Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Americké tažení proti islámskému terorismu naprosto selhalo

„Myslím si, že v tom marasmu Středního východu platí jedna otřepaná pravda, když svrhnete sekulární diktátory, tak se vyvolá chaos a dojde k vzestupu radikálního islámu. Ať už byl svržen Hussein, svržen Mubarak, padl Kaddáfí, nebo i kdyby byl potenciálně svržen Asad to, co spolu s tím přijde je ještě horší, než to, co jsme už měli.“ Americký senátor Rand Paul

Umírněná opozice v Sýrii neexistuje. Proč Rusko útočí tam, kde útočí?

  • americke-tazeni-proti-islamskemu-terorismu-naprosto-selhalo

Takže pěkně popořadě.

Byla to CIA, spolu s pákistánskou ISI, kdo pomohl na svět Afghánským mudžahedínům, volné koalici kmenových válečníků, bojujících se Sověty. Nezbytným pomocníkem v tomto úsilí se stali i „Afghánští Arabové“ a Usáma bin Ládin. Když byli sovětské síly vytlačeny, Bin Ládin a „al-Káidá“, teroristická organizace nazvaná podle databáze mudžahedínů, se v Afghánistánu zakopali a vyhlásili džihád Velkému Satanovi, to jest Spojeným státům. Spolu s al-Káidou se zformoval i Taliban, skupina, složená z afghánských válečných veteránů, vyznávající místní verzi wahhábismu, kterou do regionu importovaly tajné služby Pákistánu a Saúdské Arábie.

Spojené státy a jejich evropský partner, NATO, používaly teroristy z al-Káidy k dosažení množství politických cílů – především k podkopávání konkurenčních vlád. Hlavně těch na sovětském a později ruském pomezí. Nejlepším příkladem jejich práce je Čečensko.

Během americké okupace Iráku to byly opět různé skupiny inspirované al-Káidou, či jejich spojenci, kdo poskytl potřebnou záminku pro americkou invazi a vybudování vojenských základen a dalších zařízení. Spolupráce britských a amerických jednotek na „povstání“, vedeném al-Káidou a dalšími sunnitskými skupinami, vyšla naplno najevo, když britské vojáky v roce 2005 přistihli, jak převlečení za Araby střílejí po Iráčanech v okupované jihoirácké Basře.

Během úspěšného pokusu o státní převrat v Libyi a svržení jejího vůdce Muammara Kaddáfího už bylo zjevné, že Spojené státy a NATO podporují, financují a vyzbrojují partyzány, kteří jsou loajální al-Káidě a oddaní radikální wahhábistické ideji, vyjádřené právem šaría.

„Spojené státy v Libyi změnily spojence ve válce proti terorismu. Vědomě jsme zajišťovali zbraně známým jednotkám a postavám al-Káidy,“ vyjádřila se Clare Lopezová, důstojnice CIA, v rozhovoru pro britský deník Daily Mail. To bylo v dubnu, tři roky poté, co Libye padla a více než třicet tisíc jejích občanů zemřelo násilnou smrtí.

Spojené státy oficiálně přiznaly, že poskytují ‚bojovou pomoc‘ ‚povstalcům‘, kteří bojují se syrskou vládou. Kromě sofistikovaného komunikačního vybavení a zdravotnických balíčků, vypravovaných CIA, jde i o vozidla a další výzbroj, jak tvrdí Washington Post,“ napsaly tehdy infowars.com.

US, Saúdská Arábie a Katar zkusily vycvičit a podpořit sunnitské extremisty ke svržení Asadova režimu. S tím jak extrémisté posilovali, vyhlásili středověký kalifát, čímž Pentagon postavili do naprosto směšné pozice. Pentagon byl nucen charakterizovat al-Káidu jako „umírněné“. Tato situace se vymkla kontrole a vedla ke smrti statisíců civilistů v Sýrii. Není tajemstvím, že al- Káida
je velmi činná v Libyi, kde připravuje teroristy pro operace do celého světa.

Umírněná opozice v Sýrii totiž neexistuje, jak ostatně tvrdí zasvěcení pozorovatelé, mezi nimiž nechybí ani veterán-reportér Robert Fisk. Její umělé vzkříšení je pouhý mýtus.
Umírnění syrští povstalci byli dle Fiska původně přeběhlíky z FSA, kterou Amerika a Evropa považovaly za prozápadní síly schopné bojovat proti Asadovu režimu. „Ovšem FSA se rozpadla na kousky a ti tzv. umírnění přeběhli znovu. Tentokrát ovšem k islamistické organizaci Al-Nusrá nebo přímo k ISIS. A to i se zbraněmi dodanými Spojenými státy. Washington tuto skutečnost přiznal a dospěl k závěru, že je třeba vycvičit další tzv. umírněné povstalce. Američané jich tedy vycvičili 70 a poslali je přes turecké hranice do bojů. Načež byli skoro všichni zajati a dva z nich přišli o hlavu. Před dvěma týdny poznamenal jeden z bývalých nejvyšších amerických generálů v Iráku, že umírnění povstalci se prý rozpadli už dávno. A vidíte, nyní je tomu zase jinak,“ glosuje Fisk ironicky.

Prezident Obama veřejně v loňském roce v rozhovoru pro New York Times přiznal, že je v Sýrii obtížné nalézt dostatečný počet kádrů mezi sekulárními rebely, kteří by se dali vyzbrojit a trénovat.

Francouzský novinář a politický aktivista Thierry Meyssan poukazuje na do očí bijící skutečnosti.

„Pro Washington už není možné, aby skrýval svou hru. Proč ignoruje roli Abelhakima Belhaje v Libyi? Když ne proto, aby skryli svou roli při dobytí této země NATO a při útocích na Sýrii? Proč ignorují financování al-Káidy ministerským předsedou zpronevěřenými tureckými veřejnými penězi? Když ne proto, že tato země je členem NATO? Proč obviňují Hamas, že je teroristickou organizací proti Izraeli a ignorují, že její domovinou je Katar? Pokud ne proto, že washingtonská politika vůči Muslimskému bratrstvu je nejistá. Proč ignorují výběr kuvajtského ministra spravedlnosti? Když ne právě proto, že financují al-Káidu v Sýrii? Proč ignorují roli prince Bandara bin Sultana, známého jako „Bandar Bush“? Z jakých jiných důvodů než proto, že funguje jako zástupce CIA?

A jak informuje Juan Cole - ozbrojenou opozici v Sýrii tvoří hard-core fundamentalisté, ruská vojenská intervence nebyla vyprovokována Islámským státem, ale káidisty vedenou koalicí s názvem Army of Conquest, která sdružuje především islamisty z an-Nusrá a Ahrar al-Šam. Této káidistické formaci se loni v listopadu podařilo dobýt syrskou provincii Idlib a posléze si dokázala proklestit cestu směrem na klíčový přístav a základnu v Latakii, kterou Rusové využívají. Kdyby se káidistům podařilo posunout dále na Latakiu, pokračuje Cole, mohli by začít masakrovat alávity, kteří podporují Asadův režim, a dokonce odříznout Damašek. Mezi extrémisty, kteří obsadili město Džisr aš-Šugúr v provincii Idlib, byli i čečenští islamisté, kteří pro Putinovo Rusko představují noční můru. A právě tomu chce Kreml zabránit. V zájmu Moskvy také není, aby se v rukou „rebelů“ ocitlo celé město Hamá. Ti by mohli odříznout Damašek od zásobovacích tras ze severu, a proto na ně ruské letectvo cílí a poskytuje vzdušnou podporu syrské armádě. Z výše uvedeného vyplývá, že Rusko se snaží zabránit tomu, aby v jeho blízkém pohraničí vládli fanatičtí káidisté, což by pro něj mohlo mít nedozírné následky. A skutečnost, že se Moskvě dostává podpory z Iráku, Egypta, ba dokonce Afghánistánu, napovídá, že americké tažení proti islámskému terorismu naprosto selhalo. 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře