA každý rok zvyšuje! Jak může takový závod dopadnout a zda nejzadluženější země světa dokáže do budoucna udržet svou pozici oproti téměř nezadlužené největší zemi světa, kterou je Ruská federace disponující obrovským nerostným a přírodním potenciálem ukáže čas.

Američané buď pochopí, že spoluprací mohou nakonec (ačkoli to může chvilku trochu bolet) víc získat než ztratit, nebo celou planetu čeká období umělých krizí a válek vyvolaných umírající supervelmocí, jenž místo určitého „umenšení a ztráty vlivu“ raději zničí sama sebe a možná celý svět.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře