Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Japonsko čtyři roky po Fukušimě opět spouští jaderné elektrárny + další jaderné zprávy

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

29.5.2015 Blick.ch

Tokio - Čtyři roky po havárii ve Fukušimě chce Japonsko znovu spustit svou první jadernou elektrárnu. Oba reaktory jaderné elektrárny Sendai splnily nové bezpečnostní požadavky.

 

Jaderná elektrárna na jihovýchodě Japonska, kterou provozuje energetická společnost Kyushu Electric Power, musí ještě projít provozními testy. Informoval o tom ve středu japonský jaderný dozorčí úřad NRA. Těmi by však jaderné zařízení mělo bez problémů projít. Provozovatel elektrárny doufá, že se první reaktor v Sendai spustí již 1.července, druhý blok pak na konci září.

  • japonsko-ctyri-roky-po-fukusime-opet-spousti-jaderne-elektrarny-dalsi-jaderne-zpravy

 

V japonské jaderné elektrárně Fukušima došlo v březnu 2011 k těžké jaderné havárii - několika explozím a tavení aktivní zóny reaktorů - v důsledku silného zemětřesení a následné vlně tsunami. Kvůli uniklé radioaktivitě se muselo z okolí elektrárny tehdy vystěhovat cca. 160 tisíc lidí, kteří museli opustit své domovy. Jednalo se o nejtěžší jadernou nehodu od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Po fukušimské katastrofě Japonsko odstavilo všech svých 54 jaderných reaktorů. Některé koncerny se rozhodly, že své starší reaktory již nikdy nespustí. Konzervativní japonský předseda vlády Šinzo Abé si však klade za cíl, i přes vůli naprosté většiny japonských obyvatel, co nejdříve opět spustit odstavené reaktory v zemi.

http://www.blick.ch/news/ausland/vier-jahr-nach-fukushima-akws-duerfen-wieder-ans-netz-id3799825.html

 

Německo: Závada na nouzovém elektronapájení v odstavené jaderné elektrárně Biblis

1.6.2015 Focus.de

 

V odstavené německé jaderné elektrárně Biblis B pracovníci zařízení při technické údržbě odhalili závadu na nouzovém napájení elektrárny elektrickým proudem.

Jak sdělilo v pondělí ministerstvo životního prostředí ve Wiesbadenu, vykazoval chladič jednoho ze čtyř motorů pro nouzové napájení proudem prasklinu. Poškozený díl byl vyměněn. Při události nevzniklo nebezpečí ani pro personál ani pro okolní životní prostředí. Provozovatel odstavené německé jaderné elektrárny, firma RWE Power AG středeční nález v jaderném zařízení v souladu s předpisy neprodleně oznámila ministerstvu.

http://www.focus.de/regional/hessen/atomkraft-defekt-in-notstrom-versorgung-bei-abgeschaltetem-kernkraftwerk-biblis_id_4721158.html

 

Dolní Sasko: Jaderná elektrárna Emsland je po roční revizi opět na síti

31.5.2015 Focus.de

Po roční revizi, při které proběhlo více než 900 kontrol, se v neděli bez problémů opět spustila do běžného provozu dolnosaská jaderná elektrárna Emsland. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí v Hannoveru. Nad bezpečnostně relevantními pracemi, které začaly v prvním květnovém týdnu, dozorovalo výše uvedené ministerstvo a společnost TÜV Nord. Během revize se musel vyměnit defektní rotor v generátoru. V Dolní Sasku je kromě jaderné elektrárny Emsland v provozu ještě JE Grohnde u Hammelnu. Grohnde se podle německého harmonogramu má odstavit koncem roku 2021, jaderná elektrárna Emsland koncem roku 2022.

http://www.focus.de/regional/niedersachsen/atomkraft-atomkraftwerk-emsland-wieder-am-netz_id_4718807.html

 

Hornorakouský zemský rada Anschober:

Zastavme subvence pro Hinkley Point, pak se nebudou dostavovat Dukovany ani Temelín

3.6.2015 APA

 

Linec (ots) - Podle dnešního rozhodnutí české vlády, kterým přijala Národní akční plán pro rozvoj jaderné energie, a podle státní energetické koncepce, přijaté před dvěma týdny, započne Česká republika s přípravou dvou nových jaderných bloků. Toto nové rozhodnutí bude k ničemu, pokud se nám podaří uspět s žalobou proti subvencím britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, které by se mohly stát precedentním případem pro další projekty jaderných elektráren.

„Miliardové subvence pro zcela neekonomické projekty stavby nových jaderných bloků jsou v diametrálním rozporu s evropskými pravidly pro hospodářskou soutěž. Proto vidím dobré šance, že s naší žalobou k Evropskému soudnímu dvoru proti státní podpoře pro novou britskou jadernou elektrárnu uspějeme. Pokud se nám to podaří, zůstane dnešní rozhodnutí české vlády pouhým papírem bez důsledků. Pokud se o Evropského dvora prosadí jaderná lobby, pak nám hrozí renesance jaderné energetiky v Evropě - s ještě většími bezpečnostními riziky a ročními miliardovými náklady na státních subvencích. Proto vložím veškeré své nasazení do zastavení projektu Hinkley Point. Pokud zastavíme Hinkley Point, zastavíme tak i Temelín a Dukovany.“http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20150603_OTS0228/anschoberatomtschechien-stoppen-wir-die-subventionen-fuer-hinkley-point-dann-gibt-es-auch-keinen-atomausbau-in-temelin-und-dukovany

Facebook komentáře

Nejčtenější