Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajinská policie objevila ilegální odpad v Černobylu + další zprávy z energetiky

Obsah:

Rakouský protest: kdo brzdí ekologickou elektřinu, ten dává zelenou elektřině z jádra

Belgie: odstavený reaktor Tihange 1 smí být opět uveden do provozu

Ukrajinská policie objevila ilegální odpad v Černobylu

Vysoké hodnoty radioaktivního tritia v blízkosti jaderné elektrárny Mochovce

-------------------

  • ukrajinska-policie-objevila-ilegalni-odpad-v-cernobylu-dalsi-zpravy-z-energetiky

 

Rakouský protest: kdo =brzdí ekologickou elektřinu, ten dává zelenou elektřině z jádra

9.5.2017 Kurier.at

 

Provozovatelé rakouských bioplynek požadují férové podmínky pro bioplynové stanice a vyslovují se proti dovozu jaderné elektřiny do země

Na základě iniciativy rakouského sdružení "Kompost & Biogas Verbands Österreich" v úterý dopoledne proběhlo protestní shromáždění před úřadem spolkového kancléře. Asi 500 provozovatelů rakouských bioplynek, zemědělců a starostů požadovali realizaci novely o ekologické elektřině, která se již celé tři roky zdržuje, jejich dalším požadavkem bylo provedení energetické revoluce. Ačkoli se Rakousko jasně vyslovilo proti výrobě elektřiny v jaderných elektrárnách, do země se přece jen dováží elektřina z Čech a Německa, včetně elektřiny z jádra.

„Právě v zimě, kdy jsou dodávky ze solárních a větrných elektráren nestabilní, může být velmi stabilně dodávána elektřina z biomasy,“ řekl Norbert Hummel, předseda sdružení ARGE Kompost & Biogas. Nyní však vyprší platnost smluv o podpoře pro 210 bioplynových stanic. Ty pak budou muset bojovat o své další přežití, vysvětloval Hummel.

Do celkem 160.000 rakouských domácností se dostává proud z bioplynových stanic. Celkem 288 bioplynových zařízení poskytuje práci 3.500 lidem. „Proudem z bioplynových stanic poskytujeme svůj příspěvek k výrobě domácí čisté energie, řekl Hummel. Téměř 300 starostů podepsalo petici, která byla předána Úřadu spolkového kancléře. Rakouští starostové požadují zabezpečení výroby ekologické elektřiny v bioplynových zařízeních v obcích, které chtějí přispět ke tvorbě místních hodnot v produkci.

Vice-kancléř Reinhold Mitterlehner a spolkový ministr Andrä Rupprechter vyslovili při shromáždění svou podporu protestujícím. Iniciátoři akce doufají na shodě uvnitř rakouské spolkové vlády ve prospěch ekologické elektřiny a proti importované elektřině ze zahraničních jaderných elektráren.

https://kurier.at/chronik/oesterreich/protest-wer-oekostrom-abdreht-dreht-atomstrom-auf/262.909.040

 

Belgie: odstavený reaktor Tihange 1 smí být opět uveden do provozu

15.5.2017 Rundschau-online.deBelgický jaderný reaktor Tihange 1 nedaleko hranic s Německem, který je od září loňského roku mimo provoz, smí být v příštím týdnu opět uveden do provozu. O tom v pondělí informoval belgický jaderně - dozorný úřad FANC. Elektrárna byla odstavena, protože při stavebních pracích došlo k poškození jedné z vedlejších budov. Provozovatel zařízení nyní dostatečně doložil provozní bezpečnost a udělal odpovídající bezpečnostní opatření pro další provoz,“ sdělil úřad.

Jaderná elektrárna Tihange se třemi reaktory se nachází v blízkosti Lüttichu pouze cca. 70 km od Cách. V Německu je kontroverzní především provoz druhého jaderného bloku, u kterého bylo zjištěno mnoho drobných trhlin na reaktorové tlakové nádobě.

První, dosud odstavený, blok JE Tihange chce provozovatel podle údajů úřadu uvést opět do provozu 24.května. Dozorný úřad zkontroloval všechny bezpečnostní analýzy a přijatá bezpečnostní opatření. Provozovatel splnil všechny požadavky úřadů. „Podniknuté práce garantují zcela bezpečnou funkci zařízení,“ prohlásil provozovatel.

http://www.rundschau-online.de/politik/atomkraft-in-belgien-abgeschalteter-reaktor-tihange-1-darf-wieder-ans-netz--26905444

Ukrajinská policie objevila ilegální odpad v Černobylu

25.4.2017 Der Standard APA

Černobyl / Kyjev - Jeden den před výročím havárie v ukrajinské jaderné elektrárně odložili u havarované jaderné elektrárny neznámí lidé odpad. Ukrajinské úřady našli v zakázané černobylské zóně devět velkých hald odpadů, sdělila v úterý kyjevská policie. Úřady zahájily vyšetřování kvůli znečišťování životního prostředí. Starosta města Lwiw Andrej Sadowy v březnu navrhoval, aby se uzvařená zóna kolem černobylské elektrárny využila jako skládka. Jeho návrh však vyvolalvlnu kritiky. Je možné, že nalezený odpad pochází ze západo- ukrajinského města Lwiw, protože dokumenty nalezené v odloženém odpadu na to poukazují.

26.dubna 1986 se dostal test v jaderné elektrárně Černobyl mimo kontrolu, reaktor č.4 explodoval. Radioaktivní mrak se šířil z tehdejšího Sovětského svazu před Bělorusko a části Ruska až do západní Evropy. Až dodnes zůstávají některá tato území ozářena.

derstandard.at/2000056527192/Ukrainische-Polizei-entdeckte-illegalen-Muell-in-Tschernobyl

 

Vysoké hodnoty radioaktivního tritia v blízkosti jaderné elektrárny Mochovce

26.4.2017 Der Standard

Global 2000 požaduje odebrání provozní licence pro jadernou elektrárnu

Bratislava / Vídeň - Vzorky, které odebralo rakouské sdružení Global 2000 z řeky blízko slovenské jaderné elektrárny Mochovce, vykazují vysoké hodnoty tritia (radioaktivní izotop vodíku). V odebraných vzorcích se našlo 1.347 Bq tritia, což je 13-násobek povoleného množství pro pitnou vodu. Informaci o tom přinesl mluvčí sdružení Global 2000 Reinhard Uhrig. Proto požaduje odebrání provozní licence pro blízkou jadernou elektrárnu Mochovce, vzdálenou pouhých 100 km od rakouských hranic. „My lidé jsme se ani po Černobylu nepoučili,“ řekl Uhrig při středeční tiskové konferenci. Ačkoli mají jaderné elektrárny nepříjemnou vlastnost vyletět do vzduchu, mají se v letech 2018/2019 ke stávajícím dvěma jaderným blokům v Mochovcích uvést do provozu další dva jaderné bloky. Přitom se jedná o modely staršího ruské výroby, které již nejsou "state of the art".

Již teď se přitom očividně dostává více tricia do životního prostředí než je povoleno: jaderná elektrárna vypouští své odpadní vody do malé říčky Hron. Roční průměr přitom nesmí přesáhnout 1.000 Bq na litr, což by byla stejně příliš vysoká hodnota, která i tak byla překročena nyní provedeným testem. Provozovatel jaderné elektrárny prý sám provádí měření, tedy se sám kontroluje a podle jeho údajů jsou dosahuje úroveň tricia v řece Hron pouhých 5 - 8 Bq. Voda z řeky se sice nepoužívá na pití, ale v blízké malé přehradě se koupají těhotné ženy i děti a chytají se ryby.

Podle německého lékaře Winfrieda Eisenberga jsou zdravotní rizika tricia velmi podceňována. Podle německé studie Kikk (studie o dětské rakovině v okolí jaderných elektráren) se zvyšuje riziko rakoviny pro děti mladší pěti let v pětikilometrovém rádiu kolem jaderných elektráren dokonce o celých 100%.

Uhrig požaduje zodpovědné zacházení s radioaktivními látkami a minimálně měření radioaktivní zátěže ryb v okolí jaderné elektrárny Mochovce. Kromě toho požaduje odebrání provozní licence, dokud nebude jasné, zda se překračuje roční limit ve výši 1.000 Bq.

derstandard.at/2000056595165/Hohe-Werte-an-radioaktivem-Wasserstoff-nahe-des-AKW-Mochovce

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře