Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Astronomické dluhy Západních zemí

Bretton-woodský systém nastavil dominanci dolaru, která byla v poválečném období spjata s neoddiskutovatelným prvenstvím americké ekonomiky. Kdo by si ještě dnes vzpomněl, že tehdy USA vytvářelo téměř polovinu světového HDP a bylo největším světovým věřitelem...

 

Přichází konec jedné velké éry?

Podle miliardáře Donalda Trumpa čeká spojené státy velký krach a bída. Země totiž už dávno není bohatá. Řekl to loni v televizi Fox News.

  • astronomicke-dluhy-zapadnich-zemi

 

 O tom, že USA budou časem předběhnuty Čínou, ale i dalšími rychle se rozvíjejícími ekonomikami jako je Indie či Brazílie, se spekuluje již dlouho. Podle Trumpa už Američané nejsou tak bohatí, jako tomu bylo v minulosti. Důkazem toho je fakt, že si stát musí neustále půjčovat například právě od Číny.

Trump patří také ke kritikům současného prezidenta Baracka Obamy. Tomu je vyčítáno, že nedostatečně bojuje právě s rostoucím zadlužováním. Kvůli tomu musí zvyšovat dluhový strop, přičemž je to vykoupeno ústupky republikánům.

Podle Trumpa bude dluh USA ještě o několik miliard dolarů větší, než skončí Obamovi mandát.

Amerika pomalu, ale jistě bankrotuje. Nevyřešená sociální politika a medicare stojí mezi vládou a lidmi. Čína a Rusko spolupracují na ustanovení čínského jüanu jako nové rezervní měny. Drží velkou část amerického dluhu a budou velmi rychle schopné postavením dolaru otřást.

O tom, že to nejsou jen pohádky a spekulace, hovoří vytváření rozvojové banky BRICS, alternativy SWIFTu a nyní založení nové Asijské infrastrukturní rozvojové banky (AIIB). Hromadění zlata Ruskem, Čínou, Indií a dalšími východními zeměmi také o mnohém vypovídá.  Otřes může nastat kdykoli a západní měny navázané na US dolar, mohou padat jako kostičky domina. Proč myslíte, že mnoho evropských zemí přebíhá k čínské rozvojové bance AIIB?

Státní dluh USA

-Státní dluh USA se zvýšil o více než 7 bilionů dolarů za působení Baracka Obamy. V čase, kdy druhé funkční období Obamy skončí, budeme mít tolik dluhů, kolik jich nashromáždili všichni američtí prezidenti v celé historii dohromady.

-Státní dluh USA je nyní více než 5000 krát větší, než byl v době vzniku FEDu v roce 1913.

- Spojené státy mají nyní na jednoho obyvatele vyšší státní dluh, než jaký připadá na jednoho obyvatele Řecka, Portugalska, Itálie, Irska a Španělska.

- Americká vláda nashromáždila nekryté závazky za více než 200 bilionů dolarů, které budou muset být zaplaceny v budoucích letech. Thomas Jefferson kdysi řekl , že "princip utrácení peněz, které mají být zaplaceny příštími generacemi, je obrovským podvodem na budoucnosti." Co děláme pro budoucí generace, je naprosto nehorázné. Krademe biliony dolarů od našich dětí a našich vnoučat a posíláme je do života v dluhovém otroctví.

 Celkový dluh USA je tak velký, že to může položit i celou EU. Dluh se nedá splatit.

Zadlužení amerických domácností v posledním loňském čtvrtletí roku 2014, vzrostlo o 117 miliard

dolarů na 11,83 bilionu USD. Vyplývá to z údajů americké centrální banky (Fed). V procentuálním vyjádření se ve čtvrtém kvartále zadlužení Američanů zvýšilo o procento, a opět se tak mírně přiblížilo svému vrcholu 12,68 bilionu dolarů ze třetího čtvrtletí roku 2008.

 18 112 975 000 000

Co znamená číslo výše? Je to hodnota dluhu Spojených státu platná již téměř 4 týdny.

Číslo je zajímavé tím, že je pouhých 25 miliónů dolarů pod schváleným limitem zadlužení Spojených států.

Není to poprvé, co k něčemu podobnému dochází. Tehdy dluh „visel“ na hodnotě těsně pod platným limitem zadlužení pět měsíců.

Pokud jste něco podobného nezaregistrovali v České republice, je tomu tak. Ne snad proto, že by naše vláda zemi nezadlužovala, ale proto, že žádný zákon nestanovuje absolutní limit zadlužení ČR.

U nás se začíná jednat v rámci finanční ústavy (která prošla tento týden prvním čtením ve sněmovně) alespoň o dluhové brzdě na úrovni 55% HDP.

I když ministr financí A. Babiš je proti, pořád něco lepší než nic.

Dluh USA k dnešnímu dni směřuje k 19 bilionům dolarů.

Krize trvá

Na chvíli se přeneseme do Evropy.

V posledních dnech krize v Řecku, Itálii a dalších evropských zemích plní jak televizní a internetové zpravodajství, tak okupuje první stránky novin.

Na úvod se podívejme na chování zemí. Všude možně se doslechneme, že ta a ta země se dohodla na snižování deficitů. Často to je prezentováno s velkou pompou. Je to ale skutečně důvod k oslavě? Není, ani náhodou.

Země vlastně s velkou slávou oznamují, že o něco málo zpomalí další a další půjčování.

Výsledkem víceméně automatického poskytování nových a nových půjček je současný vývoj. Rozdíl proti minulosti je v tom, že dnes nemá problémy se svým zadlužením jen jedna země, ale je jich řada. Toto je krize zadlužených zemí jako celku. Je to poprvé, kdy jsou téměř všechny vyspělé země předlužené ve stejnou dobu.

Co tedy řeší všechny ty záchranné balíčky ve prospěch Řecka a dalších zemí? Léčí příznaky, ale ne příčinu nemoci, prakticky odsouvají problém o nějaký ten týden v čase, odkládají nevyhnutelné.

Naděje, že země získají několik let času a díky tomu z předluženosti „vyrostou“ jsou liché. Současní věřitelé nemají šanci dostat své peníze za svého života zpět. Uvědomme si, že nové a nové půjčky (které svým objemem musí převýšit ty splatné) představují klasické Ponziho pyramidové  schéma.

Co těmto zemím jako je Řecko, Irsko a dále přitěžuje? Tím faktorem je společná evropská měna. Díky členství v eurozóně nemají tyto země žádný manévrovací prostor pro „tisk“ vlastních peněz, vlastní řízení úrokových sazeb, devalvaci měny apod.

Dojde-li ke zpřísnění podmínek pro dosud solventní dlužníky, jak se o tom všeobecně uvažuje, nezlepší to podmínky stávajících předlužených zemí.

Kdy se tedy už konečně podmínky zadlužených zemí zlepší?

Odpověď na tuto otázku je podle ekonoma Jana Dvořáka bohužel vcelku jednoduchá: až proběhne

globální finanční kolaps. Ač se to může zdát tvrdé, tento kolaps by byl šancí pro znovunastartování tentokrát snad již opravdu udržitelného růstu. Samozřejmě vlády vyspělých zemí se budou snažit kolaps odvrátit za každou cenu, budou přicházet s dalšími a dalšími iniciativami a programy na ozdravění. Všude dnes hrozí změny pravidel.

Nezbytnou součástí kolapsu bude jedno z největších přerozdělení majetku v historii lidstva.

Trumfy drží Čína

Nezapomeňme také na důležitou věc. Čína drží v rukou trumfy proti USA.

Čína několikrát v roce 2014 pohrozila USA bankrotem.

Čínskou hrozbu zveřejnil například španělský deník  La República a následující překlad tří požadavků umístil na zeď svého Facebooku svého času poslanec ČSSD Stanislav Huml.

Hrozba Spojeným státům:

1. Pokud USA nezmění svůj postoj k situaci na Ukrajině, bude Čína požadovat okamžité vrácení amerického dluhu ve zlatě.

2. Čína oznámila USA, že se údajně dohodla s Tureckem na blokování lodí „NATO“, pokud tyto lodě budou chtít proniknout přes Bosporský průliv do Černého moře (Turecko je přitom členem NATO, ale z reakcí turecké vlády již dříve bylo patrné, že v otázce Ukrajiny a Krymu stojí spíše na straně Ruska).

3. Čína oznámila USA, že využije svého práva veta v „Radě bezpečnosti OSN“ k zablokování jakýchkoliv akcí namířených proti Rusku.

Hromadný úprk evropských zemí do náruče Asijské infrastrukturní rozvojové banky (AIIB) je úprkem z potápějícího se Titaniku.

Ano, hudebníci na lodi dosud hrají...

Zdroj: http://moneymag.cz/aktuality/3613-cekejte-velky-krach-a-bidu-varuje-miliardar-donald-trump

http://proinvestory.cz/18-112-975-000-000

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře