Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bulharský politik vyzval ke zrušení idiotských sankcí. Je cena ropy manipulována, aby poškodila Rusko?

Předák bulharské strany Ataka Volen Siderov vyzval z tribuny Národního shromáždění vedení členských zemí Evropské unie, aby zrušilo sankce vůči Rusku. Označil je za idiotské.


Podle slov politika bylo Bulharsko už dvakrát ve svých dějinách zataženo do války s Ruskem a pokaždé to pro ně skončilo národní katastrofou. Siderov je přesvědčen, že evropští lídři by měli začít prosazovat politiku v zájmu vlastních států a přestat se chovat jako vazalové ve vztazích s Washingtonem.

  • bulharsky-politik-vyzval-ke-zruseni-idiotskych-sankci-je-cena-ropy-manipulovana-aby-poskodila-rusko

Maďarsko má také své čerstvé zkušenosti s vlažným přístupem k sankcím. Sami Maďaři byli sankcionováni. Evropská unie zavedla sankce proti Maďarsku za nesplnění plánu snížení deficitu státního rozpočtu, oznámila to agentura France-Presse s odvoláním na zdroj v diplomatických kruzích EU. Maďarsko se tak stalo první zemí EU, proti které byly zavedeny sankce v rámci „Balíku šesti zákonodárných iniciativ“.

Navíc, několik občanů Maďarska sankcionovaly USA za údajnou korupci. USA zakázaly několika Maďarům vstup na své území. Maďarský novinář, vedoucí oddělení zahraniční politiky novin Magyar Némzet Gábor Stier vyslovil předpoklad, že jednou z příčin zákazu vstupu do USA několika maďarským občanům je rezervovaná politika Maďarska vůči sankcím EU proti Rusku. Podle jeho názoru se Západu nelíbí pragmatický přístup k vztahům s Ruskem, podpora výstavby Jižního proudu a atomové elektrárny Paks.

Maďarský úsek plynovodu Jižní proud má být hotov do r. 2017, a jeho výstavba může začít už v nejbližších 6 měsících. Společnost MVM je hlavní partnerkou Gazpromu ve výstavbě maďarské části plynovodu. Jak podotýkají experti, maďarská strana je ochotna urychlit výstavbu svého úseku Jižního proudu dokonce i přes námitky Evropské komise. 

Navíc Francouzi si také se sankcemi proti Rusku hlavu nelámou. Zdá se, že přání USA a EU na nedodání Mistralu nebude vyslyšeno. První vrtulníková loď typu Mistral určená pro Rusko může být vypravena z Francie v období od 15. do 20. listopadu.
Oznámil to zdroj ve francouzské delegaci na Euronavalu 2014.

Na pozadí idiotských sankcí, jak je nazval bulharský politik, probíhá neviditelná válka o cenu ropy. Tu válku pěkně popisuje Prof. Oskar Krejčí: Válku o cenu ropy momentálně Rusko prohrává.
Z původně odhadovaných letošních tří procent růstu HDP v Rusku bude ale přibližně nula, odhaduje v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz profesor a politolog. Uvažuje se o tom, že cena ropy je záměrně manipulována.

Podle zpráv CNN někteří podnikatelé očekávají pád ceny ropy na 60 dolarů za barel. To by znamenalo snížení ceny téměř o polovinu. Často se objevují zprávy, že se jedná o manipulaci ceny tak, aby bylo co nejvíce poškozeno Rusko. Odhadem polovina příjmů státní pokladny v Rusku je z daní za ropu a plyn. Podle některých propočtů by sankce měly do roku 2018 znamenat ztrátu investic pro ruský palivo-energetický komplex ve výši jednoho bilionu dolarů. Dlužno ovšem dodat, že problémem není nedostatek financí, ale technologií. Finance lze získat na asijských trzích, což se Rusko díky sankcím velice rychle učí. Jenže sankce by měly zvyšovat cenu ropy, a ta klesá.
Již jednou byla situace podobná. Podle některých autorů získal v 80. letech šéf CIA autorizaci od prezidenta Ronalda Reagana spolupracovat se Saudskou Arábií na oslabení sovětského ropného průmyslu. V únoru 1985 saudský král Fahd navštívil Washington – a pak začal prudký pokles cen ropy. Sadská Arábie zvýšila od roku 1985 do rozpadu SSSR těžbu 2,5krát. Mnoho autorů ale na politické manipulaci tohoto typu nevěří – ovšem pokles ceny ropy z 87,7 dolarů za barel v roce 1980 na 21,1 dolarů roku 1994 je zřejmý. A obdobně je zřejmé, že pokles příjmů z ropy přispěl k rozpadu ekonomických plánů Kremlu, a tedy i rozkladu Sovětského svazu.

To potvrzuje tezi o manipulaci ceny ropy ve jménu nějakých politických či ideologických cílů i když ona dohoda mezi Washingtonem a Rijádem nebyla nikdy prokázána. Co je ale důležitější, vztahy Saudské Arábie a USA se v posledních letech výrazně změnily. Rijád se ve svém rozhodování osamostatňuje. Cítí riziko plynoucí z chaosu, který Washington vnáší na Střední východ. Nelíbí se mu politika USA vůči Izraeli a v neposlední řadě ani usmiřování s Íránem a obecně se šíity.
Podle profesora Oskara Krejčího je třeba mít na paměti, že na pokles ceny nedoplácejí jen výše zmíněné státy, které jsou v této chvíli u Washingtonu v nelibosti. Na pokles ceny doplácejí i nadnárodní monopoly s domovskými centry v USA a vlastní domácí těžaři a prodejci:
„No, že by texaští Ewingové, známí z kýčovitého televizního seriálu, chtěli snížit své zisky kvůli politice prezidenta, který za pár měsíců už nebude v Bílém domě – to se mi nechce věřit. Nemluvě o tom, že budou mít menší finanční rezervy než Rusko. Potomci oněch slavných sedmi sester – dnes BP; Gulf Oil, Standard Oil of California, Chevron, Royal Dutch Shell a Exxon Mobil – mají ve Washingtonu velmi silnou lobby. Právě tak jako zmínění Ewingové. Spojené státy provedly jeden náraz na ceny ropy v létě, kdy uvolnily část svých strategických zásob, potom ale s touto hrou přestaly.

A pak je tu Saudská Arábie samotná. I ona, právě tak jako Rusko, má navázaný rozpočet na příjmy z ropy. Dostupné údaje říkají, že pokles ceny pod 85 dolarů za barel ohrožuje její plánované výdaje. Ovšem Rijád nepřikročil ke snížení těžby, které by mělo za následek zvýšení ceny ropy, a čeká na zasedání OPEC v prosinci.“

Na otázku zda je za poklesem ceny ropy politická manipulace ze strany USA profesor Krejší odpovídá:
„Je, ale pouze částečně. Obchod s energiemi se z ekonomické otázky díky některým politikům změnil na bezpečnostní. Nejdůležitější geopolitický hráč Západu, USA, je ve zcela jiném postavení než Evropská unie. Tato asymetrie je v pozadí tlaku na Unii. Ta pak provádí kroky, které jsou pro Washington z krátkodobého hlediska geopoliticky ziskové a pro Unii ekonomicky ztrátové.
Samotný pokles ceny ropy má ale více příčin. Je zde už relativně samostatná hra Saudské Arábie. V neposlední řadě zbrzdění ekonomiky Západu snižuje poptávku. A pak je tu umná politika Číny, která na poklesu cen ropy vydělává nejvíce.

Je nutné ovšem dodat, že všechny tyto naše analýzy vznikají v podmínkách informačního deficitu – chybí spousta informací, které jsou utajeny. Navíc do pohybu cen ropy vstupuje davová podnikatelská psychóza, která se na burzovních cenách odráží často výrazněji než reálné změny v politice či ekonomice.“

Osobně jsem pátral po tom jak se k cenám ropy bude stavět Rusko a jeho přátelé. Zajímavou stať jsem našel v tvrzení média Review Írán. Médium tvrdí, že Rusko může vrátit Západu sankce. Íránská média komentují situaci s cenami ropy na světovém trhu. Zároveň poznamenávají, že země produkující ropu, budou dělat vše na podporu Ruska v reakci na krizové situace s cenami černého zlata. Venezuela, Írán, Libye, Ekvádor, Alžírsko, pomohou Rusku, aby se zabránilo dalšímu poklesu ceny, a zabránilo se tak možným nekalým praktikám USA a Saúdské Arábie.

Opět vidíme, že válka o cenu ropy je v plném proudu a do mysli se vtírá otázka o manipulaci ceny.
Vzpomeňme na skandál Barclays při manipulaci LIBORu. Něco opravdu nepěkného se stalo nejen v rámci celé bankovní kultury, ale také v praxi regulátorů, kteří umožnili, aby se toto vůbec stalo. Libor je globálním standardem, který je používán pro oceňování celých myriád finančních transakcí, od hypoték po složité derivátové produkty.

Jako takový je tím nejdůležitějším měřítkem, které existuje. To, že se stal předmětem podvodů a manipulace je obrovskou ranou pověsti Londýna, jako finančního světového centra.
Osobně bych se nedivil, kdyby byla cena ropy manipulována.
Dnes se manipuluje téměř vše od trhů až po naši mysl.



Zdroj:
http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/prof-oskar-krejci-valku-o-cenu-ropy-kreml-prohrava/


Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_28/Mistral-mohou-vypravit-do-Ruska-ve-dnech-15-20-listopadu-1490/


Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/news/2014_10_27/Madarsko-planuje-postavit-svou-cast-Jizniho-proudu-do-r-2017-5344/

http://inosmi.ru/overview/20141024/223884575.html

http://www.investicni-zlato-tv.cz/zpravy/skandal-barclays-pri-manipulaci-liboru-jedina-moznost-jak-je-potrestat-je-zavrit-je-1404042068.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře